Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

LUDZIE!!! DESKOWA? CZY NIE??/BO OSZALEJE!!jest 01.42 w nocy!


AVID

Recommended Posts

Ja deskowanie robię. Będę spał spokojniej, choć dostęp do dachu ma jedynie łazienka i mały kantorek u mnie.

 

A ja ze względu na spokojny sen deskowania nie robię. Wykonawcy którzy sprawiają wrażenie wiarygodnych nie polecają - a przecież mogliby na tym zarobić.

 

Jakoś to motywują? Czy "dla zasady"?

 

Wentylacja. Niepotrzebne dodatkowe koszty.

A tak z czystej ciekawości - jak wentylujecie zapapowany dach ponad oknami połaciowymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 567
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Motywacja jest jedna część wykonawców nie potrafi poprawnie wykonać wentylacji połaci! W skomplikowanych dachach jest to dość trudne. Folia załatwia te problemy choć rodzi inne.

Jakie problmey? Czy chodzi o niską trwałość/solidność czy może jakieś inne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia wysoko paroprzepuszczalna umożliwia wentylowanie warstwy izolacji cieplnej i jest to jedyna jej zaleta. Pozdrawiam.

 

No tak - to wiadomo. Jest też jej zaletą niski koszt. Ale jakie są wady? Czy są jakieś inne niż sugerowana przez niektórych niska trwałoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niski koszt nie jest żadną zaletą gdy buduje się dom na lata! Niska trwałość jest wadą zasadniczą a nie sugerowaną. Jak się ma żywotność dachówki ceramicznej szacowana na 100~150 lat (sprawdzona przez stulecia) do najlepszych folii, na które udzielane są 30 letnie gwarancje? Należy zwrócić uwagę na fakt iż puki co najlepsze folie mają dopuszczalny czas na zakrywanie 4~6 miesięcy i dotyczy to obu stron folii! A ilu inwestorów w tak krótkim czasie ociepla poddasze i montuje podbitkę?! A jakakolwiek awaria pokrycia dachu w niewidocznym miejscu (pęknięcie dachówki) może spowodować degradację folii. Nawet drobny remont dachu to kolejne odsłonięcie folii. Pomijam fakt szkód jakie mogą wyrządzić gryzonie, ptaki i owady. Oczywiście nigdy nie pisałem, że dobra markowa folia jest zła ale warto rozważyć wszelkie kwestie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowaliśmy się na deskowanie i na to papa.

Mam jednak pytanie. Trzeba zrobić szczelinę wentylacyjną między wełną a deskowaniem. Gdzie umieścić górny wylot szczeliny, jeżeli wełna nie będzie ułozona do samej kalenicy a jedynie na skosach i jętkach (powyżej jest niskie poddasze nieużytkowe ). Czy w związku z tym zostawić poziomą szczelinę w deskach w miejscu, gdzie kończy się wełna (wówczas wilgoć będzie wychodzić między deski a blachodachówkę) czy raczej pozwolić na cyrkulację powietrza do stryszku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

dobrze, przebrnalem rpzez te 9 stron pelnych niespodziewanych zwrotow akcji, niespodziewanych, dynamicznych dialogow oraz dobrych i zlych bohaterow :)

 

na 90% bede deskowal (mam troche dech, reszte sie dokupi) daszej jest troche skomplikowany (czterospdowy 250 m2, 2 lukarny, 38 st nachylenia, kryty dachowka) ale bez przesady... jaka pape sugerujecie ? nie koniecznie chce jakas chinska za zlotowke ale z kolei nie usmiech ami sie placenie kilkunastu zlotych za produkt super hiper... z jakim kosztem robocizny za deskowanie i papowanie powinienem sie liczyc (da rade 10 zl za m2?) lokalizacja: Warszawa

 

PS

i kto powinien to robic: majster-murarz ktory ma klasc wiezbe czy dekarz od dachowki??? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jestem po rozmowie z dekarzem...

 

o ile jestem juz przekonany do deskowania to caigle sie zastanaiwam nad wyborem folia vs papa, a wynika to z technologii wentylacji w przypadku papy... dach mam na tyle polamany (czterospadowy z 2 lukarnami) ze nie da rady zrobic wentylacji w kalenicy i Dekarz zaproponowal ze on powycina w papie "takie kwadraciki" ktore umozliwia wentylacje... no ale to chyba spowoduje brak szczelnosci powierzchi papy...??? :o

 

w przypadku foli poleca 2 (Tyvek pro) lub Delta Maxx ... w przypadku deskowania wolalby Delte MAxx "...gdyz jest mocniejsza" i o 1,5 zlotego wychodzi wiecej na metrze :oops:

 

co o tym sadzic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jestem po rozmowie z dekarzem...

