Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Skropliny w wentylacji - nietypowy problem


Recommended Posts

Witam,

mam nietypowy problem.

Mieszkanie w bloku 2 pietrowym, na 1 pietrze. CWU z piecyka gazowego przepływowego jednofunkcyjnego, zamontowałem 2 miesiące temu Termet Turbo z zamkniętą komora spalania, który jak wiadomo wymaga "podwójnej" rury - wewnatrz odprowadza spaliny turbiną, zewnątrz zaciaga powietrze za dachu. Długość przewodu około 6 metrów

Niedawno zauwazyłem, ze w piecyku pokazał się woda - sądziłem że problemem jest brak odskraplacza. Odskraplacz jednak został zainstalowany, a woda nadal sie pokazuje, niezależnie od pracy piecyka.

Po rozebraniu układu widzę, ze odskraplacz jest w rurze wewnetrznej (tej odprowadzającej spaliny), a wygląda to jakby woda skraplała się w rurze zewnętrznej, tej doprowadzającej powietrze podczas pracy (nie wiem czy na jej wewnetrznej czy zewnętrznej ściance.). W niej nie ma żadnego odskraplacza, i z tej rury skapuje na wnetrzne piecyka

Zauwazyłem także, że jak piecyk nie działa to turbina kręci się (delikatnie) w przeciwną stronę niż podczas pracy, to znaczy że powietrze z dachu wewnętrzną rurą spalinową jest wdmuchiwane na piecyk. Może to ma jakies znaczenie.

 

Co może być przyczyna skraplania się w rurze powietrznej ? Jak mogę wyeliminować ten problem ?

 

Dodam, ze w bloku generalnie jest problem z zimnymi i mokrymi ścianami wzdłuż kominów wentylacyjnych (nie spalinowych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

normalna sprawa , tzn normalna pod względem zachowania zimnego powietrza które przepływa obok cieplejszego czegoś ( w twoim przypadku ścianek rury) i się skrapla po prostu , problem jest taki skąd to powietrze tam leci i czy powinno , bo ja na gazowcach się nie znam ,, a jeśli powinno czemu tam nie ma jakiejś tacy i odpływu dla skroplin ,, z opisu wynika że blok ma problem z wentylacją , nawiewa szachtem zamiast wywiewać , a dzieje się to dla tego ( tak myślę ) że większość ma dobre , szczelne okna , a piecyki z otwartą komorą potrzebują powietrza i " ciągną to z pomieszczenia , a pomieszczenie z kratek i obieg zakłócony .. Tak myślę ale niech wypowiedzą się fachowcy .

 

Ja bym lekko rozszczelnił okno na parę dni , okno najbliższe temu piecykowi , zobacz , spróbuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauwazyłem także, że jak piecyk nie działa to turbina kręci się (delikatnie) w przeciwną stronę niż podczas pracy, to znaczy że powietrze z dachu wewnętrzną rurą spalinową jest wdmuchiwane na piecyk. Może to ma jakies znaczenie.

 

To jest właśnie przyczyna.

Rura wewnętrzna staje się w tym momencie rurą zimną, a przestrzeń wokół niej opływa ciepłe i wilgotne powietrze.

Woda skrapla się wtedy na powierzchni wewnętrznej rury spalinowej.

 

To nie wina komina, ani piecyka.

 

Jak u CIebie z wentylacją w domu?

Okna nowe?

Kominy wentylacyjne drożne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecyk jest z zamknięta komora spalania, więc podczas pracy nie bierze powietrza z pomieszczenia

 

Tak właśnie sądziłem jak John, rura zewnetrzna jest ta "cieplejsza" przez cofkę spalinowej, i dlatego skrapla.

 

Okna są nowe, montowane na wiosne - nie wiem jak było wczesniej, bo dopiero się tutaj wprowadziłem. Ale kilka kwater jest zostawionych na mikrowentylacje/rozszczelnionych. Komin nowy, montowany przeze mnie 2 miesiące temu.

 

Wentylacja drożna, bo wieje z niej jak jasna cholera... teraz przytkałem trochę w kuchni bo zimno wpadało, i sąsiedzi pala jakimiś smieciami, ale łazienkowa otwarta (a tam wisi piecyk)

Ale generalnie kanał wentylacyjny w kuchni wrzucał powietrze, wrecz wiało z niego, a chyba powinien wyciagać...

 

Czy przyczyną mogą być zbyt szczelne okna ?? Wszystkie kwatery uchylne zostawione na mikrowentylacji. No i dlaczego wentylacyjny w kuchni wrzuca, zamiast wyciągac powietrze ?

 

A może tak, ze jak na zewnatrz wieje, to wdmuchuje to powietrze kanałami wentylacyjnymi ? Teraz jest bezwietrznie, i turbina stoi, lub lekko zakręci od czasu do czasu

Ale tak czy inaczej, jesli pcha to powietrze na piecyk, to nie rozumiem dlaczego nie obydwoma rurami (wewnetrzna i zewnetrzna). Bo rozumiem, ze jak by pchał obydwoma, to by w obydwu była taka sama temperatura, i się zadna nie pociła... wyglada jakby wracało tylko spalinową :/

Czy cos przekombinowałem ? :)

 

 

 

ps. zrobiłem jeszcze jeden eksperyment - otworzyłem szeroko okno, co spowodowało duże przyśpieszenie turbiny na piecyku. oczywiscie w kierunku "na piecyk". Jednoczesnie ostanie 1-2h turbinka się ledwo co kręciła, i nie zauwazyłem ani jednej kropli (co potwierdza, ze winny jest nawiew powietrza przez rurę spalinową)

Ale eksperyment z oknem pokazał, ze gdyby były mniej szczelne, to byłoby jeszcze gorzej...

 

Jaki może być powód, ze to powietrze tak bardzo chce sie dostawac DO pomieszczenia kanałami wentylacyjnymi/spalinowym ??

Edytowane przez RisingSun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...