Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyciszenie sypialni pianką akustyczną 140 kg/m3


Recommended Posts

Witam.

 

Mam mieszkanie (parter) na etapie stanu deweloperskiego i chciałbym wyciszyć sypialnię. Interesuje mnie przede wszystkim odcięcie się od dźwięków wchodzących do sypialni (odcięcie się od dźwięków zewnętrznych).

 

Zakładam, że dominujące dźwięki zewnętrzne z za ścian będą dźwiękami rozmów, muzyki i pracy urządzeń AGD. Dźwięki z góry będą raczej dźwiękami uderzeniowymi (stąpanie po podłodze itp. ewentualne jęki i stękania sąsiadów gdyż sypialnie są jedna nad drugą).

 

Zastanawiam się nad wyciszeniem sypialni od strony sufitu oraz trzech ścian (bez łazienki). Chciałbym zastosować piankę akustyczną o grubości 4 cm i gęstości 140 kg/m3. Pianka będzie klejona do tynków, na piankę przykleję płytę karton gips akustyczną (12,5lub 15 mm). Nie będę stosował stelaża aluminiowego gdyż wg producenta do tej pianki można bezpośrednio kleić płytę i nie odpadnie.

 

Moje wątpliwości budzi to, czy takie rozwiązanie będzie efektywne i obniży w sposób znaczący poziom dźwięków wpadających do sypialni czy będzie to raczej pic na wodę? Pytanie kieruję do akustyków oraz osób, które miały/mają doświadczenie z takimi systemami i stosowały u siebie takie rozwiązania i zauważyły poprawę.

 

Opis sypialni wraz z rzutem poniżej:

Ściana długa po lewej zbudowana z bloczków silka 24 cm

Ściana krótka u dołu z oknem z silka 24 cm, okno 3 szybowe, pięciokomorowe.

Ściana długa z prawej wewnątrz mojego mieszkania silka 18 cm + drzwi wew.

Ściana krótka u góry sąsiaduje z moją łazienką i będzie w całości zabudowana szafą.

Podłoga z pełnej deski, klejona do posadzki. Strop monolityczny (nie znam grubości).

 

syp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam.

Przyklejenie gąbki na ścianę a na nią płyty g-k jest możliwe. Jednak skuteczność takiej izolacji sprawdzi się tylko i wyłącznie przy źródle hałasów od wewnątrz.

Jeżeli np. ktoś gra na instrumencie i tanim sposobem chce coś zaizolować akustycznie pokój aby nie uprzykrzać się sąsiadom.

W Pana przypadku jest akurat odwrotnie i taka izolacja da bardzo bardzo mało, albo nic.

Mówimy o ścianach.

Aby jakakolwiek izolacja była skuteczna to najdoskonalszy projekt polega na zbudowaniu "pudełka w pudełku" , posiadająca warstwy miękkie, pochłaniające i twarde sztywne, oraz musi posiadać znaczną masę, bezwładność. Całość bez styku ze ścianami i sufitem.

Oddalenie się od modelu idealnego wymusza zgodę na kompromis.

Jest możliwe zbudowanie skutecznej takiej izolacji ? Jak najbardziej, ale jak łatwo się domyślić jest to droższe niż gąbka i gips-karton.

:spam:

Jeżeli jednak chciałby Pan wypróbować pomysł z gąbką na ścianę, to proponuję zastosować płyty g-k nie zwykłe, tylko akustyczne albo ognioodporne, podwójne warstwy przyklejane do siebie na zakładkę bez żadnych szczelin pomiędzy płytami.

 

Pozdrawiam serdecznie

Ireneusz

Edytowane przez Greengaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...