Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z wentylacją grawitacyjną - co robić?


Recommended Posts

Witam,

 

Od razu mówię, że póki co mam tą nieszczęsną wentylacją grawitacyjną - mój błąd. Nie zastanawiałem się nad tym przed budową domu, teraz bardzo żałuje, bo są zrobione kominy wentylacyjne. Obecny stan domu to SSZ, bez instalacji.

 

Pytanie mam odnośnie zrobienia wentylacji w kuchni. Wykonawca oraz kierownik budowy sugerowali, by usunąć jeden komin wentylacyjny, bo jest w takim miejscu, że taka wentylacja i tak nie da. Na parterze miały wychodzić w stropie trzy otwory wentylacyjne. Posłuchałem ich i nie zrobiłem jednego z kominów. Sugerowali by zastąpić to kominkami wentylacyjnymi w dachu i poprowadzić nad samym aneksem kuchennym (jak na screenie), czyli przy samej ścianie zewnętrznej. Takie poprowadzenie chyba nie ma sensu, bo prowadząc w linii prostej rurę wentylacyjną to wyjdzie na skraju dachu, druga sprawa to ukrycie tego w pokoju na poddaszu. Kupiłem kominki, ale nie zamontowałem ich na dachu. Chciałem przez zimę przemyśleć jeszcze temat.wentylacja.jpg

 

Potrzebny jest kanał wentylacyjny dla kuchni + okap oraz dla spiżarni. Co proponujecie?

 

Cały czas myślę o rekuparacji, ale koszty instalacji obecnie mnie przewyższają. Myślałem o zrobieniu na razie samych kanałów dla reku, przed zalaniem posadzek, a resztę w przyszłości.

 

 

Bardzo proszę o pomoc, bo spać spokojnie przez to nie mogę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za radę. Przemyślałem trochę temat, tylko nie wiem czy to byłoby dobre rozwiązanie.

Na poddaszu na stropie, zrobiłbym otwory 125mm do każdego z pomieszczeń na parterze. Do otworów rozłożyć rury 75mm. Przewidziane jest 7 styro + 7 wylewka. W jednym z pomieszczeń na poddaszu wypuściłbym kanały na strych. To byłoby dla parteru.

Dla poddasza zrobiłbym instalację na strychu rurami spiro ocieplanymi i kanały do pomieszczeń wypuściłbym w podwieszanych sufitach.

Rekuperator byłby na strychu. Zrobiłbym tam dla niego ocieplaną kanciapę. Zastosowałbym rekuparotor luna 350, a w przyszłości wymieniłbym na coś lepszego.

Zrobiłem sobie taki wstępny projekt, nie wiem czy dobrze myślę. Nie wiem ile kanałów wentylacyjnych z 75cm dawać do pomieszczeń i czy lepiej kupić gotowy projekt i ułożyć instalację według niego, czy sam po przeliczeniu też da radę?

 

rekuuuuuu2.jpg

Edytowane przez Cash115
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...