Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zbyt duże opory w instalacji i hałas


Recommended Posts

Panowie mam następujący problem z moim Brinkiem (300):

Od paru miesięcy wentylacja stawała się coraz głośniejsza, sam reku mi nie przeszkadzał ale słyszałem wiekszy szum powietrza w sypialniach niż wczesniej. Ponieważ reku i instalacja na gwarancji wezwałem serwis. Zamieniono mi króciutką rurke przy wyjściu nawiewu z reku - miała może mniej niż metr przed rozgalęzieniem na wszystkie kanały. Wsadzili tam termoflexa kilkumetrowego ale ponieważ nie ma tam za wiele miejsca upchnięty jest pod sufitem i zawija się tam ze trzy razy (dwa pełne zakręty 180 stopni). Efekt jest taki że w sypialniach wyraźnie sie uciszyło na pierwszym biegu, za to reku wydaje się ciut głośniejszy.

Nie dawało mi jednak spokoju to powyginanie wyjścia z nawiewu i posprawdzałem na reku odczyty i tak:

1 bieg - mam ustawione 130m3 pokazuje tak:

-spręż w przewodzie nawiewnym 142

-spreż w przewodzie wywiewnym 38

-wydatek powietrza przez wentylator nawiewny 128

-wydatek powietrza przez wentylator wywiewny 126

2 bieg - mam ustawione 205m3 i pokazuje tak:

-spręż w przewodzie nawiewnym 325

-spreż w przewodzie wywiewnym 125

-wydatek powietrza przez wentylator nawiewny 190

-wydatek powietrza przez wentylator wywiewny 203

 

Widać więc że opory chyba są za duże, na tych dwoch biegach wentylatory jeszcze dają rade wymienić tyle powietrza ile trzeba ale te opory to chyba przegięcie? Jestem raczej zielony w temacie ale wyczytałem w instrukcji reku że spreż nie powinien przekraczać 150pa na max wydajności urządzenia.

Czy te duże wartości spreżu spowodowane są tą powyginaną rurą na nawiewie ? Niestety nie umiem znaleźć pomiarów sprzed tej operacji żeby porównać. Ale już sama róznica miedzy nawiewem i wywiewem daje do myslenia.

Hałas w pokojach na pierwszym biegu jest teraz akceptowalny, za to na drugim szumi już porządnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak duży spręż instalacji to błąd - projektowy lub wykonawczy.

Instalacja nie powinna mieć więcej jak 100, bo jeszcze trzeba coś zostawić dla filtra, na którym spadek ciśnienia postępuje wraz z zabrudzeniem.

Ogólnie 200 Pa to już dużo i będzie to miało wpływ na zużycie energii przez całą wentylacje.

Żywotność również ulegnie skróceniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...