Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja do mieszkania 74 m2


Recommended Posts

Witam.

Zastanawiam się nad zamontowaniem wentylacji mechanicznej w mieszkaniu, które dopiero się buduje. Mieszkanie zostanie wybudowane w systemie szeregowym - moje będzie znajdowało się na parterze. W całym lokalu zamontowane będzie ogrzewanie podłogowe, piec gazowy kondensacyjny umieszczony będzie w łazience. Po rozmowie z deweloperem wiem, że kanały wentylacyjne będą musiały być schowane pod podwieszanym sufitem. Centralę myślałem umieścić w łazience, która znajduje się na ścianie północnej budynku - miejsce na czerpnię. Wyrzutnię mógłbym poprowadzić do komina znajdującego się w łazience. Jak myślicie, czy takie rozwiązanie jest sensowne? W internecie nie ma zbyt dużo informacji odnośnie rekuperacji w mieszkaniach - dominują projekty w domach jednorodzinnych. Załączam plan mieszkania. Dziękuję za pomoc.

plan mieszkania.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie. Odnośnie rozmieszczenia nawiewów i wywiewów, to myślałem aby nawiewy umieścić jeszcze w salonie. Cały czas zastanawiam się również czy umieszczenie czerpni w łazience będzie odpowiednie i czy będzie można skorzystać z komina od wentylacji grawitacyjnej do umieszczenia wyrzutni. Po za tym w Białymstoku w okresie zimowym temperatury spadają okresowo do -20 stopni C. Czy w takim razie wymiennik ciepła w rekuperatorze nie będzie zamarzał? Za jaką centralą wentylacyjną powinienem się rozglądać do takiego mieszkania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie. Odnośnie rozmieszczenia nawiewów i wywiewów, to myślałem aby nawiewy umieścić jeszcze w salonie.

 

Nie robił bym tego, zmarginalizujesz w ten sposób nawiewy w sypialniach. Tak jak jest salon na pewno będzie dobrze wentylowany.

 

Cały czas zastanawiam się również czy umieszczenie czerpni w łazience będzie odpowiednie i czy będzie można skorzystać z komina od wentylacji grawitacyjnej do umieszczenia wyrzutni.

 

Wg mnie to jak najbardziej słuszne rozwiązanie.

 

Po za tym w Białymstoku w okresie zimowym temperatury spadają okresowo do -20 stopni C. Czy w takim razie wymiennik ciepła w rekuperatorze nie będzie zamarzał?(...)

 

To już zależy od rekuperatora. Wiele z nich ma nagrzewnice wstępne i to rozwiązuje problem w mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz zrobić otworu do czerpni w ścianie zewnętrznej? a wyrzut w kanał wentylacyjny.

 

O tym właśnie pisałem wyżej. Ściana łazienkowa jest ściana zewnętrzna - od strony północnej budynku. Jakiej wielkości powinien mieć otwór na czerpnie? Ile będzie kosztowała instalacja wentylacji, bez centrali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli piec gazowy ma być w łazience to masz tam kotłownię wg przepisów, zatem nie możesz tam umieścić ani nawiewu ani wyciągu, tam musi być wentylacja całkowicie niezależna od tej domowej, ale centrale możesz tam gdzieś wcisnąć bo jest to urządzenie z założenia szczelne

 

jest to podyktowane względami bezpieczeństwa

 

ale to Twoje mieszkanie więc możesz tam robić co chcesz po odbiorze, mówię po bo z tak zrobioną wentylacją jak tu miałeś narysowane żaden kominiarz nie podbije i nie ma znaczenia że piec jest super bezpieczny prosto z NASA

 

jeżeli chcesz zamontować sobie mieszającą wentylację to nawiewy daj jak najdalej od drzwi a nie na środku pomieszczenia, wyciągi już możesz dość dowolnie, wyrzutnię w kanał wentylacyjny spoko, czerpnię zrób w ścianie, bo może zajść konieczność jej przeczyszczenia jak pyłków nałapie na gęstej siatce,

jeżeli zrobisz wyporową to będziesz miał większą wydajność niż mieszającej ale cały czas kotłownia z tego wyłączona,

mieszkanko małe więc zamiast tessli przypatrz się izzifastowi, to nowość jest, dostaniesz go razem z mocowaniem i co jest w takich sytuacjach najfajniejsze możesz go zamocować na ścianie, na suficie, w pionie, poziomie, na boku, nawet do góry kołami, nie trzeba z niego ciągnąć skroplin bo wymiennik ma z membrany więc odzyskuje wilgoć, nie przesuszysz sobie powietrz wentylując więcej niż potrzeba, no i innych bajerów też ma trochę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

norma nie definiuje jaka ma być, definiuje jaka być nie może a kominiarz właśnie do kotłowni się czepi, chyba że nie zatrybi co jest porobione

Podaj może te normy a najlepiej przytocz konkretne cytaty..

