Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa z rozdrabniaczem do szamba


emigrus

Recommended Posts

Witam,

 

Wkrótce będę chciał popchać wodę z szamba 100 metrów w poziomie i rozglądam się za odpowiednią pompą. Mam na oku 3 pompy, 3 różnych marek. Pompa musi być trójfazowa z rozdrabniaczem. De facto nie powinno się stosować do tzw. "ścieków surowych" pompy bez rozdrabniacza. Nie potrzebuję pływaka, który wyłącza pompę.

 

1. IBO ZWQ 3000( 3 kW, 400 V), 49 kg, ~1400 pln http://e-narzedziownia.pl/pl/p/IBO-ZWQ-3000-zeliwna-pompa-zatapialna-z-systemem-rozdrabniajacym-400V/32370

2. Omnigena WQ 60-10-4( 4 kW, 400 V), 63 kg, ~1600 pln http://www.omnigena.pl/index.php?action=categories&action_id=376

3. Hydro-Vacuum FZR.1.03( 2,2 kW, 400 V), 65 kg, ~2300 pln https://www.sklep-watermark.pl/sklep/produkt/pompa-zatapialna-fzr-1-03/3187

 

Według obliczeń - 100 metrów poziom to 10 metrów pion + 2 metry pionu w szambie + jakieś straty(opory w wężu) niech będzie dodatkowe 2 metry = 14 metrów podnoszenia.

 

Aktualnie w szambie siedzi Furia 1300 od Omnigena awaryjnie. Zastąpiła rok temu pompę wałową Meprozetu(po 25 latach padła). Dlaczego chcę zmienić na coś wydajniejszego. Furia 1300 podnosi wodę na 2 metry i pcha 20 metrów w poziomie. Według wykresu Furia 1300 z tym(100 metrów) sobie nie poradzi a przy takim obciążeniu pewnie po chwili zadziała wyłącznik termiczny? Furia 1300 będzie jako zapasowa, do wypompowania awaryjnego na 20 metrach w poziomie.

 

Zacznę od ostatniej pompy:

 

Hydro-Vacuum FZR.1.03(Hmax=21,7m, Qmax=300 l/min) - najdroższa, najmniej wydajna pompa, ale wysoko podnosi. Przy podnoszeniu 14-15 metrów wydajność 300l/minutę, czyli przy takim podnoszeniu będzie nadal pracować na pełnej wydajności jaką posiada. Produkt całkowicie polski, produkcja i składanie w Grudziądzu. Silnik tzw. "mokry", zalany olejem wazelinowym. Pompa może pracować częściowo niezanurzona. Przewidywany czas pracy pompy(żywotność) około 20-30 lat. Króciec tłoczny 2 calowy.

 

Omnigena WQ 60-10-4(Hmax=23m, Qmax=1200 l/min) - wydajność pompy przy podnoszeniu 14-15 metrów 500-550 litrów/min. Firma/marka polska, ale produkt prawdopodobnie chiński. Silnik tzw. suchy. Pompa nie może pracować nawet częściowo odsłonięta. Jest chłodzona tylko cieczą opływającą pompę. Króciec tłoczny 80 mm. 80 mm nie spełnia żadnych standardów europejskich. Nie dobierze się ani camlocka, czy złączy strażackich STORZ. Wszystko jest na 3"(75 mm). Mimo, że prywatnie mam Furię 1300 od Omnigeny to jest dużo narzekań, że pompy Omnigeny psują się strasznie. Wysłanie pompy na gwarancję kończy się odmową naprawy, bo zawsze wina użytkownika. Póki co moja Furia 1300 "jeszcze działa".

 

IBO ZWQ 3000(Hmax=22m, Qmax=900 l/min) - wydajność pompy przy podnoszeniu 14-15 metrów 500 litrów/min. Nie znam marki IBO(to włoska marka?). Nie wiem także, gdzie jest produkcja. Obawiam się, że to też jest produkt chiński, ale mogę się mylić. Nigdzie nie mogę się doczytać. Silnik tzw. suchy. Praca pompy tylko przy pełnym zanurzeniu. Króciec tłoczny 3"(75 mm), więc tak jak trzeba. Nie znalazłem nigdzie narzekań na pompy od IBO, albo nie umiem szukać. Albo pompy są tak mało popularne w Polsce, że nikt ich nie kupuje. To tylko gdybanie. Chociaż trochę ludzi kupiło głębinowych pomp od IBO...

