Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna z reku, czy musi być aż tak droga?


Recommended Posts

Dzień dobry,

to chyba mój pierwszy temat na forum. Sporo czytam o reku i powoli przymierzam się do inwestycji z tym związanej. Miałaby zostać zamontowana w bliźniaku, powierzchnia około 123m2 z garażem w bryle budynku.

Obecnie jest to SSO. Goni mnie trochę czas a niestety też okres świąteczno-noworoczony jakby nie sprzyjał instalatorom w odpowiedzi na moje zapytania ofertowe.

Przyznam szczerze, że do tej pory otrzymałem dwie oferty i trochę przerażają mnie jednak wyceny. Otrzymałem dwie, czekam na kolejne dwie ale może ktoś z obecnych na forum, mógłby się o nich wypowiedzieć, bo na moje oko to stawki raczej odstraszają w montowaniu reku niż zachęcają:

 

1. Samsung typ AN025JSKLKN + instalacja + osprzęt itp - 18.000 / 19.440 brutto

2. Rekuperator Mitsubishi Electric LGH25RVX-E + jak wyżej - 18.000 / 19.440 brutto

To oferta tego samego instalatora

 

Oferta druga, tutaj trochę dokładniej to opisali:

 

-6 punktów wyciągu, 7 punktów nawiewu, kanały sztywne ocynk spiro, kanały pe-flex antybakt., skrzynki anemostaty etc + prace montażowe, inne materiały instalacyjne - tę część wycenili na 10.660 brutto+ do tego reku AIRPACK HOME 400 + sterownik AIR++, koszt reku i sterownika to 9200 brutto. Łącznie 19860 PLN brutto.

 

Nieruchomość w Zachodniopomorskim.

 

Na tę chwilę, przy wszystkich wydatkach inwestycyjnych zdecydowanie odstrasza mnie to od instalacji WM i reku. Pomijając oczywiście, wszystkie znane mi plusy oraz minusy. Najchętniej zwracam się ku reku z odzyskiem wilgoci, spoglądałem też w stronę rotorów Jan-Gaz ale jeszcze nie nawiązałem kontaktu.

Wiem, że forum filtrowane jest przez instalatorów, więc jeśli ktoś się może wypowiedzieć lub ma pytania to zapraszam albo w temacie albo na priv....

Czy rzeczywiście koszt instalacji oraz samego montażu przewyższa wartość samego reku?

 

 

 

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny są spore, jak na powierzchnię domu, ale nie są też szokujące.

Jaką masz kubaturę budynku? Powinno być napisane w projekcie. Niemniej zakładając średnią wysokość pomieszczeń w okolicy 2,7m, to model z oferty jest okrutnie przewymiarowany. Spokojnie ogarnie to model niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Kubaturę jeszcze sam wyliczę, natomiast na pierwszy rzut oka też wydaje mi się, że zaproponowane reku są zdecydowanie zbyt mocne.

Rodzina 4 osoby + pies, niezbyt wielki :)

Teoretycznie zakładałem koszt na poziomie między 12.000 a 15.000, tutaj jednak wartości są sporo większe a budżet wiadomo, z gumy nie jest.

Hmm... to może na początek jakąś używkę gdzieś znajdę :) albo pójdę w najtańsze możliwe :)

Czy ktoś może polecić jakiś reku z odzyskiem wilgoci ( chociaż niekoniecznie ), który będzie kosztował mniej niż 8.000? Najlepiej w okolicy 5.000-6000 :) :)

Wiem, że takie są, kwestia żeby się nie wkopać w jakiś szajs.... bo nie o to chodzi.

Tak, wiem, że są odpowiednie tematy do tego, ale w sumie w moim pojawia się parę innych pytań też, odnośnie kosztu montażu, samej instalacji itp. Najbardziej mnie zastanawia fakt, że reku kosztuje kwotę X a pozostałe koszty związane z instalacją i montażem X+10/15%. To tak wygląda u wszystkich?

 

Samego projektu instalacji jeszcze nie otrzymałem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przeciez ten Mitsu z Twojej oferty kosztuje bez targu 4900zł https://www.kupklimatyzator.pl/produkt/311_Rekuperator_podwieszany_Mitsubishi_LGH-25RVX-E_Lossnay

Samsung 4500 http://klima-sklep.pl/rekuperatory/8587-rekuperator-samsung-erv-an026jsklkn.html

I nie są to "zbyt mocne" rekuperatory na twoje potrzeby

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadajac na pytanie - instalacja WM nie musi byc droga.

Przeciez to jedna z najbardziej banalnych instalacji w domu.

Szczegolnie w parterowce.

 

Ja bylem kompletnie zielony w temacie, zrobilem ja w koncu sam, za 8500zł.

Działa doskonale.

Gdybym byl leniwy, nie chcial skakac po strychu, to mam znajomego, emerytowanego gornika "złotą rączkę", ktory szybko chwyciłby "co i jak" i zrobilby to za 1500-2000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem, nie pozostaje mi nic innego jak szukać dalej. wiadomo, każdy chce zarabiać, ale w przypadku tych ofert narzut na sam reku to kolejne 100%. szkoda rynku chyba.

 

EDIT:

Właśnie otrzymałem kolejną ofertę od instalatora z zachpom, wygląda ona tak jak poniżej, wszystkie ceny z dostawą i montażem:

 

Aeris 550 LUX E ERV VV - 27.700 netto

OPTIMALL 400 BY-PASS - 17.800 netto

MISTRAL 400 EC - 18.700 netto

 

Nic to, chyba trzeba zakasać rękawy i brać się samodzielnie do pracy, jedynie ktoś musiałby mi pomóc w opracowaniu projektu samej instalacji, bo nie bardzo wiem jak to ugryźć, ale pewnie i z tym sobie poradzę.

Załóżmy że Aeris kosztuje 15.000, zostaje 13.000 za montaż. Koszt materiałów to ile - 3000-4000? 9.000-10.000 robocizna. Pięknie. Będzie trwało 2 dni załóżmy, 5.000 za dzień pracy. Idę chyba się szkolić w montażu :)

Edytowane przez microlabix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

Zachęcam Pana również do zapoznania się z ofertą central wentylacyjnych z rekuperatorem marki Buderus. Rekuperator Logavent HRV2, cechuje się wysoką efektywnością odzysku ciepła wynoszącą nawet do 90% oraz bardzo cichą pracą. Najważniejszy element rekuperatora, czyli wymiennik ciepła, wykonany jest w całości z aluminium. Centrala wentylacyjna dostępna jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. W sprawie doboru odpowiedniego rekuperatora wraz z montażem zachęcam do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie http://www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) pod numerem telefonu 801 777 801 lub też poprzez formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formularz-kontaktowy.html

Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/rekuperacja/

Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

Pozdrawiam

________________________________

Konsultant Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem, nie pozostaje mi nic innego jak szukać dalej. wiadomo, każdy chce zarabiać, ale w przypadku tych ofert narzut na sam reku to kolejne 100%. szkoda rynku chyba.

 

EDIT:

Właśnie otrzymałem kolejną ofertę od instalatora z zachpom, wygląda ona tak jak poniżej, wszystkie ceny z dostawą i montażem:

 

Aeris 550 LUX E ERV VV - 27.700 netto

OPTIMALL 400 BY-PASS - 17.800 netto

MISTRAL 400 EC - 18.700 netto

 

Aeris 550 dla niewielkiego domu i czterech osób ??

wydajność 570m³/h przy 200 Pa

Ktoś miał fantazję....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...