Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ZIBI BS brudna boczna szyba


Darek007

Recommended Posts

Jako, że nie jest to mój pierwszy kominek, to myślę, że sztukę palenia, doboru i wilgotności drewna itp. mam względnie opanowaną.

Zibi jest moim pierwszym wkładem z boczną szybą i właśnie tej bocznej szybie nie potrafię dać rady.

Model jaki posiadam to ZIBI/P/BS/DECO

Cały wkład wewnątrz czyściuteńki, szyba przednia jak i szamot Acumotte czyste.

Natomiast szyba boczna ciągle okopcona.

Coś jest nie tak... Nie potrafię tego ogarnąć :(

Jak to wygląda u Was?

Co może być powodem okopcenia tej bocznej szyby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nie jest to mój pierwszy kominek, to myślę, że sztukę palenia, doboru i wilgotności drewna itp. mam względnie opanowaną.

Zibi jest moim pierwszym wkładem z boczną szybą i właśnie tej bocznej szybie nie potrafię dać rady.

Model jaki posiadam to ZIBI/P/BS/DECO

Cały wkład wewnątrz czyściuteńki, szyba przednia jak i szamot Acumotte czyste.

Natomiast szyba boczna ciągle okopcona.

Coś jest nie tak... Nie potrafię tego ogarnąć :(

Jak to wygląda u Was?

Co może być powodem okopcenia tej bocznej szyby?

Produkt nie należy do liderów jakości. Pytałeś u źródła?

 

Może być nieszczelność. Sprawdza się wkładając kartkę papieru między futrynę a drzwi. Uszczelka powinna docisnąć ją tak, że kartka przesuwa się ze sporym oporem. Możesz porównać ze stroną drzwi, gdzie szyba się nie brudzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baaaardzo dużo zależy od palenia. Wyciskasz z kominka max energii rozłożonej w czasie ( mało powietrza wykorzystać ciepło) i... masz czarne szybki. Palisz jak przykazali dziady ( ogień lubi tlen) masz szybki czyste. Do tego dochodzi prawidłowe ułożenie opału w kominku i zwalczenie w sobie palenie od dołu. Bo teraz pali się od góry!

Miałem cały czas gdzieś po bokach, w rogach zawalone sadzą szyby w kominku, co pomogło? YT i instalator kominka. Trzeba się przekonać do PALENIA OD GÓRY. Nie wtykać tych papierów od dołu, gazet tylko rozpalić od góry i spokojnie się rozsiąść i delektować żywym ogniem. Paleni od góry!

Na koniec - zawsze szyby czyste, wcześniej syf i niemieckie specyfiki do szyb bo polskie nie dawały rady. Palimy od góry!

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpalanie od góry… sezonowane drewno (3 lata leżakowany u mnie na podwórku dąb ), odpowiednia ilość powietrza itp. jak już wspomniałem wcześniej uważam, że mam opanowane. Palę w kominku od ponad 8 lat. Różnica tylko taka, że wcześniej miałem

kominek z jedną szybą.

 

IMHO… gdybym popełniał błędy w kwestii rozpalania, mokrego drewna, złej regulacji powietrza, to miałbym cały kominek uwalony na czarno.

Mam tylko problem z boczną szybą. Test kartki robiłem. Jest ok.

Brak jakichkolwiek nieszczelności pomiędzy futryną a drzwiczkami.

 

 

Mnie nie podobają się trzy sprawy w moim wkładzie.

1- Szczelina w rogu na łączeniu szyb równo 2 mm. Od producenta otrzymałem informację, że szczelina 2-3 mm jest dopuszczalna i tak ma być..

2- Deflektor. Dziś dostrzegłem, że ta blacha leży sobie luźno i można ją przesunąć.

Aktualnie jest pozycji max w lewo, co powoduje ,że po prawej stronie na górze mam około 2 cm. dziurę. ( na zdjęciu zaznaczyłem strzałką)

Wie ktoś , jak ten deflektor powinien być ułożony ?

