Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Montaż siłowników w rozdzielni


mistique

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Chcę sobie samemu założyć siłowniki na zawory w rozdzielni (narazie na 1 pokój - zobaczymy jak się to sprawdzi) - tak, żeby mieć możliwość kontrolowania termostatem temperatury w konkretnym pokoju. Samą elektronikę - czyli sterowanie czy siłownik ma być w danej chwili otwarty czy zamknięty + termostat ścienny mam już ogarnięty, ale padłem na samym montażu siłowników. Rozdzielnia wygląda jak w załączonym pliku - naniosłem tam (dość nieczytelne ale widać) numerki 1,2,3,4. Z tego co rozumiem to 1 i 2 to wejścia (grzejników i podłogówki) - nie wiem teraz które są które ale jak policzę grzejniki to będzie wiadomo - w każdym razie siłowniki chciałem też montować na obwodach grzejnikowych. 3 i 4 to pewnie powroty. Siłownik to Prandelli M30x1.5 i jedyne miejsce gdzie on teraz pasuje to sekcja nr 4, ale to powrót a pewnie montuje się to na wejściu... Pozatym bardzo ciężko byłoby go tam wcisnąć przez te czerwone rurki a instalacja napewno była szykowana pod te siłowniki. Podpowiedzcie mi w które miejsce to muszę instalować i czy poprostu muszę dokupić jakieś konwertery/przejścówki ?

rozdzielnia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyne miejsce gdzie on teraz pasuje to sekcja nr 4, ale to powrót a pewnie montuje się to na wejściu...

Sekcja 4 to powrót i tam właśnie mają być siłowniki a nie na wejściu- zasilaniu.

 

Poza tym bardzo ciężko byłoby go tam wcisnąć przez te czerwone rurki a instalacja na pewno była szykowana pod te siłowniki

 

Odkręć oba mocowania belek rozdzielaczy i poodsuwaj rurki wejścia-zasilania i wyjścia-powrotu od siebie by zmieścić siłowniki(górę dociśnij do tylnej ściany obudowy, dół odsuń w stronę drzwiczek ale tak by dały się zamknąć .może trzeba będzie zmienić śruby albo dołożyć nakrętki czy podkładki albo coś podobnego. Da się bez większego problemu.

Pozdrawiam Tomraider.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłowniki musza być zamocowane na dolnej belce rozdzielacza prawego - sekcja 4.

Ważne aby nakrętka siłownika miała zgodny rozmiar gwintu z gwintem na zaworze rozdzielacza.

Jeśli w pomieszczeniu poza podłogówką sa jeszcze grzejnik wówczas siłowniki można też zamontowac na rozdzielaczu grzejnikowym - lewy.

Siłowniki od OP i grzejników znajdujących się w tym samym pomieszczeniu muszą być podpięte pod termostat zamocowany w tym pomieszczeniu.

Do spięcia siłowników i termostatu można też zastosować listwę elektryczną która często jest elementem kompletnego sterowania temperaturą.

Listwa elektryczna często posiada też moduł pompowy który zatrzymuje pompę w chwili gdy wszystkie podłączone do systemu siłowniki zamkną przepływy w pętlach.

 

Ktoś pisał o jakimś zabezpieczeniu w razie zamkniecie wszystkich pętli - w tym konkretnym przypadku chyba dą się żyć bez tego, wszystko zależy jak wygląda instalacja wcześniej tj. gdzieś w kotłowni, jak wygląda kwestia wpięcia pomp (sprzęgło czy bez).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ostatnie pytanko to jak nazywa się element, który daje na sekcję nr 3 (zamiast tych plastików) tak, żebym mógł podłączyć siłownik o gwincie M30x1.5. Na sekcję 4 siłownik pasuje i tak są jakieś miedziane elementy do których to się przykręca. Na sekcji 3 mam plasikowe pokrętła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...