Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - do jakich temperatur grzejecie CWU ?


JTKirk

Recommended Posts

Zakładam nowy temat, bo chciałbym uzyskać informacje, które wydaje mi się, że mają wpływ na trwałość sprężarek, ale wydaje mi się, że powinny być one w osobnym wątku, a nie tym poświęconym trwałości sprężarek. (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?226976-Pompy-Ciepła-Trwałość-sprężarek/page4)

 

Nie wiem, czy wyrażam się precyzyjnie, ale interesuje mnie, do jakich temperatur grzejecie CWU, na jakim% obciążenia pracuje wtedy najwięcej sprężarka (dotyczy inwerterów), jakie są temperatury na skraplaczu pod koniec grzania.

Czyli przykładowa informacja mogłaby wyglądać następująco: CWU: xx C, PC:"Producent", on/off lub Inv+%, temp: xx C

ewentualnie jaka sprężarka (czyli np.Copeland scroll) - ale nie będę się upierać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężarka Copeland Scroll, grzeję zbiornik CWU dwa razy dziennie w taniej taryfie do 46oC.

Rodzina 2+2, w sytuacji gdy spodziewam się gości daję pompie wolną rękę. Co do bardziej dokładnych temperatur muszę w odpowiednim czasie zejść do kotłowni i je odnowtować.

P.S.

400 litrowy zbiornik z dwoma wężownicami o łącznej powierzchni 4.2m2.

Edytowane przez Tomaszs131
P.S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirku,

u mnie na czynniku jest ok +20K niż woda w PC.

Częstotliwość sprężarki jest uzależniona od temp zewn -max dochodzi do 65Hz ( jak pamiętam, bez defrostu).

Mam CWU ustawioną na 46+2 st i prz 48st w momencie przełączenia z CWU na CO mam na PC ok 53st, latem ok 55 st.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

T-Cap 9 model D z 2012r

Obecnie 1 raz dziennie dla dwóch dorosłych osób, zazwyczaj do 43-44*. Było 2 razy, ale okazało się niepotrzebne.

temp. zasilania do 57*. zbiornik 300 l. podwójna wężownica 1,4 m2.

Wysokie obciążenie sprężarki, zależne od gradientu temp. zasilania i wody w zbiorniku oraz temp. zewn.

Im niższa tym wyższe obciążenie.

By ulżyć sprężarce w bardzo niskich temp. zewnętrznych staram się grzać wodę w dzień, kiedy temp. jest zazwyczaj kilka stopni wyższa niż nocą.

 

Stopień obciążenia sprężarki słychać po natężeniu i rodzaju dźwięku wydawanego podczas pracy z dużym obciążeniem. W skrajnych warunkach (>15*) sprężarka dostaje mocno w du...., pobierając nawet ok 5 kW.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic SDC9kw 3f seriaF,zbiornik Drazice 300l do pomp ciepla/nie pamietam jaka wezownica/.Grzeje raz dziennie do 45C.Zasilanie na koncu okolo 52-53 C,powrot 2-3 st mniej,czestotliwosc 50-56Hz.Rodzina 2+1,wanna i natrysk.W miesiacach letnich zuzywam okolo 50 kWh na miesiac,teraz 70-80?Wg pompy srednia z okolo 600 dni wychodzi okolo 2 kWh /dzien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

T-Cap 9 model D z 2012r

Obecnie 1 raz dziennie dla dwóch dorosłych osób, zazwyczaj do 43-44*. Było 2 razy, ale okazało się niepotrzebne.

temp. zasilania do 57*. zbiornik 300 l. podwójna wężownica 1,4 m2.

Wysokie obciążenie sprężarki, zależne od gradientu temp. zasilania i wody w zbiorniku oraz temp. zewn.

Im niższa tym wyższe obciążenie.

By ulżyć sprężarce w bardzo niskich temp. zewnętrznych staram się grzać wodę w dzień, kiedy temp. jest zazwyczaj kilka stopni wyższa niż nocą.

 

Stopień obciążenia sprężarki słychać po natężeniu i rodzaju dźwięku wydawanego podczas pracy z dużym obciążeniem. W skrajnych warunkach (>15*) sprężarka dostaje mocno w du...., pobierając nawet ok 5 kW.

 

W moim modelu maksymalna nastawa na CWU to 48C, maksymalna temperatura, przy której wyłączy się sprężarka to 53C - jak pytałem producenta dlaczego tak a nie np wyższa, żeby wyżej dogrzać CWU, to dostałem odpowiedź, że to w celu ochrony sprężarki, że nie ma sensu ją katować. I dlatego mnie ciekawi, dlaczego inni producenci nie widzą problemu w znacznie wyższych dopuszczalnych temperaturach.

 

Aktualnie mam nastawę na 45C, pod koniec cyklu grzania CWU mam okolo 49-51(widełki dlatego, że czasami podczas grzania jest duży rozbiór wody i spada temperatura w zasobniku, wtedy osiąga wyższą temperaturę) Przy takich ustawieniach, jak na czujniku CWU wskoczy na chwilę 45C i wyłączy się sprężarka, to temperatura w zasobniku jeszcze dojdzie do 46-46,5C

 

Faktycznie, różnica w kulturze pracy sprężarki dla standardowych temperatur GZ(35C) a podczas końca grzania CWU(te nawet 51-52C) jest olbrzymia. Wyraźnie to słychać. Grzeje kilka razy dziennie (nawet 4-5, a czasami i więcej - dla 5 osób), bo mam trochę za mały zasobnik jak na moje potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JTKirk

 

Mam wysoką końcową temp. zasilania (57*) i niską na końcu deltę - rzędu 2,5 , bo mam zbiornik, z niewielką powierzchnią wężownicy.