 

Wydajnowościowo i gabarytowo Hydro-Vacuum FZR.1.03 to najsłabsza i najmnniejsza pompa. Za to jest najcięższa wśród tych dwóch ZWQ 3000 i WQ 60-10-4. To coś daje do myślenia? Czy to tylko dodatkowy ciężar oleju wazelinowego?

 

Mam ktoś z Was doświadczenie z pompami dla "ścieków surowych", a dokładniej przydomowego szamba. Może jakieś nakierowanie na coś innego?

IMG_1121.jpg

Edytowane przez emigrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko obawiam się, czy te wartości na wykresach nie są przekłamane, żeby to dobrze wyglądało.

 

Ktoś mi może powiedzieć o co chodzi z tym ostatnim, trzecim wykresem? http://www.hydro-vacuum.com.pl/charakterystyki_fz_scieki.php?typ=fzr.1&stopien=03

 

Są i nie są przekłamane. To są wykresy nominalne, deklarowane, ale każdy egzemplarz może się trochę różnić.

 

Trzeci wykres to sprawność, czyli ile mocy idzie w pompowanie. Reszta to straty. Dobrze jest, kiedy pompa pracuje w granicach najwyższej sprawności albo ciut na prawo od maximum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Beja

 

Masz/miałeś jakieś doświadczenia z pompami grudziądzkimi? Tak sobie analizuję i wychodzi na to, że FZR.1.03 to jedyny sensowny wybór. Coś mi się wydaje, że wykresy wydajności pomp od Omnigena i IBO to fikcja... W praktyce mogą się okazać mniej wydajne niż ten "malutki" FZR.1.03.

 

To tak jak z tymi agregatami prądotwórczymi Made in Germany z Chin po 6 kW za 300 złotych. Dobra analogia czy nie bardzo?

 

ps. Te wszystkie pompy trójfazowe mają silniki klatkowe z ciężkim rozruchem, czy to wszystko silniki indukcyjne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Omnigena jak i Dambat (czyli IBO) mają niektóre pompy praktycznie identyczne. Widać, że pochodzą od tego samego producenta. W tym towarzystwie HV rzeczywiście wygląda na lepszą klasę, ale z drugiej strony piszesz, że Meprozet działał 25 lat, a to nigdy nie było mistrzostwo świata. Awaryjna Omnigenka hula od roku i też daje radę. Jak nie masz w ściekach piasku, pieluch i sznurków do snopowiązałki, to każda z tych pomp ma szanse popracować.

 

HV zawsze było znacznie lepsze w pompach głębinowych niż w ściekowych. Jeśli chcesz czegoś naprawdę z najwyższej półki to poszukaj oferty pomp Jung (Pentair), Flygt (Xylem), Sulzer, KSB. Ale cenowo to też inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meprozet padł z mojej winy. Kawałek drewna podleciało do wirnika, zblokowało i spaliło silnik. Niestety nie miałem wyłącznika silnikowego(termika) w rozdzielnicy. Opłacalność naprawy zerowa. Do tego po 25 latach pracy w środowisku szambowym cała zardzewiała a gwinty od śrub zjedzone, nakrętki zrobiły się same okrągłe. Łącznik silnik-wał zespawany rdzą i "czasem". Jest całkowicie nierozbieralna. Chyba, że palnikiem... Ta pompa raczej nie jest przeznaczona do przebywannia non-stop w szambie. Ojciec kiedyś taką kupił, być może nie było takich zatapialnych jak są teraz. To początek lat '90, więc rynek po komunie dopiero się rozwijał. Ta pompa bardziej dla rolników coś tam wypompować i wyjąć.

