Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wymiana naczynia wyrównawczego


theodor

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

mam taki problem - naczynie wyrównawcze zaczyna przeciekać i pora na wymianę.

Nie znam się specjalnie na tym jak działa sama instalacja, ale wydaje mi się, że wymiana takie zbiornika

ogranicza się tylko na odkręceniu rury biegnącej od pieca (tej przy zborniku) i przykręcenia ponownie do nowego zbiornika?

Czy muszę zamykać jakieś zawory? Taką wymianę chciałbym sam przeprowadzić dlatego chciałbym się upewnić.

 

Drugie moje pytanie - jaki teraz najlepiej zainstalować zbiornik tak aby pociągnął więcej niż 8 lat (ten, który teraz mam to

jest 20l Gamet, malowany)? Ze stali nierdzewnej czy też emaliowany od wewnątrz?

 

Załączam zdjęcia jak wygląda sama instalacja

 

IMG_2575.jpgIMG_2576.jpgIMG_2581.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz pozbyć się wody z naczynia, albo spuścić zaworkiem spustowym gdzieś przy piecu z 1-2 wiadra bo więcej w tym naczyniu nie ma, albo pod śrubunek pod naczyniem podłożyc miskę, popuścić go i trochę się być może oblewając wodą spuścisz z samego naczynia i też będzie. Z prawej u góry masz pex połączony - przelew ale tam chyba śrubunka nie ma? Od biedy trzeba by go ściągnąć gdzieś niżej z naczyniem, pex się wygnie, i kręcąc naczyniem odkręcisz tą redukcję, aczkolwiek to będzie takie .... w naczyniu będzie woda i się narozlewa trochę na podłogę jej resztek, można jeszcze na skrętce pexa odkręcić ale jak popuścisz nakrętke to pierścień może być bardzo zaciśniętey i ewentualnie śrubokrętem płaskim może go jakoś w dół ściągniesz.

 

Czy to jest w ogóle układ otwarty i czy to naczynie jest potrzebne bo ta bańka przeponowa na ścianie jest? jaki to układ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naczynie wzbiorcze masz w najwyższym pkt. więc tak jak pisali powyżej spuść tylko tyle wody żeby opróżnić naczynie, uwaga tak jak zauważył krzysiek88 masz jeszcze naczynie przeponowe, które może być od cwu lub masz c.o. w układzie zamkniętym a kocioł w otwartym i wymiennik ciepła płytowy jako rozłączenie obu obiegów, jeżeli tak jest to spuszczaj wodę z obiegu kotła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł masz w układzie otwartym i wymiana naczynia wzbiorczego polega na zaniżeniu poziomu wody w układzie tak żeby opróżnić ów zbiornik i wymienić go na nowy. Całość w temacie. A na jaki ? ... jakikolwiek bo i tak zardzewieje ze względu na to że woda tam mam zastój i praktycznie cały tlen zawarty w obiegu tam się gromadzi, naczynie oddycha więc zardzewieje prędzej czy później. Kup tanie zwykłe, wymienisz za 3 -5 lat. Rdza z naczynia opada w dół i zanieczyszcza kocioł, emalia odpryskuje, nierdzewka jeśli masz pcv to tak a Ty masz miedź ... korozja i tak nastąpi, są różnice potencjałów i jest elektrolit w postaci wody.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedź, zbiornik jest podłączony jedną rurą do instalacji, ta druga rurka to odprowadzenie wody do scieków gdyby się przelało.

 

Naczynie przeponowe jest od c.o.

 

W każdym bądź razie rozumiem już teraz jak podmienić ten zbornik. Dzięki!

Edytowane przez theodor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...