Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

sterowanie nagrzewnica - regulacja mocy


Recommended Posts

Nie poradzi sobie. Zamarznie już w okolicy zera.

Włączenie grzałki na sztywno na pół mocy daje dwa możliwe rezultaty: będzie za słaba i i tak zamarznie, będzie za silna i stopi rekuperator lub spali dom.

 

Wydaje mi się że przy zerze nie ma prawa zamarznąć.

Jak zbliża się wyrzut to może, ale nawiew koło zera?

 

Każda nagrzewnica ma zabezpieczenie ale ja dodatkowo i tak dołożę na jakieś 25 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka "wyrafinowana" nagrzewnica z wbudowanym czujnikiem i regulatorem proporcjonalnym kosztuje maks 1000 PLN.

Nie uda ci się odpowiednika zbudować taniej, chyba że twój czas jest dla Ciebie nic nie warty.

 

Moc nagrzewnicy policz sobie ściągając na telefon aplikacje VentTools firmy Lindab.

 

Wymiennik Recair w warunkach domowych przy zrównoważonym przepływie (wywiew 20st.C i 40%RH) zamarznie poniżej -5 st.C

 

Właśnie mój czas nie liczę ponieważ mam z tego przyjemne zajęcie - więc jako koszt tego nie liczę...

Programy już szukam, dzięki :)

Program zainstalony I super - nie muszę sam liczyć ale wyniki wychodzą takie same mniej więcej.

3 osoby w domu, 90m3/h, ok 300W na każde 10K

Edytowane przez mateos2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że przy zerze nie ma prawa zamarznąć.

Jak zbliża się wyrzut to może, ale nawiew koło zera?

 

Każda nagrzewnica ma zabezpieczenie ale ja dodatkowo i tak dołożę na jakieś 25 stopni

 

To zależy od konkretnych warunków. Teoretycznie woda skraplając się oddaje ciepło i obniża temperaturę zamarzania wymiennika. Ale co się stanie jeśli powietrze będzie suche a nawiew w wyniku zapchania filtra czy złej kalibracji większy od wywiewu? Wtedy koło zera będzie zamarzać. Dodajmy do tego że temperatura nie wszędzie jest taka sama, wymiennik może zostać zalany wodą bo automatyka nie przewidziała jego codziennego przedmuchania, błędy pomiaru itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście w to nie wierzę, ale jak się wydarzy to będę musiał to uwzględnić.

Na razie moim głównym tematem jest mądre sterowanie nagrzewnicą.

P.s. nagrzewnica to jedno, ale reku sam ma mechanizm zapobieganie więc celem nagrzewnicy jest zminimalizowanie cyklów wyłączania świeżego powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Podbijam temat z kolejnymi przemyśleniami :)

Czy zabezpieczenie przed szronem powinno rzeczywiście działać w oparciu o temperaturę wlotu z czerpni?

Utrzymując np zero stopni na wlocie tracę sprawność w dniach gdy sprawność jest największa ...

Czy nie lepiej ustawić np 5 stopni na wyrzutni jako punkt bezpieczeństwa?

 

I nawiązując do postu powyżej - w jakim celu automatyka powinna uwzględniać przedmuchiwanie wymiennika? Usunięcie zalegającej wilgoci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...