3- Kurtyna z boku jest (są otwory), ale czy ona działa...? Jak na moje oko słabo coś to dmucha w porównaniu do kurtyny z przedniej szyby.

Jak to sprawdzić ?

 

Specjalnie przed zrobieniem zdjęć wrzuciłem kilka mokrych patyków, by lepiej było widać jak boczna szyba się brudzi. Przy normalnym paleniu cała jest jasno szara.

 

bd3362b1e4811f26med.jpg

 

ab5fad9037192170med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3- Kurtyna z boku jest (są otwory), ale czy ona działa...? Jak na moje oko słabo coś to dmucha w porównaniu do kurtyny z przedniej szyby.

Jak to sprawdzić ?

 

Specjalnie przed zrobieniem zdjęć wrzuciłem kilka mokrych patyków, by lepiej było widać jak boczna szyba się brudzi. Przy normalnym paleniu cała jest jasno szara.

 

bd3362b1e4811f26med.jpg

 

ab5fad9037192170med.jpg

Sprawdzisz tak; przy rozpalaniu użyj czegoś co mocno dymi, może być gałązka z liśćmi, zamknij drzwiczki i otwórz maksymalnie nawiew. Chodzi o to, by w komorze był sam dym. Będziesz widział po dymie skąd dmucha.

Ze zdjęć widać, że nawiew na boczną szybę jest taki, jakie jest w miarę przejrzyste kółko po środku szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test dymowy przeprowadzony :cool: Przypomniało mi się ,że przy ostatniej wizycie kominiarz

zostawił dwie świece dymne ( nie wiem jak się to fachowo nazywa… taka kuleczka z lontem)

Wrzuciłem to do kominka zaraz po rozpaleniu drewienek.

Zadymienie konkretne :yes:

Efekt moich obserwacji jest taki, że nawiew na szybę od góry jest, ale jakby zdecydowanie słabszy niż na szybę przednią. Ogólnie dmucha to na tyle słabo, że „nie odpycha” dymu od szyby. Starałem się to namalować, bo na zdjęciu nie widać tego aż tak dokładnie.

Tak naprawdę to za kurtynę powietrzną robi szczelina, która jest pomiędzy szybami.

W tym miejscu widać zdecydowanie powiew, który mocno blokuje dostęp dymu do szyby.

To tłumaczyło by czystą szybę przednią.

Zastanawia mnie inna sprawa, na którą wcześniej nie zwróciłem uwagi.

Mianowicie, płomień już po konkretnym rozpaleniu.

Cały czas płomienie kierują się w prawą stronę wnętrza wkładu, omiatając właśnie tą boczną szybkę.

Mam straszną ochotę zdjąć ten pierwszy deflektor (nad nim jest jeszcze jedna blaszka) i spróbować napalić w kominku bez niego.

Kombinuję, że ta blacha robi jakieś dziwne zamieszanie wewnątrz, skutecznie ograniczając cug po lewej stronie.

Czy „zrobię wkładowi krzywdę” rozpalając bez tego pierwszego deflektora ?

0b51211741b22617med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż… deflektor wrócił na swoje miejsce.

Zbyt dużo energii się marnowało i szło "w gwizdek”

Jednak zmieniły się nieco jego wymiary oraz kąt ustawienia… Teraz jest znacznie lepiej.

Szyba przednia jak i boczna są względnie czyste.

@dolby dzięki za wsparcie ;)

 

Reasumując: Po trzech tygodniach intensywnego użytkowania tego wkładu oraz wnikliwej obserwacji procesu spalania w nim stwierdzić muszę, że przy kolejnych zakupach wkładu kominkowego, nawet nie spojrzę na tego typu konstrukcję.

Odważyłbym się nawet o stwierdzenie, że wkład ten nie powinien być dopuszczony do sprzedaży.

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

A w Zibim BS ktoś o tej bardzo ważnej kwestii zapomniał :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...