Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

porównanie kosztow uozyskania 1kwh z gazu i ekogroszku


adam0158op.pl

Recommended Posts

Witam.

Chcialbym zapytac o poprawnosc moich obliczen.

Z jednego kilograma ekogroszku o wysokim wskazniku uzyskujemy 8kwh.

Koszt jednego kg dobrego ekogroszku to 1,05 zl.

 

Więc koszt 1kwh z ekogroszku:

1,05 zł / 8 = 0,13 zl

Natomiast koszt 1kwh gazu ziemnego to 0,12zł.

 

Dodatkowo nowoczesne piece na ekogroszek posiadaja sprawnosc ponad 90% , natomiast gazowe ponad 100%. Z obliczen jasno wynika, że biorąc pod uwagę obecne ceny powinienem wybrac ogrzewanie gazem ziemnym. Co o tym sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena ekogroszku? Zgodność deklaracji producenta ze stanem faktycznym co do kaloryczności produktu?

Kocioł na paliwo stałe osiąga taką sprawność w warunkach laboratoryjnych, faktyczna jest niższa.

Nie możesz przyjmować ciepła spalania gazu ziemnego, a następnie liczyć sprawność kotła powyżej 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chcialbym zapytac o poprawnosc moich obliczen.

Z jednego kilograma ekogroszku o wysokim wskazniku uzyskujemy 8kwh.

Koszt jednego kg dobrego ekogroszku to 1,05 zl.

 

Więc koszt 1kwh z ekogroszku:

1,05 zł / 8 = 0,13 zl

Natomiast koszt 1kwh gazu ziemnego to 0,12zł.

 

Dodatkowo nowoczesne piece na ekogroszek posiadaja sprawnosc ponad 90% , natomiast gazowe ponad 100%. Z obliczen jasno wynika, że biorąc pod uwagę obecne ceny powinienem wybrac ogrzewanie gazem ziemnym. Co o tym sadzicie?

80% sprawności na kotłach osiągają "zapaleńcy" którzy wiedzą jak dbać o kocioł.

 

Ponadto dla uzyskania wysokiej sprawności korzysta się z minimum 2 rodzai węgla pod względem kaloryczności.

Mocny węgiel na duże mrozy, pozostały okres to słaby.

 

 

Podam tylko tyle, że esterownik w domyślnych ustawieniach ma ustawioną sprawność kotła na poziomie 65%.

Kocioł w pełni automatyczny.

 

Ciekawe, dlaczego tylko tyle dla kotła 5 klasy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podał bez opłat stałych i innych dodatków.

Jasne - nie ma gazu to tych opłat nie ponosi - z faktury podałem koszt wyżej.

Wracając do tematu to koszt ogrzewania węglem będzie "jak na razie" niższy od gazu, ale przepisy się zmieniają, nacisk na węgiel co raz większy - oby sytuacja nie powtórzyła się z napędem i benzyną - teraz napęd droższy o ponad 40gr - pamiętam czasy kiedy było odwrotnie - ale jestem już stary, może zbyt wiele pamiętam.

Do tego jeszcze 20-pare zl miesiecznie

koszt z fakt zawiera wszystko - brutto

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze za malo powiedzialem. 25 opłata stała plus abonamnetowa 9 lub 7. To rocznie az 400zl, prawdopodobnie netto, to W cenie samego abonamentu mozna zakupic poł tony dobrego ekogroszku. Jutro zadzwonie na infolinie i dopytam czy te ceny zawierają juz vat. Sprzedawca SIME Polska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...