Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy można zamurować instalacje zgrzewaną ?


radauskas

Recommended Posts

Planuje wymianę instalacji hydraulicznej i remont łazienki w domku letniskowym. Chce ja wykonać z rur zgrzewanych. Wybrałem taka technologię bo juz to robiłem i mam zgrzewarkę :) I zastanawiam się czy takie rury z gorącą wodą mozna zamurować ( otynkować ). Wiem, że taka rura pracuje pod temperaturą. I boję się, żeby mi płytki ze ściany nie odpadły jak odkręce gorącą wodę w kranie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, ale każda rura czy to zamurowana czy na uchwytach na zewnątrz ściany powinna być zaizolowana tzn, powinna mieć na sobie otulinę/piankę jak kto tam woli nazywać, rura 20stka PP kupujesz otuline 22jke, w kręgu są po 10metrów lub chyba w tzw. sztangach czyli kawałki 2 metrowe, czerwone, szare, niebieskie, jakie chcesz,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje wymianę instalacji hydraulicznej i remont łazienki w domku letniskowym. Chce ja wykonać z rur zgrzewanych. Wybrałem taka technologię bo juz to robiłem i mam zgrzewarkę :) I zastanawiam się czy takie rury z gorącą wodą mozna zamurować ( otynkować ). Wiem, że taka rura pracuje pod temperaturą. I boję się, żeby mi płytki ze ściany nie odpadły jak odkręce gorącą wodę w kranie :)

 

Z rurami z PP można postępować na dwa sposoby.

1. Zamurować na sztywno, tak aby znieść ich siły rozszerzalności termicznej do zera.

2. Założyć otuliny w sposób uniemożliwiający rurom kontakt z piaskiem tynku, aby się nie przecierały jak się będą rozszerzały (kurczyły).

Chyba wybierzesz drugi sposób.:)

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimna woda w rurze + ciepłe otoczenie = ?

Bez urazy ale tylko największe paproki nie dają otuliny. Za komuny otulin nie było i upychali szmatami lub papierem, niektóre rury do dziś są w bardzo dobrym stanie - choć raczej te centralnego ogrzewania. Otulina to grodze. Rozumiem, żebyś miał ściankę 5cm, np. cegła układana inaczej niż standardowo, i kująć pod rurkę i otulinę by na pewno wyleciała ale tak .... 2cm głebiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...