Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybór centrali - od jakiego producenta


Recommended Posts

Cześć,

 

Potrzebuje pomocy, dobrej rady osób, które orientują się w temacie rekuperacji. Otrzymałem kilka wycen na:

 

Comfoair Q350 PL R VV TR

RECOVAIR VAR 360/4

Wanas 350/V/H/2

AirPack 300 Air ++

Vitovent 300-W

 

Czy może iść w tańsze typu:

onyx dream 400 smart, vut 350, cosmovent 300, windmaker phenix 400ec?

 

Dom ok. 130m2 z poddaszem użytkowym, okna 3szybowe oknoplast, styropian 20cm.

Co sądzicie o powyższych centralach?

Zależy mi na tym, aby wybrać centralę, która będzie tania w utrzymaniu: filtry, zużycie prądu, bo wiem, że w dłuższym czasie to też ma duży wpływ na cenę licząc całościowo.

Czy mógłbym prosić o pomoc? Jestem zielony w temacie.

Edytowane przez Misiek1906
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie Comfoair, Recovair i Vitovent nie spelnią Twoich oczekiwańw zakresie taniego utrzymania. Dodatkowo co najmniej 1/4 ceny każdej z nich to opłąta za firmę.

AirPack - niezły sprzęt (choć wersja Home ma ostatnio sporo problemów - jak widac po postach), lepiej chyba wziąć wczesniejszy model.Mają dobry marketing i cena też nieco wyższa niż "racjonalna" za taki sprzęt. Wanasa mam od 2 lat i moge spokojnie polecić.

Co do tańszych modeli - raczej bym też unikał.

Onyx ma sporo problemów z zamarzaniem wymiennika.

Vut - sorry, nie uwierzę że tak mały wymiennik będzie dobrze działał.

Cosmovent - to sprzęt robiony dla sieci hurtowni. Zdecydowanie bym unikał - tną koszty tam gdzie nie widac na pierwszy rzut oka, a co potem okazuje się problemem.

Windmaker - nie znam, ale wymiennik ma dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też mam wanasa ,, kierowałem się raczej bliskością firmy produkującej a co za tym idzie też serwisem . I jak na razie jestem zadowolony .

Na inne centrale złego słowa nie powiem bo po prostu ich nie miałem , a nawet nie widziałem

 

Ale jak widzisz są tematy o problemach w co niektórych jednostkach z twojej listy , musisz poczytać

Edytowane przez toommm
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w onyxie poprawiono już algorytm rozmrażania wymiennika i zmieniono sterownik na nowy bo ponoć poprzedni lubił płatać figle. U mnie działa onyx 400 ale dopiero pierwszy sezon więc za krótko, żeby coś więcej o nim powiedzieć, ale przy mrozach w okolicy -10 nic nie zamarzło, często załączał się tryb antyzamrożeniowy i było ok. Podobny dom do ciebie, pracuje u mnie na 30%, zużywa przy tym 17-18W na godzinę, filtry docinam sam z kawałka "szmaty".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie Comfoair, Recovair i Vitovent nie spelnią Twoich oczekiwańw zakresie taniego utrzymania. Dodatkowo co najmniej 1/4 ceny każdej z nich to opłąta za firmę.

Masz tu bardziej na myśli cenę filtrów, zużycie prądu czy obie rzeczy?

Z kilku wycen, które dostałem to centrale mam wycenione na następujące kwoty:

Vitovent mam wyceniony na ok. 7-8tys.

Recovair 7500

Comfoair 7600

AirPack 7600

Wanas 6600 od jednego wykonawcy, 5900 od innego

AirPack - niezły sprzęt (choć wersja Home ma ostatnio sporo problemów - jak widac po postach), lepiej chyba wziąć wczesniejszy model.Mają dobry marketing i cena też nieco wyższa niż "racjonalna" za taki sprzęt. Wanasa mam od 2 lat i moge spokojnie polecić.

 

Wanas faktycznie 1500, 2000zł tańszy, ale reszta sprzętów baaardzo zbliżona cena. W takiej sytuacji nie lepiej wybrać solidną markę jaką wydaje mi się vissmann czy vailant ? Co sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też mam wanasa ,, kierowałem się raczej bliskością firmy produkującej a co za tym idzie też serwisem . I jak na razie jestem zadowolony .