Mnie zastanawia skąd się wziął kawałek drewienka a raczej deski. Szambo było budowane. Być może jakaś deska szalunkowa odpadła od sufitu i tak sobie latami na dnie gniła. Piasek na pewno jest po tylu latach na dnie.

 

Doszła we wrześniu jedna rewelacja. Co 2 tygodnie 100 litrów popłuczyn(solanki) leci ze zmiękczacza wody do szamba. Omnigena zastrzega, że pompa Furia 1300 nie może pracować w środowisku zasolonym... :)

Przy zużyciu miesięcznym 12m3 wody, 200 litrów solanki wydaje mi się być pomijalne i nie wpłynie w żaden sposób na pompę.

 

Na pewno zależy mi na niezawodności. Mam obiekcje co do IBO i Omnigeny. Pompa psuje się zawsze w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Zawsze tak jest ze wszystkim... Wałowa popsuła się zimą w lutym. Mróz pizga, szambo pełne... Jakby nie mogła paść latem. Na szybko została kupiona Furia 1300, żeby cokolwiek było i nie kosztowało majątku.

 

Dzięki za nowe marki. Postudiuję co, gdzie i za ile.

Edytowane przez emigrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz czegoś naprawdę z najwyższej półki to poszukaj oferty pomp Jung (Pentair), Flygt (Xylem), Sulzer, KSB. Ale cenowo to też inna bajka.

 

Popatrzyłem co oferują te firmy i ciężko coś tam dobrać do domu. Oni obsługują głównie przemysł, jakieś przepompownie komunalne, itp. Na tym głównie się skupiają. Są w ofercie jakieś pompy pokroju HV, ale bardzo słabe wydajnościowo, z małymi silniczkami do 1,5 kW i nisko podnoszące, króciec tłoczny 32 mm. Za to wyróżniające się cechami jak praca na sucho, elementy pompy ze specjalnych stopów metali. Pompy wyglądające jak Omnigena WQ 60-10-4, czy IBO ZWQ 3000 to hardcore przemysłowy i pewnie cenowy.

 

Wszystko wskazuje na to, że optymalnym wyborem będzie grudziądzki HV FZR.1.03 z silnikiem 2,2 kW trójfazowym. Powinna poradzić sobie ze 100 metrami węża. Na pewno będę chciał jeszcze pogadać z jakimś doradcą, inżynierem od HV i zadać kilka pytań. Czy pompa została prawidłowo dobrana do środowiska w jakim ma pracować i na jaką odległość ma pompować, czyli 100 metrów.

 

Zarówno Omnigena jak i Dambat (czyli IBO) mają niektóre pompy praktycznie identyczne. Widać, że pochodzą od tego samego producenta.

Też to zauważyłem. Prawdopodobnie z tej samej fabryki w Chinach. Klient wybiera swój kolor, naklejke i tyle w temacie.

Edytowane przez emigrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
Wczoraj mi chińska Furia 1300 zastrajkowała, pierwszy raz od kupna[luty 2018]. Podłączam do prądu i nic, cisza. Idę zerknąć do rozdzielnicy, czy nie wyzwoliło zabezpieczenia. Jednak wyzwoliło. Pompa robiła jakieś zwarcie. Wyjąłem, zanosiłem na noc do wyschnięcia. Dziś sprawdzam i pompa działa. Wychodzi na to, że gdzieś już przedostaje się wilgoć. Bo co innego może być jeszcze? Przebicia fazy na obudowę nie ma, sprawdziłem multimetrem. Jakby był upływ prądu to by RCD zadziałało a zadziałał człon nadprądowy. Przez te gówna chińskie to można ludzi pozabijać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Tak, jeszcze używam chińskiej Omnigeny 1300... Dzięki za linka. Kompletnie nie wiem co to za marki/firmy. Żeby nie okazało się, że to wszystko chińszczyzna pod przykrywką polskiej czy jakieś europejskiej marki. Póki co jestem nastawiony na grudziądzką pompę. Droga, ale nikt nie boi się powiedzieć, że czas eksploatacji tej pompy to 30 lat. Nawet jak połowe tyle wytrzyma bez awarii to będzie super. Te chińskie wynalazki to jedna wielka niewiadoma.

