Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

strop FERT 60 wytrzymałość


Recommended Posts

Witam,

mam taką zagwozdkę. W domu jednorodzinnym 3 kondygnacyjnym mam stropy gęstożebrowe typu FERT 60 i właśnie przymierzam się do rearanżacji wnętrz. Pytanie czy mój strop jest wystarczająco wytrzymały, żeby utrzymać istniejące ścianki działowe na 2 pietrze (zielony kolor na rysunku) podczas gdy usunięte zostaną wszystkie ścianki działowe na 1 pietrze (czerwony kolor) ? Układ belek stropu przykładowo na niebiesko , długość 6,5m. Ścianki działowe są z cegły dziurawki 12cm +tynk (miejscami grubo). Podczas budowy domu 20 lat temu ponoć ścianki działowe były stawiane na końcu, ale pewnie zaczynali od parteru ;) Czy wytrzyma czy będę musiał stawiać słup ?

 

fert60uklad.jpg

Pozdrawiam!fert60uklad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli stawiali ścianki i wykonali stropy zgodnie z projektem to możesz zlikwidować ścianki na 1 piętrze i pozostawić ścianki na 2 piętrze.

Prawidłowo zaprojektowany strop powinien samodzielnie przenosić obciążenia od swoich ścianek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli prawidłowo wykonali... patrząc na niektore cuda jakie widzę w tym domu podczas rozbiórki pietra mam wątpliwosci czy ekipa wogóle kiedyś budowala domy.

Mam kamerę termowizyjną i na stropie widać układ belek. Są faktycznie co 60cm zgodnie z moim rysunkeim, ale zauważyłem, w środku całego głównego pomieszczenia idzie jakby jedna belka poprzeczna, która dzieli strop na pół (granatowe linie na rysunku ponizej). Podobnie jest w drugim pomieszczeniu po lewej gdzie nie ma żadnych ścianek działowych. Co dziwne ta poprzeczna belka w remontowanym pomieszczeniu nie dochodzi do sciany nośnej [KONIEC]. Czy są to jakieś dodatkowe wsporniki?

fert60uklad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm jeżeli kamera nie pokazuje to musi byc coś bardzo dziwnego. Inny tynk dali na sufit w tym miejscu :/ ? Dopatrzyłęm się jeszcze jednego żebra które kończy się przy kominie, czyli znowu biegnie od ściany do połowy pomieszczenia ;o Czy komin nie powinien być konstrukcją swobodnie pracującą nieobciążoną? Jeszcze mam pytanie odnosnie obciążeń. Teoretycznie mój strop ma dopuszczalne obciążenie własne 305 daN/m2 i użytkowe 325 daN/m2. Czy ten wskaźnik dotyczy średnio całego stropu czy jest wyznaczany dla najgorszego przypadku, czyli na środku pomieszczenia? Na chłopski rozum postawienie 1-tony pod ścianą nie jest tak niebezpieczne jak postawienie 1-tony na środku :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jajmar pewnie ma rację.

Dla mniejszej rozpiętości mogli nie wykonać żebra lub jest w połowie nowej, tej mniejszej, rozpiętości.

Przy obciążeniu 1 tona w środku rozpiętości stropu, o nośności będą decydować nośność na zginanie i ugięcie a przy ścianie będzie decydować nośność na ścinanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
to grube czarne krótkie to komin który w moim mniemaniu nie powinien stanowić elementu nośnego. Tymczasem odkupem kawałek tynku na suficie przy kominie tam gdzie jest żebro wzdłużne stropu i faktycznie to żebro wchodzi w komin. Wiec musi stanowić oparcie. Na szczęście ten komin jest wentylacyjny ale prowadzi z pralni-kotłowni gdzie nie ma akurat pieca(bo grzeje prądem). Nie wiem co projektant miał na myśli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...