Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy dać szersze krokwie czy wewnętrzna warstwa wełny może mieć 20cm?


enikan

Recommended Posts

Marzyło mi się 30cm ocieplenia wełną na poddaszu, 15cm w krokwiach i 15 od wewnątrz... Aż do czasu, gdy zauważyłem, że w projekcie mam krokwie 8x16. Nie zwróciłem na to uwagi, bo inne elementy projektu odwróciły moją uwagę i brakło czasu na resztę. Niby fajnie, bo dach mam prosty i taka więźba na pewno byłaby dużo tańsza niż jakaś grubsza, ale co z ociepleniem?

 

1. Zwiększyć szerokość krokwi i wszystkich innych elementów które je podtrzymują? Czy trzeba wtedy stworzyć nowy projekt dachu? Wyliczyć wszystko na nowo? Czy może na etapie budowy cieśla bez problemu pozamienia to i tamto?

 

2. Pomiędzy krokwie dać (trudno dostępną) wełnę Toprock o grubości 12cm, a później przykryć to wełną 15cm? (lecz to i tak nie będzie 30cm)

 

3. Pomiędzy krokwie dać (nie aż tak trudno dostępną) Ursę 14cm, a na to 16cm. Ale szczelina wentylacyjna tylko 2cm i chyba nawet takiej nie uzyskam, gdy się wełna pofałduje.

 

4. Pomiędzy krokwie dać 10cm wełny i na to od wewnątrz 20cm? Czy da się to w ogóle zamontować? Czy będzie to ocieplało jak trzeba? (już mniejsza o to, że mi się kubatura zmniejszy)

 

5. Podobnie, lecz miedzy krokwie 12cm, a na to 18cm?

 

6. ???

 

Miałbym wielką nadzieję na opcję 3, 4 lub 5. Ewentualnie na jakąś inną - lepsza od powyższych.

 

Szczelina wentylacyjna między wełną i paroizolacją musi być. Deskowania brak. Na poddaszu wszędzie regipsy, tylko łazienka z betonu komórkowego. Ścianka kolankowa 120cm. Ocieplanie pianą i innymi wynalazkami (jak dla mnie) odpada, tylko wełna. W załączniku obrazek fragmentu więźby.

 

Proszę o porady :)

 

2f9c8ff6e3a1.png

Edytowane przez enikan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dach jest zrobiony ? czy dopiero zamawiasz więźbę ?

 

najlepiej na taki przekrój jak masz w projekcie zrobić tak - na gotową więźbę położyć najtańszą wiatroizolację , następnie nabić od góry łaty 3-5 cm i do tego pełne deskowanie , papa - dachówka lub co tam masz w planach. Będziesz miał fajną szczelinę wentylacyjną i miejsce na wełnę 15cm . Do tego wełna będzie chroniona przed skroplinami. Jeżeli nie chcesz pełnego deskowania to też wystarczy nadbić krokwie - dodam że najlepszym rozwiązaniem dla dachów energooszczędnych jest zrobienie więźby z belek dwuteowych ! do 50 cm wełny bez mostków termicznych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach nie zrobiony. Więźby nie zamawiałem. Nawet ścian jeszcze nie ma :D

 

Na razie dużo rozmyślam bo zima.

 

Rozumiem, że wszystkie moje pomysły są słabe?

 

O dwyteowej więźbie mogę zapomnieć. Nikt tego w okolicy nie robi, a znam większość budów w promieniu 20km. Wierzę, że to energooszczędne, ale nie chciałbym być prekursorem, a mój dom miejscem nauki...

 

Po twoim poście zaczęłem się zastanawiać nad pełnym deskowaniem, chociaż do tej pory tego nie chciałem.

 

A jeżeli dokładać robot i nabijać krokwie listwami, to od spodu czy od góry? A może to zależy od tego czy będę deskował czy nie...

Z drugiej strony nabijać dodatkowe łaty, to chyba to samo co zamówić szersze krokwie. Ciężar też podobnie się zwiększy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze dzięki za zainteresowanie :)

 

Rozumiem, że wełna może dotykać wiatroizolacji, a wiatr ma hulać i wentylować przestrzeń pomiędzy wiatroizolacją a deskowaniem?

Ewentualnie między wiatroizolacją a blachodachówką?

 

A czy wiatroizolacja to to samo co paroizolacja? (ciągle słyszę o foli wysokoparoprzepuszczalnej albo niskoparoprzepuszczalnej ale nie zdążyłem jeszcze tego zrozumieć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób deskowanie i zwiększ przekrój krokwi. W projekcie miałem 9x18 a dałem 10x20 i nie żałuję, od przybytku głowa nie boli a śpisz spokojnie. Wiem, zaraz odezwą się przeciwnicy tak mocnej konstrukcji dachowej "bo po, co jak nie trzeba", ale pamiętaj, to będzie procentować w przyszłości, śnieg nie śnieg a dach prosty. Zrobisz jak uważasz ale pamiętaj, że robisz go raz. Pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kąt dachu ma mieć 47 stopni, więc dużo śniegu nie poleży, tylko szybko zjedzie...

