Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zibicwikla

Recommended Posts

Mieszkam w domku 150m2. Moje zapotrzebowanie na ciepło (co) to ok 90kwx150m2= 13500kwh/rok. Moja instalacja to piec olejowy + kominek z płaszczem wodnym. Koszt ogrzewania w roku (z cwu) to od 2,5tyś-6tyś w zależności od tego jak bardzo chce mi się "machać siekierą i palić w kominku".Rachunki za prad to ok 200zł/ 2 mce. Mam podłogówki pół na pół z "kaloryferami". Dom "ciepły". Planuję następującą modernizację: likwidacja pieca olejowego i zamontowanie pieca elektrycznego co ok 10kw (docelowo goodbye dla kominka), fotowoltaika na dach 9,9 kw(dużo dachu z optymalnym nachyleniem i na południowej ekspozycji), bufor wody min2000l by wykorzystać jak najwięcej prądu. Umowa z zakł energ. aby wyprodukowany prąd latem wykorzystać w sez. grzewczym. Od razu odpowiadam na cisnącą się na usta sugestie aby zastapić piec elektr. pompą ciepła (argument ceny piec el. ok 3tyś, pompa ciepla ok 25tys). Jeśli ktoś "ćwiczył " podobną modernizację bardzo proszę aby podzielił się wiedzą. Jeśli sprawa była omawiana to przekierujcie mnie do wątków. Bardzo dziękuję za wsparcie. Edytowane przez zibicwikla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 9,6kw na dachu. Bufor 1500l został od śmieciucha i pc samoróbę 8,5 kw. Bedę wymieniał na 11,5 toshibę - sprawniejsza.

Mam pc samoróbe za 3-4 tys. Poczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2532726.html.

Możesz tez wstawić pompę ciepła powietrzną ok 5-6 kw ( koszt ok 5-7 tys.). lub zwykłe klimy.

Jak bufor i grzany prądem to wstaw do środka wężownice miedzianą na cwu (wieczna i nie potrzeba dodatkowego bojlera).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybka reakcję. O klimie myśle, w największym pomieszczeniu, przyda się na gorące lato. Priorytet to wykorzystanie istniejącego centralnego ogrzewania i zastąpienie kotła olejowego kotłem elektr. lub jak sugerujesz pompą ciepła powietrzną 5-6 kw. Tylko czy ta pompa da rade zimą? Na moje oko troszkę mała aby pokryć moje zapotrzebowanie na ciepło do co. Ile wynosi Twoje zuzycie pradu w sezonie grzewczym w konfiguracji którą opisałeś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybka reakcję. O klimie myśle, w największym pomieszczeniu, przyda się na gorące lato. Priorytet to wykorzystanie istniejącego centralnego ogrzewania i zastąpienie kotła olejowego kotłem elektr. lub jak sugerujesz pompą ciepła powietrzną 5-6 kw. Tylko czy ta pompa da rade zimą? Na moje oko troszkę mała aby pokryć moje zapotrzebowanie na ciepło do co. Ile wynosi Twoje zuzycie pradu w sezonie grzewczym w konfiguracji którą opisałeś?

 

PV 10 kW da Ci 10 000 kWh rocznie. Jeśli będziesz odbierał głównie w zimie, to odzyskasz 8000 kWh. Może być za mało, ale w I-szej taryfie pewnie starczy.

Testowałem w ubiegłym roku Kospel`a. To działa, ale testowałem również klimę. Nie ma porównania. Test klimy wyszedł pomyślnie i na jednej się nie skończyło.

Tego było za mało, więc w "okazyjnej cenie" podłączyłem się do gazu.

Olejowego nie musisz demontować. Może być, tak jak u mnie gaz, w rezerwie. W styczniu zużyłem 7 m3 gazu GZ-50.

 

W styczniu do 15.01 zużyłem 7 m3 gazu, a przez cały styczeń łącznie 36 m3 gazu.

Edytowane przez vr5
podsumowanie zużycia gazu za cały miesięc
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...