 

Oficjalny przedstawiciel marki EVAK w Polsce

 

P.P.H.U. KLAUDIA Sp. z o.o.

ul. J. Kreta 24

43-450 Ustroń

 

Widzę, że Kolega także z Ustronia jak firma EVAK. Pierwszy post na forum. Jak przyleciałeś do mego tematu się reklamować to rób to oficjalnie, co się czaisz. Mnie to tam koło dupy lata, czy to prefidna reklama na forum firmy EVAK, czy nie. Dla mnie to zawsze jakaś większa wiedza o kolejne modele pomp na rynku.

 

 

Charakterystyka tych pomp EVAK jest beznadziejna http://www.evak.pl/0/6/pompy_do_sciekow_hippo.html

 

Interesuje mnie wysokość podnieszenia 14-15 metrów, bo tyle wynika z obliczeń dla 2 metrów w pionie i 100 metrów w poziomie. Pompa grudządzka( FZR.1.03 ) przy podnoszeniu 15 metrów zapieprza dalej swoją pełną wydajnością 300 l/min.

 

Z pompą ZENIT jest trochę lepiej https://strefapomp.pl/pompy-sciekowe/pompy-z-rozdrabniaczem-gr-blue-pro-0,35,72.html Najmocniejszy model ma wydajność 250 l/min przy 15 metrach podnoszenia. To dalej gorzej niż pompa grudziądzka...

Edytowane przez emigrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Tak myślałem, że user @Gregor116 to spamer. Założył konto 29 stycznia i napisał w moim temacie swój post o 16:18, żeby tylko zaspamować link do firmy z pompami, w której pewnie pracuje. Od tamtej pory user pod nickiem @Gregor116 ani razu nie zalogował się na konto. W sumie to zrobił antyreklamę...

Tymczasem znalazłem filmik jak sobie radzi pompa grudziądzka

Jestem pod wrażeniem a widziałem już sporo filmików z różnymi pompami - głównie pompy produkcji wiadomo chińskiej i wyglądało to słabo.

 

Za to mam inny problem z firmą HV(Hydro-Vacuum). Kontakt mailowy z tą firmą jest prawie zerowy. Zadałem trochę technicznych pytań i zero kontaktu. Po ponownym zapytaniu po tygodniu czasu jaki jest powód nieodzywania się to jakaś pani zamiast odpowiedzieć na pytania to pyta mnie ilu calowy wąż będę używał :/. Skoro pompa ma krócieć tłoczny 2 calowy to wiadomo, że wąż 2 calowy będzie.

Edytowane przez emigrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, że user @Gregor116 to spamer. Założył konto 29 stycznia i napisał w moim temacie swój post o 16:18, żeby tylko zaspamować link do firmy z pompami, w której pewnie pracuje. Od tamtej pory user pod nickiem @Gregor116 ani razu nie zalogował się na konto. W sumie to zrobił antyreklamę...

Tymczasem znalazłem filmik jak sobie radzi pompa grudziądzka

Jestem pod wrażeniem a widziałem już sporo filmików z różnymi pompami - głównie pompy produkcji wiadomo chińskiej i wyglądało to słabo.

 

Za to mam inny problem z firmą HV(Hydro-Vacuum). Kontakt mailowy z tą firmą jest prawie zerowy. Zadałem trochę technicznych pytań i zero kontaktu. Po ponownym zapytaniu po tygodniu czasu jaki jest powód nieodzywania się to jakaś pani zamiast odpowiedzieć na pytania to pyta mnie ilu calowy wąż będę używał :/. Skoro pompa ma krócieć tłoczny 2 calowy to wiadomo, że wąż 2 calowy będzie.

 

Ja bym szukał pompy po firmie. Ogólnie to wyroby Hydro-Vacuum uważam, za raczej dobre i przynajmniej można do kogoś złożyć reklamację :). Z tego co pisałeś widzę, że to typ pompy z rozdrabinaczem. Nie mam nic przeciwko temu , ale ja osobiście wolę pompy z wirnikami VORTEX.

