Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór kotła na pelet z dużą modulacją mocy


Recommended Posts

Witam

 

Proszę o pomoc w dobraniu kotła na pelet

 

Opis budynku - w załączniku jego plany.

 

Parter - 300 m2 magazyn ( wysokość 330 cm)

Parter - 100 m2 pomieszczenia ( socjalne wysokość 295 cm )

Poddasze - 200 m2 pomieszczenie mieszkalne ( 270 cm )

Poddasze - 50 m2 magazyn ( nie dotyczy - nie ogrzewany )

 

Jak w temacie proszę o pomoc w doborze kotła na pelet. Interesuje mnie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie podczas użytkowania.

Cena zakupu kotła nie ma różnicy - aby tylko zwróciła się podczas użytkowania.

 

 

Moje użytkowanie budynku.

 

Część mieszkalna - zawsze ciepło, ogrzewanie z przewagą podłogówki, w salonie stanie dodatkowo kominek.

Poddasza magazyn 50 m2 - nie ogrzewane

Parter - pomieszczenia socjalne - od 5 do 20 stopnie ( z dużą przewagą 5 stopni - nad pomieszczeniami socjalnymi magazyn nie ogrzewany )

Parter 300 m - w projekcje mam 2 dmuchawy powietrza wodne typu Volcano. Pomieszczenie te obecnie jest podzielone kurtyna PCV w stosunku 100/200m2

Na 200 m2 - typowy magazyn materiału. Na 100 metrach co dziennie odbywa się tzw przygotówka - około 2 godziny pracy i wyjazd w teren - rzadko ale czasami pracujemy tu cały dzień. mile widziana temperatura pracy na tych 100m2 to 10 stopni.

 

 

Budynek nowy - ocieplony styropian grafit 15 - 0,33 lambda

Poddasze ocieplone wełną 20+10 - 0,32-0,33 lambda

Inwestycja Świętokrzyskie Kielce

 

W projekcje mam przewidziany piec na paliwo stałe 48 kw , z tym że projektant uwzględnił zawsze stałą temperaturę na pełnym budynku.

Jak jak wspomniałem część magazynową 100 m2 chciałbym dogrzewać sporadycznie - ale zależy mi na szybkim dogrzaniu tego pomieszczenia.

Jeśli ktoś wie jakie nagrzewnice i z jaką mocą zastosować proszę o informacje.

 

Jeśli chodzi o sam piec to ostatnio widziałem z automatyczną modulacją kw.

Czy taki piec zaspokoił by moje oczekiwania ? Na piszczcie co polecacie

 

Dodam że wciągu najbliższych 6 miesięcy będę miał możliwość podpięcia się do gazu. Może lepiej się wstrzymać i wybrać piec gazowy ?

 

 

Pozdrawiam

parter.jpg

poddasze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z gwarancją ? Nie lepiej wybrać w tym przypadku na start p 18 ?

Ps. jakie kw potrzebuje pieca ? - po zapoznaniu się z tematem ?

Piece te mają minimalną moc 30% - czyli p12 będzie oszczędniejszy w cieplejsze dnia, za to w chłodniejsze będzie pracował na maksa - o ile sobie poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz namyśli promiennik gazowy czy elektryczny.

 

Promienniki na podczerwień w wersjach na lampie lub panelu.Z powodzeniem grzeją duże kubatury tj.obiekty sakralne ,hale,noworodki w szpitalu.Bardzo efektywne źródło kiedy potrzebujemy ciepło natychmiast i nie potrzebujemy grzać całego pomieszczenia.Osobiście nie pchałbym się na jeden sezon w paliwo obsługowe jakim jest pelet.Cenowo założenie wyjdzie podobnie około 15tyś w obu przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile tak na prawdę chcesz metrów ogrzewać? Zakładanie że P12 jest oszczędniejsza jest błędne, dlatego też zrezygnowano z jej produkcji. P18 moduluje od tej samej dolnej wartości. Szybciej rozbuja instalacje i zmoduluje np. na 1 bieg (najniższa moc) paląc przy tym tą samą dawkę peletu co P12 czyli 0,8kg/h.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ,że pytasz o ten system
.To już byś musiał się spytać producenta kotła gazowego jaka jest współpraca z tego typu systemem.Widzę ,że u mnie w sklepie briko mają ten system ale w jaki sposób grzeją wodę to Ci nie powiem.Raczej nie jest to system połączony z piecem na paliwo stałe.Może podjedź gdzieś do sklepu gdzie jest coś takiego i podpytaj.Na filmie gość mówi ,że zasłonięty panel na podczerwień przez przeszkodę nie emituje ciepła dalej.Fakt ale takie panele montuje się wyżej a nie na wysokości tradycyjnych grzejników.Nie wiem co Ty tam robisz na warsztacie ,ale ja sobie nie wyobrażam jeśli mi w twarz bezpośrednio wieje i papiery wraz z kurzem na stole latają.To samo kiedy wchodzę do sklepu i napierdziela huragan .Panelami grzeją u mnie w sklepie budowlanym o wysokości 7-8m i powierzchni 300-400 metrów w briko natomiast system typu vulcano .Jak wychodzi cenowo i który korzystniejszy to nie wiem.Najlepiej pytać u źródła.Przy ogrzewaniu typu vulcano potrzeba jednak trochę czasu aby odczuć ciepło no chyba ,że bije nam prosto w twarz przy panelu masz praktycznie ciepło dostępne od włączenia. Edytowane przez Barliniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Dobry kocioł z bardzo dobrą modulacją duński RTB50 4,3-43kW. Automatyczne czyszczenie palnika i wymiennika,kompresja popiołu. Bardzo rozbudowana kontrola przez internet. Modułowość konstrukcji i możlwiosć dołączenia dużego zasobnika na pellet. Świetnie sobie radzą na dużych obiektach. Edytowane przez Kroitz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...