Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dach o małym spadku ze ścianą attykową - stawiam wódeczkę!


barolo

Recommended Posts

czołem Panowie!

 

jako że stanąłem przed dużym dylematem a rozwalić muszę go ja to pytanie czy prawidłowe przyjąłem założenie odnośnie konstrukcji dachu na domku parterowym w drewnianej ocieplanej szkieletówce:

 

planuję budowe budynku w szkielecie drewnianym ze ścianą attykową, ze względu na takie rozwiązanie chce zastosować papę szybki syntan oddychający - podkład i warstwa zasadnicza, w zasadzie papa jak papa z taką różnicą że od dachu na zewnątrz pozwala pewnej ilości wilgoci się wydostać (mam nadzieję że w drugą stronę już nie :D)

 

wstępnie naszkicowany rys przekroju w załączeniu - nr1 to rzut dachu z góry, nr 2 przekrój z boku,

Rysunek1.JPG

 

Rysunek2.JPG

 

dach ze spadkiem ok. 5 proc, pytanie dotyczy technologii dachu:

 

planujemy w kolejności od wnętrza:

 

- płyta gk

 

- paroizolacja

 

- wełna między krokwiami

 

- płyta OSB

 

- papa wk

 

- papa zasadnicza

 

domek całoroczny, pytanie czy taka koncepcja może być zrealizowana pomyślnie z uwagi na odprowadzanie wilgoci - w tej technologii nie planujemy górą szczeliny wentylacyjnej a więc i membrany dachowej - od góry na krokwie planujemy nabić OSB i bezpośrednio na nie 2x papa. Czy to pozwoli na odprowadzenie ew. wilgoci? czy przy tej technologii musimy odprowadzać wilgoć z wełny? bo być może nie, jeżeli silnie się przyłożymy do paroizolacji? a jeżeli należy coś zmienić w całości to co?

 

papa dlatego że na gorąco wszędzie się ją naklei i jedynie na zwieńczenia ścian attykowych pójdzie obróbka bl. a nawet koryto rynny będzie z tejże papy. Rynna będzie miała rzygacz przez ścianę.

 

umnego i doświadczonego dekarza co mi z tym pomoże zapraszam najlepiej w Warszawie bo tu często jestem na wódeczkę, ew. piwo :) jako że nie wszystkim do wawy po drodze to coś wymyślimy zastępczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz tu nagromadzenie wszystkiego czego powinno sie unikac:

-niewentylowany strop

-niewentylowany drewniany strop

-niewentylowany drewniany strop z wlena mineralna

-niewentylowany drewniany strop z welna mineralna z zamknietodyfuzyjnym ukladem warstw w przegrodzie.

Doloz do tego jeszce bledy wykonawcze.

To co opisales to konstrukcja ktorej nalezy unikac, nie jest powiedziane ze nie bedzie dzialac ale to trzeba sprawdzic wlasnie w jakims programie ktory liczy takie niestacjonarne problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zalecam zrobienie szczeliny wentylacyjnej jest to dość proste w takim dachu ! jeżeli się uprzesz i tego nie chcesz najlepiej zastosować strop z płyt stalowych trapezowych i wypełnić go wełną skalną z obu stron , na to osb i papa . Jeżeli zdecydujesz się na drewniany dach to bez paroizolacji bo wilgoć musi gdzieś wyjść lepiej niech wyjdzie tą stroną gdzie weszła , oczywiście wtedy wentylacja pomieszczenia istotna . Montuje tak ale dachy pokryte są EPDM nie znam tej twojej papy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja założyłem nad garażem na dachu płaskim na beton (płyty żerańskiej) OSB 12 mm i nie wytrzymała 3 miesiące i zaczęła puchnąć - w nas OSB jest inne niż w Szwecji na to mi wyszło - dziadostwo straszne. Połączenie nędznej papy (bo w większości takie jest - kleiłem to na dom kiedyś 3 różnych producentów) i słabego OSB plus brak wentylacji to daje Ci całe 6 m-cy użytkowania. Nie lepiej zrobić na EPDM na grubszym OSB lub deskach wyjdzie koło 38 zł/m2 samo epdm - klej bonaterm tez akceptowalny cenowo. Co do wentylacji są gotowe systemy dachowe, np. Gór-stal Bochnia i nie martwisz się o nic - nie wiem jak z ceną ale pewnie nie obedrą cię ze skóry a wentylacje i ocieplenie masz już w całym panelu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Ten kto zaprojektował taki dach nie ma żadnego doświadczenia w realizacjach.

Po pierwsze dla takiego najlepsze i jedynie dobre jest wykonanie izolacji nakrokwiowej (np. styropapą lub płytami PIR). Znikają wszelkie problemy z wentylacją dachu.

Po drugie rezygnacja z tego niewykonalnego koryta rynnowego, które stwarza same problemy i jest zbytecznym utrudnieniem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...