Dobrze, że szukasz wersji 3-fazowej, ale pamiętaj, że oprócz wyłącznika silnikowego to tam jeszcze trzeba dodać parę elementów, aby to zabezpieczyć. Oczywiście minimum to 2 pływaki do sterowania. Chodzi mi o to, że dopiero, gdy oba są w górze to pompa się załączy. Jeden to ryzyko, bo jak zapomnisz go co pewien czas czyścić to może być problem z działaniem. Wracając jeszcze do alternatywy, to EBARA DW VOX 300 ale przyznam się od razu, że pisząc to nie patrzyłem na charakterystykę i nie wiem, czy ma odpowiednie podnoszenie :(. Jeśli są wyjścia 2-calowe, to w gruncie układam rurę PE63.

Edytowane przez WojtekINST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem ciekawa pompa ta Ebara DW VOX 300. Cała z nierdzewki, ale niestety z tej najgorszej 304. Tutaj jest cała charakterystyka podnoszenia https://pompy-ebara.pl/fileadmin/user_upload/ebara/zatapialne/dw_dwvox.pdf O ile dobrze czytam wykres i tabelkę to przy podnoszeniu 15 metrów wydajność 200 litrów na minutę. Ani to mało ani dużo. Grudziądzka jest bardziej wydajna. Cena tej Ebary dw vox 300 to ponad 3000 złotych. Grudziądzka FZR.1.03 kosztuje 2300 złotych.

 

BTW, nie chcę żadnej pompy z pływakami. Uważam to za zbędne i tylko podnosi awaryjność pompy. Te cholerstwa pływakowe niby najczęściej się psują - przewód cały czas pracuje góra<->dół i kiedyś izolacja pewnie się przełamie(zmęczenie materiałowe). O ile dobrze kojarzę tam po prostu lata kulka stalowa, która zwiera i rozwiera obwód. Jak już bawić się w automatykę pompy to system pływaków zewnętrznych, które by sterowały przekaźnikami(stycznikami) kiedy pompa ma się włączyć i wyłączyć.

 

@WojtekINST

Model DW 300 mi się podoba, czyli nie-VOX. Przy 15 metrach podnoszenia ma wydajność 400 litrów na minutę. To już jest konkret wydajność przy króćcu 2" i nadal silniku 2,2 kW. Tylko jest jeden problem - cena ponad 5000 złotych. To już nie mój zakres cenowy niestety. Nie to, że mnie nie stać wydać tyle pieniądzy na pompę, ale musi być jakaś granica rozsądku cenowego. To pompa do zastosowań domowych, więc to nie jest inwestycja tylko wydatek.

Edytowane przez emigrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@WojtekINST

Model DW 300 mi się podoba, czyli nie-VOX. Przy 15 metrach podnoszenia ma wydajność 400 litrów na minutę. To już jest konkret wydajność przy króćcu 2" i nadal silniku 2,2 kW. Tylko jest jeden problem - cena ponad 5000 złotych. To już nie mój zakres cenowy niestety. Nie to, że mnie nie stać wydać tyle pieniądzy na pompę, ale musi być jakaś granica rozsądku cenowego. To pompa do zastosowań domowych, więc to nie jest inwestycja tylko wydatek.

 

Model DW ma chyba wirnik jednokanałowy i ja bym ją bardziej widział w jakimś odwodnieniu, a nie w ściekach. Nie mam jednak żadnych doświadczeń z tym typem pompy i nie wiem jak w praktyce się sprawdza w ściekach.

 

Możesz też innego manewru spróbować, tzn. jak wybierzesz pompę i znajdziesz firmę, która ją oferuje, zapyytaj o czas realizacji. Na DW VOX 300 musiałem poczekać, bo nie mieli go od ręki. Zapytaj więc ile wynosi czas realizacji zamówienia dla jednego i dla drugiego typu pompy. Jak jedna z pomp będzie miała znacznie dłuższy czas realizacji to znaczy, że jest jej małe zainteresowanie klientów i firma nie chce trzymać jej w bierzącym zapasie. Nie chodzi mi akurat tu o wyroby EBARA, ale o każdego producenta. Nie kupowałbym wówczas takiej pompy, tzn. z długim czasem realizacji zamówienia.