 

Więźbę zmieniał bym w ostateczności, na razie szukam prostrzego sposobu na ocieplenie. Dziękuję za radę, rozumiem że grubsza więźba to lepsza trwałość. Lecz to ma być mały, prosty domek i chciałbym utrzymać niskie koszty. Nie zależy mi na trwałości na 200lat. Niech sobie dzieci poprawiają lub całkiem zmieniają...

 

Deskować czy nie deskować... nad tym się jeszcze będę zastanawiał.

 

Na razie prosił bym o podpowiedzi czy da się ocieplić wełną w sumie 30cm przy krokwiach 16cm.

 

Jeden sposób już zapamiętałem: nadbić krokwie... tylko nie wiem czy to chodzi o to żeby przytulić wełnę do wiatroizolacji, a szczelina ma być powyżej tego czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz będę spokojniejszy, bo o tą szczelinę się martwiłem, jeszcze przed wczoraj wyobrażałem sobie zagrzybiałą wełnę...

 

Dziękuję i wszystkiego dobrego życzę :)

 

 

PS.

Wczytuję się w różne artykuły i jednak membrany dachowe to temat-rzeka. Więc deskowaniu i membranom będę musiał poświęcić jeszcze dużo czasu...

 

A to nabijanie krokwi to przecież nic nadzwyczajnego i powstaje fajna szczelina wentylacyjna. Pewnie sam to gdzieś na żywo widziałem, a nie zapamiętałem. Tylko trzeba przypilnować, aby ktoś nie przybił czegoś na odwrót...

 

f0215d8644ec.jpg

Edytowane przez enikan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'mariober" dał Ci dobre rady. Natomiast musisz rozważyć jakie pokrycie chcesz mieć na dachu. Jak blachodachówka to nic nie zmieniasz. Możesz zastosować jako krycie wstępne dobrą folię dachową (nie jestem jej zwolennikiem) ale taką, która będzie miała odporność na temperaturę 100*C bo nagrzany stalowy dach na południowej ekspozycji może osiągać temperaturę nawet 80*C. Wełnę 15 cm pomiędzy krokwie i 15cm pod krokwiami. Teoretycznie szczelina wentylacyjna pomiędzy folią a wełną nie jest wymagana choć lepiej żeby była i tu jest 1 cm czyli OK. Folia powinna być zamontowana w lekkim zwisie 3~5 mm i tu da się to zrobić. Natomiast jakbyś planował w przyszłości pokryć dach dachówką to:

- po pierwsze poinformuj o tym projektanta aby więźba mogła sprostać tym wymogom,

- po drugie wysokość krokwi powinna mieć minimum 18 cm dla wełny grubości 15 cm, nadbijanie krokwi od góry czy od spodu to większy wydatek niż zwiększenie przekroju krokwi,

- po trzecie żadna wiatroizolacja nad wełną nie jest potrzebna bo w tej szczelinie wiatr nie hula, są w niej przepływy laminarne a burzliwe czyli żadne "wywiewanie ciepła" z wełny nie występuje,

- po czwarte wykonaj poszycie z pełnego deskowania lub płyty OSB,

- po piąte krycie wstępne wykonaj papą podkładową termozgrzewalną modyfikowaną SBS na włóknie poliestrowej.

To drugie rozwiązanie, do którego Cię namawiam posłuży na bardzo długie lata i pozwoli na zastosowanie dowolnego pokrycia dachowego lub jego wymianę w dowolnym czasie. Oczywiście można jeszcze rozważyć wykonanie izolacji cieplnej nakrokwiowo lub całego dachu np. w systemie STEICO o czym też wspominał "mariober". Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym blachodachówkę, ale dziękuję, że poszerzyłeś moją wiedzę.

 

Wełnę ułożę jak piszecie - w sumie to o to pytałem w tym temacie...

 

A o co chodzi z tym zwisem foli? Nigdzie nie mogę doczytać. Czy ta folia (membrana) na wełnie ma zwisać?

 

Zastanawiam się jeszcze nad tym deskowaniem. Bo jak zrobić bez niego, to już wiem.

Chyba źle sobie to wyobrażam, bo widzę to tak:

1) Płyta regipsowa na profilach metalowych.

2) Paroizolacja.

3) Wełna 15cm.

4) Wełna 15cm w krokwiach 16 (zastanawiam się czy robić sznurowanie na ten 1cm wentylacji)

5) Folia/membrana (nie wiem jeszcze jakiego rodzaju)

6) Nabijana kontrłata (nie wiem jakiej grubości)

7) Deskowanie 2,5cm.

8 ) Folia/membrana (nie wiem jakiego rodzaju)

9) Kontrłata (nie wiem jakiej grubości)

10) Łata (nie wiem jakiej grubości)

11) Blachodachówka.

Dach miałby wtedy jakieś pół metra grubości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia powinna być montowana z lekkim zwisem pomiędzy krokwiami po to aby ewentualne skropliny płynęły środkiem. Taki montaż praktycznie uniemożliwia kapilarne podciąganie wody pod kontrłaty. Grubość dachu nie ma znaczenie bo i tak tego nie widać. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...