Na inne centrale złego słowa nie powiem bo po prostu ich nie miałem , a nawet nie widziałem

 

Ale jak widzisz są tematy o problemach w co niektórych jednostkach z twojej listy , musisz poczytać

 

Właśnie ja mam sytuację, że najbliżej mam serwis viessmanna, zaufany gość więc dlatego poważnie myślę o tym producencie, lecz niestety cena jest dość spora :(

Widziałeś może gdzieś na forum opinie na temat viessmanna? Najczęściej spotykane tematy, na które się natknąłem to thessla, wanas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w onyxie poprawiono już algorytm rozmrażania wymiennika i zmieniono sterownik na nowy bo ponoć poprzedni lubił płatać figle. U mnie działa onyx 400 ale dopiero pierwszy sezon więc za krótko, żeby coś więcej o nim powiedzieć, ale przy mrozach w okolicy -10 nic nie zamarzło, często załączał się tryb antyzamrożeniowy i było ok. Podobny dom do ciebie, pracuje u mnie na 30%, zużywa przy tym 17-18W na godzinę, filtry docinam sam z kawałka "szmaty".

 

Ja planuje zrobić centralę w kotłowni, bo dość spora jest i nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca więc problem z temperaturą akurat wydaje mi się, że dla mnie zmartwieniem nie będzie, wolałbym się skupić na innych aspektach, korzyściach.

Liczyłeś ile średnio miesięcznie wychodzi Ci zużycie prądu? Bo z tego co piszesz akurat filry nie będą problemem jeśli chodzi o cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z waszej wiedzy jesteście w stanie mi powiedzieć czy każdy z wymienionych przeze mnie producentów daje możliwość wymiany filtrów na zasadzie kupuje rolkę materiału filtracyjnego, docinam i wymieniam? Wszystko będzie działało w porządku? Czy któraś z centrali może jest tak skonstruowana, że trzeba kupować "gotowe" filtry?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro masz blisko viessmanna to ja bym się nie zastanawiał , no chyba że cena rzeczywiście kosmos bo nawet nie wiem

 

Na pewno znajdź kogoś w okolicy co ma taki sprzęt i zobacz / pogadaj

 

W wanasie filtry sam docinam i jest tam sporo miejsca na takie zabawy

Edytowane przez toommm
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje zrobić centralę w kotłowni, bo dość spora jest i nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca więc problem z temperaturą akurat wydaje mi się, że dla mnie zmartwieniem nie będzie, wolałbym się skupić na innych aspektach, korzyściach.

Liczyłeś ile średnio miesięcznie wychodzi Ci zużycie prądu? Bo z tego co piszesz akurat filry nie będą problemem jeśli chodzi o cenę.

 

Od 49 dni mam podłączony watomierz i zjadło 29,5 kWh prądu, w tym było kilka mroźnych dni, gdzie załączała się grzałka 500W żeby nie zamarazł wymiennik. Przy 30% pracy wentylatorów sprawdziłem i dokładnie zużywa 14,7 W. Większość czasu chodzi u mnie na 30%, w święta i w pare innych dni zwiększane było do 60-70 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 49 dni mam podłączony watomierz i zjadło 29,5 kWh prądu, w tym było kilka mroźnych dni, gdzie załączała się grzałka 500W żeby nie zamarazł wymiennik. Przy 30% pracy wentylatorów sprawdziłem i dokładnie zużywa 14,7 W. Większość czasu chodzi u mnie na 30%, w święta i w pare innych dni zwiększane było do 60-70 %.

 

wysoko trzymasz .. ja mam ustawione na 15 % , ale nie wiem ile zużywa - nie mam watomierza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
ja też mam wanasa ,, kierowałem się raczej bliskością firmy produkującej a co za tym idzie też serwisem . I jak na razie jestem zadowolony .

Jak długo użytkujesz swój rekuperator? Zadowolony jesteś? Jak wygląda jego obsługa, wymiana filtrów, itp?

Zaproponowano mi Wanasa 350 v/2 (wcześniej rozważałem Alnor HRU), zastanawiam się czy to dobry wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...