Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna, zmiana koncepcji, pytania plus najtańsza opcja (90m2)


Recommended Posts

Wszystko ok. ale chcesz obniżyć na parterze obniżyć cały sufit o 20cm i tam umieścić rury WM? Tak zrozumiałem.

A nie lepiej obudować wyłącznie rury WM jak najmniejszą ilością GK tak, by jak najmniejsza powierzchnia sufitu parteru była obniżona? Może da się choć częściowo schować rury WM w ściany czy podłogi piętra?

A rury WM między podłogą strychu a a zabudową GK sufitu piętra, to najlepsza możliwość. Zaizolowanie w takim miejscu rur jest optymalne. Ja dodatkowo jeszcze dołożyłem warstwę wełny nad rurami.

PS

Rekuperator w kotłowni to dobra lokalizacja, łatwy i bezproblemowy dostęp do wymiany filtrów.

 

Dobrze zrozumiałeś.

Mógłbym obniżyć zabudowe GK o 8cm i tam zmieścić kanały wentylacyjne. Ale w tedy musiałbym kombinować ze strychem. Dlaczego?

Dlatego że przy obniżeniu 20cm mogę śmiało puścić wentylację i zostaje mi dodatkowo przestrzeń. Doliczam do tego wysokość belek stropowych, i poza wentylacją upcham tam 30cm wełny. Na górę wystarczą mi płyty OSB i mam stryszek. Dodatkowo kanały są również ocieplone.

Planuje ocieplenie tylko w stropie. Jestem na etapie tworzenia projektu i chce to przemyśleć już teraz.

 

brencik, widziałem ten link. Tam kanały puszczone są nad belkami stropowymi, później miałbym problem ze zrobieniem podłogi na strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W tym roku rozpoczynam budowę domu. Na dniach muszę określić się architektowi z kilkoma istotnymi sprawami, w tym wentylacją.

Dom niskobudżetowy, 90m2, ogrzewanie pompa, prostokątna parterówka, strop drewniany (szkielet wierzby, sufit podwieszany), układ: łazienka z wc, wc, 3 pokoje, salon z kuchnią, pomieszczenie na pompę (plus w przyszłości rekuperator)

 

Byłem zdecydowany na grawitacje lecz po przeczytanie wielu wątków skłaniam się ku mechanicznej.

Nie będzie mnie raczej stań na rekuperacje, a nie chce palić mostów grawitacyjnym. Rozważam instalacje mechanicznej.

 

Pytania:

1. Przy takowej technologi rury puszczone nad zabudową sufitową? Najlepsze rozwiązanie?

2. Kanał wentylacyjuny flex 75 zew, 64 wew będzie ok? (500zł 50m)

3. Anomostat to najlepsze rozwiązanie?

4. Czy kanał podda się o 90st do montazu anomostatu czy potrzebne kolanko? Jak tak to jakie?

5. Planowane rozmieszczanie. Wywiem: łazienka, wc, kuchnia Nawiew: salon, pokój, pokój, pokój (pom. gospodarcze oraz wiatrołap zostawiłbym bez, korytarzyk również) Czy do każdego pomieszczenia wystarczy 1 kanał?

6. Czy ktoś budował WM dla podobnego metrażu? Może mi ktoś coś powiedzieć o kosztach.

7. Jakie wentylatory zamonotwać?

 

 

Mój przelicznik zakładając prace własną: 100m kanału (1000zł), 8 anomostatów 200zł, wyrzutnia plus czerpnia (500zł), przewodu z centrali do wyrzutni i czerpni (200zł), obejmy (200zł), 2 skrzynki rozdzielcze 500zł wentylatory? xxx Łącznie wychodzi mi 2600zł bez wentylatorów, o czymś zapomniałem? Jakie wentylatory zamontować?

 

Witam,

 

Jeżeli mają Pan zamiar zastosować wentylację mechaniczną w budynku, to warto zainwestować również w rekuperator. Dzięki odzyskowi ciepła z rekuperatora, ograniczone zostaną straty ciepła w budynku, co bezpośrednio przełoży się na niższe koszty ogrzewania w każdym sezonie grzewczym. Przy okazji zachęcam Pana do sprawdzenia centrali wentylacyjnej marki Buderus. Logavent HRV2 sterowany za pomocą prostego regulatora w urządzeniu, pilota zdalnego sterowania RCV lub bezpłatnego programu komputerowego Configuration Tool. Urządzenie dostępne jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Jego cechą jest wysoka sprawność (do 90%), co pozwala na duże oszczędności kosztów ogrzewania i zapewnia zawsze świeże i czyste powietrze w pomieszczeniach. Polecam kontakt z jednym z autoryzowanych instalatorów. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie http://www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dodatkowe pytanie nad którym teraz rozmyślam.

 

Wiem że tamat wałkowany, ale co z okapem?

Do rekuperacji nie mogę go wpiąć, komina z klapka zwrotna również nie chce (jak dla mnie wszystkie takowe rozwiązania obnizają sprawność odzysku i pracy), pochłaniacz to dla mnie słabe rozwiązanie.

 

Czy w przypadku gdyby wywiem zrobic w suficie nad indukcja byloby ok? Obawiam się czy kanały z czasem się nie zatłuszczą/grzybią.

W internecie każdy stosuje inne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...