Nie przeszkadza mi to, gdyż grzanie wody trwa zależnie od okoliczności 25-40 minut. Tylko w krańcowych warunkach więcej.

Energetycznie wychodzi na to samo co u innych, bowiem sprężarka pracuje ze zmniejszoną wydajnością (brak możliwości odbioru pełnej mocy).

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim modelu maksymalna nastawa na CWU to 48C, maksymalna temperatura, przy której wyłączy się sprężarka to 53C - jak pytałem producenta dlaczego tak a nie np wyższa, żeby wyżej dogrzać CWU, to dostałem odpowiedź, że to w celu ochrony sprężarki, że nie ma sensu ją katować. I dlatego mnie ciekawi, dlaczego inni producenci nie widzą problemu w znacznie wyższych dopuszczalnych temperaturach. (...)

Dla podobnych do Twojej konstrukcji różnice mogą wynikać z:

- różnych sprężarek i różnych czynników chłodniczych

- różnych dopuszczalnych zakresów pracy sprężarki

- różnej powierzchni wymienników

- różnego podejścia do nastawy zabezpieczeń (można na styk lub z zapasem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie:

Dla 2 dorosłych i 2 dzieciaków

Buderus wps 6k1 o mocy 5,77kW dla b0w35 gruntówka on-off

Sprężarka Copeland fixed scroll

Zbiornik cwu 185l

Pojemność wody grzejnej włącznie z płaszczem wody grzewczej zasobnika 47l

 

Grzejemy cwu

w tygodniu 13-6 rano

w weekend całodobowo od piątku 13 do poniedziałku 6 rano

 

Domyslne ustawienie temp cwu 55st i takie pozostawiłem. Zmniejszanie powoduje częste uruchamianie pc na cele cwu. Przy tym parametrze mam 2-3 załaczenia na dobę a czasami nawet jedno.

Minimalna temperatura 40st

Regulacja obliczonej temp. CWU wartość domyslna 4k

 

 

W momencie jak pc grzała cwu przy temp 54 st

 

Gorący gaz 93,6st

noścnik ciepła wyj 54,0 st

nośnik ciepła wej 50,3 st

Obieg dol. źródła wej 5,2 st

Obieg dol źródła wyj 3,4st

 

Z obserwacji miesięcznych wychodzi średnio 60-65 załączeń sprężarki i czasy pracy 35-39 godzin. Czas grzania od 25 do 40min. Średni koszt przygotowania cwu miesięcznie wychodzi między między 45-50zł Z reguły to jest ok 50zł i zużycie średnio 100kwh prądu w różnych taryfach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury zaleza od czynnika. U mnie jest w Nibe R407C I zbiornik 185L

Grzeje wode do 55/47(gora/dol) wieczorem i 50/40 w dzien 4-7 cykli na dobe

Goracy gaz ~90 stopni osiaga, zasilanie osiaga 58-59, powrot 54-53

 

Maksymalne zasilania to 65 tylko powrot musi byc ponizej 58. Jak probowalem wygrzewania to z uwagi wlasnie na powrot wylaczalo sie przy zasilaniu 62-63 stopnie. Goracy gaz ma wtedy ~100

 

Ogolnie to tabelki z temp parowania dla R407C sa do 60-70 stopni, temperatura krytyczna to 87 stopni. Dla 50 stopni jest ok 20 bar a dla 65 juz 30 bar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężarka Copeland Scroll, grzeję zbiornik CWU dwa razy dziennie w taniej taryfie do 46oC.

Rodzina 2+2, w sytuacji gdy spodziewam się gości daję pompie wolną rękę. Co do bardziej dokładnych temperatur muszę w odpowiednim czasie zejść do kotłowni i je odnowtować.

P.S.

400 litrowy zbiornik z dwoma wężownicami o łącznej powierzchni 4.2m2.

Podejżałem do jakiej temperatury pompa dogrzewa zbiornik- 50.9oC delta 6.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
Problem z grzaniem C.W.U. albo moja nieumiejętność ustawienia. Temperatura zadana 42 C w przedziałach poniedziałek - piątek 6:10 - 7:30, 16:30 - 22:00 i weekendy 8:10 - 22:00. Histereza ustawiona na 5 C. Woda osiąga zadaną temperaturę po około godzinie i następnie spada do 27-28 stopni. Na ten moment jedynym rozwiązaniem jakie wymyśliłem, było podniesienie temperatury do 45 C, pozostawienie histerezy na 5 C. Problem w tym, że woda przy 45C jest za ciepła więc zbędne mi jest grzanie do takiej temperatury. Czy da się to jakoś ustawić efektywnie, żeby w podanych przedziałach czasowych woda miała po prostu zadaną temperaturę 42 stopni?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z grzaniem C.W.U. albo moja nieumiejętność ustawienia. Temperatura zadana 42 C w przedziałach poniedziałek - piątek 6:10 - 7:30, 16:30 - 22:00 i weekendy 8:10 - 22:00. Histereza ustawiona na 5 C. Woda osiąga zadaną temperaturę po około godzinie i następnie spada do 27-28 stopni. Na ten moment jedynym rozwiązaniem jakie wymyśliłem, było podniesienie temperatury do 45 C, pozostawienie histerezy na 5 C. Problem w tym, że woda przy 45C jest za ciepła więc zbędne mi jest grzanie do takiej temperatury. Czy da się to jakoś ustawić efektywnie, żeby w podanych przedziałach czasowych woda miała po prostu zadaną temperaturę 42 stopni?

 

Jak rozumiem to temperatura wody spada do 28 C poza ustawionym okienkiem grzania. Może lepiej włączyć ją bez okienek . Powino być też ustawienie temperatury poza wyznaczonymi okresami grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...