 

o ile jestem juz przekonany do deskowania to caigle sie zastanaiwam nad wyborem folia vs papa, a wynika to z technologii wentylacji w przypadku papy... dach mam na tyle polamany (czterospadowy z 2 lukarnami) ze nie da rady zrobic wentylacji w kalenicy i Dekarz zaproponowal ze on powycina w papie "takie kwadraciki" ktore umozliwia wentylacje... no ale to chyba spowoduje brak szczelnosci powierzchi papy...??? :o

 

w przypadku foli poleca 2 (Tyvek pro) lub Delta Maxx ... w przypadku deskowania wolalby Delte MAxx "...gdyz jest mocniejsza" i o 1,5 zlotego wychodzi wiecej na metrze :oops:

 

co o tym sadzic?

 

ja kupiłam tyvek supro, ( z taśmą) wg dekarza w czasie układania dachówek okazała się bardzo mocna i trwała , był zadowolony, [wczesniej - zanim ją w ogóle zobaczył - mazał się, że jest słaba i będzie się drzeć, moje argumenty o współczynnikach działały na niego jak płachta na byka :p ]

przy nastepnym dachu też zrobię deskowanie i kupię ta sama folię, bo z jednego i drugiego jestem nadzwyczaj zadowolona

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jestem po rozmowie z dekarzem...

 

o ile jestem juz przekonany do deskowania to caigle sie zastanaiwam nad wyborem folia vs papa, a wynika to z technologii wentylacji w przypadku papy... dach mam na tyle polamany (czterospadowy z 2 lukarnami) ze nie da rady zrobic wentylacji w kalenicy i Dekarz zaproponowal ze on powycina w papie "takie kwadraciki" ktore umozliwia wentylacje... no ale to chyba spowoduje brak szczelnosci powierzchi papy...??? :o

 

w przypadku foli poleca 2 (Tyvek pro) lub Delta Maxx ... w przypadku deskowania wolalby Delte MAxx "...gdyz jest mocniejsza" i o 1,5 zlotego wychodzi wiecej na metrze :oops:

 

co o tym sadzic?

 

ja kupiłam tyvek supro, ( z taśmą) wg dekarza w czasie układania dachówek okazała się bardzo mocna i trwała , był zadowolony, [wczesniej - zanim ją w ogóle zobaczył - mazał się, że jest słaba i będzie się drzeć, moje argumenty o współczynnikach działały na niego jak płachta na byka :p ]

przy nastepnym dachu też zrobię deskowanie i kupię ta sama folię, bo z jednego i drugiego jestem nadzwyczaj zadowolona

pozdrawiam

 

 

Witam,

Również mam folię Tyveka tylko model Solid i folia jest naprawdę mocna.Oczywiście położona na deskoanym dachu. Dach mam 4 spadowy z 4 lukarnami więc troche kombinacji z papą by było.

Ja jestem zdania ,że trzeba iść duchem czasu i nowymi rozwiązaniami. Stara szkoła jest dobra ale przecież w każdej dziedzinie technologie są stale unowocześniane i wcale to nie jest złe. Dobra folia będzie na lata tak samo jak papa. :D

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest dach odeskowany a na deski położona papa. Mam tylko pas folii jako pierwszy od strony okapu dlatego, że ta folia wpuszczona jest w rynny a papa podobno by się załamała wpuszczona pod kątem. Zastanawiam się tylko czasami czy ten pierwszy pas folii się nie przetrze w szybkim czasie i wtedy ew skropliny będa się dostawać na deski i podbitkę?

Andrzej co o tym sądzisz? Czy tak może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całą pewnością tak się stanie! Folia lub papa powinna się kończyć na pasie nadrynnowym i do niego być przyklejona odpowiednio silikonem dekarskim lub lepikiem na zimno (taką masą bitumiczna do podklejania gontów papowych). Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całą pewnością tak się stanie! Folia lub papa powinna się kończyć na pasie nadrynnowym i do niego być przyklejona odpowiednio silikonem dekarskim lub lepikiem na zimno (taką masą bitumiczna do podklejania gontów papowych). Pozdrawiam.

 

Mówisz o tym pasie nadrynnowym z blachy? ja tak właśnie mam tylko ta folia niczym nie przyklejona tylko luźno leży. A tak swoją drogą to jak ludzie kładą folię na deskowanie i ona sobie tam łopoce od wiatru to czy zaraz z niej zrobi się sito?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całą pewnością tak się stanie! Folia lub papa powinna się kończyć na pasie nadrynnowym i do niego być przyklejona odpowiednio silikonem dekarskim lub lepikiem na zimno (taką masą bitumiczna do podklejania gontów papowych). Pozdrawiam.

 

Mówisz o tym pasie nadrynnowym z blachy? ja tak właśnie mam tylko ta folia niczym nie przyklejona tylko luźno leży. A tak swoją drogą to jak ludzie kładą folię na deskowanie i ona sobie tam łopoce od wiatru to czy zaraz z niej zrobi się sito?

 

 

 

Jak jest odpowiednio położona to nie łopoce. :lol:

U mnie ma miejscami troszke luzu ale nie natyle by łopotać. To są minimalne ruchy.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...