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Całość: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20020750690

 

 

3. Urządzenia gazowe z zamknięta komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

 

PS. Po co kominiarz w domu bez kominów? Za dużo macie pieniędzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czerpnię zrób w ścianie, bo może zajść konieczność jej przeczyszczenia jak pyłków nałapie na gęstej siatce,

jeżeli zrobisz wyporową to będziesz miał większą wydajność niż mieszającej ale cały czas kotłownia z tego wyłączona,

 

Na moim rysunku czerpnia jest w ścianie, od strony balkonu, jest do niej dostęp. Co masz na myśli mówiąc wyporowa?

Piec w łazience z zamkniętą komorą spalania, nie wyobrażam sobie, żeby właśnie w łazience nie zrobić wentylacji. Przepisy jedno, ale fakt jest taki, że z wentylacją mechaniczna jest bezpieczniej niż z grawitacyjną. Jeśli się mylę to chętnie posłucham innego zdania.

 

Czy nawiew w połowie pomieszczenia nie wymusi ruchu z jego końca? Może nie będzie wzorowo ale zgodnie z fizyką musi. Mógłbym zrobić po drugiej stronie ale trzeba by puścić rury pod sufitem, a w bloku już go nie obniże.

 

Kolego kangaxx nie mogę odszukać żadnych opinii o zaproponowanej centrali izzifast. Rozumiem, że mówisz o modelu 250?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dasz na środku to też będzie, powietrze poleci najkrótszą drogą do drzwi, to co dalej jest też będzie ruszone tyle że sporo wolniej, ja u siebie dałbym z tyłu,

izzi fast to nówka konstrukcja a więc i opinii jeszcze nie znajdziesz, nie uprawiam reklamy bo i tak będzie schodził bo nie głupi, być może jakiaś choroba wieku dziecięcego go złapie ale testował go recair chyba i działał ok, wspominam o nim bo oglądałem i spodobał mi się, tyle

 

wentylacja wyporowa to tylko inaczej ganiane powietrze po domu świeże powietrze , zużyte wypiera jakby, nie tworzy się ganiana po mieszkaniu mieszanina świeżego i zużytego bo to jest usuwane od razu tam gdzie się pojawia

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dasz na środku to też będzie, powietrze poleci najkrótszą drogą do drzwi, to co dalej jest też będzie ruszone tyle że sporo wolniej

 

Mylisz się. Powietrze nie leci jak po sznurku z wlotu do drzwi. Miesza się równo w całym pomieszczeniu. Łatwo to sprawdzić. Zapal jakieś kadzidełko i zobacz jak się zachowuje dym w różnych miejscach pokoju i w drzwiach. Zdziwisz się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie wyobrażam sobie, żeby właśnie w łazience nie zrobić wentylacji. Przepisy jedno, ale fakt jest taki, że z wentylacją mechaniczna jest bezpieczniej niż z grawitacyjną. Jeśli się mylę to chętnie posłucham innego zdania.

 

Czy nawiew w połowie pomieszczenia nie wymusi ruchu z jego końca? Może nie będzie wzorowo ale zgodnie z fizyką musi. Mógłbym zrobić po drugiej stronie ale trzeba by puścić rury pod sufitem, a w bloku już go nie obniże....

 

ależ ja nie mówię że tam nie może być wentylacji, jeszcze raz powtórzę że musi być, ale nie połączona z systemem obsługującym resztę pomieszczeń, osobny kanał i tyle, i wcale nie musi to być grawitacyjna, jest trochę niespójności w tym ale nie ja to wymyślałem,

 

zamiast ciągnąć rurę po suficie na środek pokoju możesz zakończyć ją w ścianie dyszą dalekiego zasięgu i też da radę tyle że tu już poczujesz lekki podmuch pod sufitem

i na pewno dorzuciłbym nawiew w salonie gdzieś koło tych dużych drzwi

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż, możemy się poprzepychać, zapal sam

 

Właśnie dlatego że zapaliłem, piszę jak jest, a nie jak mi się wydaje.

 

ależ ja nie mówię że tam nie może być wentylacji, jeszcze raz powtórzę że musi być, ale nie połączona z systemem obsługującym resztę pomieszczeń, osobny kanał i tyle, i wcale nie musi to być grawitacyjna, jest trochę niespójności w tym ale nie ja to wymyślałem,

 

Już ci napisał kolega _John , czego nie zrozumiałeś?

 

Podaj może te normy a najlepiej przytocz konkretne cytaty..

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Całość: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20020750690

 

 

3. Urządzenia gazowe z zamknięta komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

 

PS. Po co kominiarz w domu bez kominów? Za dużo macie pieniędzy?

 

Przestań wprowadzać ludzi w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...