W takim sposobie poszukiwania produkt Hydro-Vacuum, może "wyjść obronną ręką". To taki sposób od instalatora na weryfikację oferty rynkowej :) :)

Edytowane przez WojtekINST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grudziądzkiej wirnik/swobodny przelot jest jednostronnie otwarty. To jest to samo co jednokanałowy? Tylko, że grudziądzka ma ten rozdrabniacz. O ile ma to jakieś znaczenie obecność lub braku obecności rozdrabniacza przy wirniku jednokanałowym?

 

Zastanawia mnie jaka jest żywotność obudowy pompy wykonanej ze stali nierdzewnej, albo kwasoodpornej przebywającej pernametnie w środowisku szamba. Najdłuższa żywotność mają obudowy i to pewnie dla niektórych będzie ciekawostka to obudowy żeliwne. Żeliwo totalnie się nie boi takiego środowiska. Jedynie powierzchniowo trochę zardzewieje. Nierdzewka, czy kwasówka pewnie po iluś tam latach będzie miała wżery. Zgadza się?

 

@WojtekINST

HV są sprzedawane od ręki w każdym razie model ten, który ja chcę FZR.1.03. Już chyba nie ma co szukać w innych markach. Wszystko inne to totalna chińszczyzna i raczej bez podziału na lepszą i gorszą chińszczyznę. HV robi te pompy w Polsce i także serwisuje. Każda część, nawet pierdółka będzie dostępna od ręki w razie naprawy. HV niby ma gwarancję 2 lata, ale tak po cichu się mówi, że czas eksploatacji tych pomp to 20-30 lat bez awarii.

 

@Beja w poście #7 zapropnował markowe pompy, wręcz segment profesjonalny dla przemysłu. Bez wątpienia najwyższa jakość, ale nic w tych markach nie znalazłem co by mi pasowało. To raczej pompy skierowane głownie w przemysł i jakieś potężne przepompownie, itp.

Edytowane przez emigrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grudziądzkiej wirnik/swobodny przelot jest jednostronnie otwarty. To jest to samo co jednokanałowy? Tylko, że grudziądzka ma ten rozdrabniacz. O ile ma to jakieś znaczenie obecność lub braku obecności rozdrabniacza przy wirniku jednokanałowym?

 

Ścieki surowe rozdrabniasz lub tłoczysz w całości ( to duże uproszczenie ). Do pierwszego wariantu można stosować wirnik jednokanałowy, który " zabezpieczony " jest rozdrabniaczem w drugiej wersji masz wirnik typu vortex, który jest cofnięty w korpus i ma komorę, która zanieczyszcza " wypycha w całości. Innych rozwiązań w segmencie przydomowym, chyba nie ma ? Nie jestem ekspertem, ale ja sobie to tak tłumaczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się nie znam na pompach. Wiem tyle ile przeczytałem w sieci i co się dowiedziałem tutaj w tym temacie. Nie ma co liczyć na wiedzę sprzedawców, bo to z reguły ludzie, którzy nie mają pojęcia o niczym niestety i wciskają to co mają na stanie. Niestety głównie to pompy chińskie - będzie pan zadowolony. Jak się samemu dupy nie ruszy, nie poczyta, nie poszuka to wiadomo jak się kończy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

No to mam już w domu grudziądzką pompę, model trójfazowy FZR.1.03. Z racji tego, że w sieci jest bardzo mało informacji i fotek o tych pompach od strony już użytkowej to podrzucę kilka fotek i napiszę moje pierwsze wrażenia. Może komuś się przydadzą takie informacje jak będzie ktoś stał przed wyborem pompy zatapialnej.

 

Pompa to dokładnie model FZR.1.03.1.2100.7.003.1. Cena jaką dokładnie dałem razem ze spedycją to 2350 złotych. Tanio nie było... Pompa ma swój indywidualny indentyfikator cyfrowy, który jest wybity w korpusie tłocznym i na tabliczce znamionowej pompy. Tabliczki znaminowe są zdublowane - w razie zniszczenia tych, które są przyklejonie na pompie mamy w zapasie drugie. Pompa jest z końca 2018 roku, kupiona 12 marca 2019.

 

Korpus łożyskowy górny, łożyskowy dolny, korpus uszczelnienia, korpus tłoczny, korpus ssawny zostały wykonane z żeliwa 250 - opcjonalnie te elementy można mieć z żeliwa wysokochromowego ZbCr32. Tarcza wlotowa i nóż są właśnie wykonane z żeliwa wysokochromowego ZbCr32. Korpus(płaszcz) silnika został wykonany ze stali kwasoodpornej H07RN-F. Wszystkie śruby imbusowe, sześciokątne, podkładki, nakrętki są ze stali nierdzewnej A2. Szekla, czyli ten hak do podwieszenia pompy na jakieś lince jest ze stali kawsoodpornej A4. Ta niby rączka cienka z drutu też jest nierdzewna. Jedyną rzecz ze zwykłej stali St3S jest podstawa( to na dole pomalowane na czerwono) - opcjonalnie można mieć tę podstawę z nierdzewki za odpowiednie pieniądze. Podstawa jest dość masywna - 5 mm grubość. Nawet jak zacznie rdzewieć to daleka droga do zgnicia. Do tego podstawa będzie non-stop zanurzona, pozbawiona tlenu. Mimo wszystko środowisko szamba swoje może zrobić z taką stalą. Jest odkręcalna - na szczęście przykręcona na śruby z nierdzewki.

 

Silnik jest silnikiem tzw. mokrym - zalanym olejem wazelinowym. Wymiana tego oleju dopiero po 6000 godzinach pracy pompy(wymiana tylko przez serwis HV). W korpusie pompy także jest zalany olej wazelinowy - jego wymiana po 2000 godzin pracy pompy - tutaj można olej wymienić już samemu. U mnie pompa rocznie przepracuje około 16 godzin, więc wymiana oleju wazelinowego dopiero po 125 latach ;]. Już nie mówiąc o wymianie oleju w silniku po 6000 godzin pracy. Muszę pogadać z HV jak to jest z tym olejem i jego wymianą. Bo tu tylko są brane pod uwagę godziny pracy pompy.

 

W komplecie z pompą było kolano 2 calowe i króciec do węża. Kolanko i króciec stalowe, więc trochę się wykosztowałem i kupiłem w swoim zakresie kolanko i króciec ze stali kwasoodpornej(na fotce po lewej stronie) - koszt za kolanko(55 zł) i krócieć do węża(42zł) - kupione, zapomniane...

 

Przewód z żyłami o przekroju 1,5 mm^2. Silnik jest silnikiem asynchronicznym o mocy 2,2 kW. Prąd znamionowy uzwojenia to 4,9 A, ale to raczej prąd maksymalny, bo przy cos Φ 0,83 sobie liczymy - 2200 / (√3 x 400 x 0,83 x 0,9) = 4,2 A. Tak jak widać na fotkach rezystancja między uzwojeniami to 5,2 Ω.

 

Ktoś mi powie co oznacza ten czerwony znaczek na górnym korpusie łożyskowym( https://photos.app.goo.gl/18Y9bkLNSaPyKtKX6 )? Wygląd jak znak Predatora ;].

 

Chyba to byłoby na tyle. Pompy jeszcze nie zamontowałem. Jakby co można pytać, czy coś jeszcze sprawdzić póki stoi w domu.

 

ps. w załącznikach można dodać max 5 fotek, więc reszta jest tutaj w lepszej jakości -> https://photos.app.goo.gl/jShXGcCXpTANq7X66

IMG_1375.jpg

IMG_1376.jpg

IMG_1377.jpg

IMG_1378.jpg

IMG_1379.jpg

Edytowane przez emigrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...