Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pracownicze Ogródki Działkowe


Dziunia

Recommended Posts

Witam i o radę pytam.........

 

Moge zakupić dom przystosowany do całorocznego mieszkania na ziemi dzierżawionej od gminy przez POD. Chciałabym tam mieszkac docelowo, okolica pięcna i dom niezły. Ale zanim zabiore sie za sprawdzanie wszystkiego chciałabym wiedzieć czy warto. Nie mam KW, zameldowac sie nie mogę itd. Ale nie tego sie obawiam. Zastanawia mnie czy mogą mnie wywalic z tamtąd, a jak nie to czy będę miała pierwszeństwo przy zakupie ziemi (jeżeli takowa bedzie) i w jakiej ewentualnie cenie m2 bedzie liczony. Proszę o wskazówki co ewentualnie sprawdzać w dokumentach i o co pytać.

Dziunia

P.S. A co z legalnością budowy (270m2) i dziennikiem? Czy musi być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz kupić dom, który powstał chyba w sposób samowolny ( pytanie o dziennik i legalność - tak musi być ! ) na ziemi dzierżawionej, czyli cudzej?

Nie będąc właścicielem ziemi, narażona jesteś na wszystkie możliwe problemy z tym związane. Dobra rada - odpuść sobie jeśli chcesz uniknąć problemów. Poszukaj czegoś pewniejszego.

Pozdro

J

 

Jeżeli dom powstał bez pozwolenia, to mogą Ci go kazać rozebrać ( łagodniejszy wariant - legalizacja - koszt od kilkudziesięciu tysięcy w górę ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i o radę pytam.........

 

Moge zakupić dom przystosowany do całorocznego mieszkania na ziemi dzierżawionej od gminy przez POD. Chciałabym tam mieszkac docelowo, okolica pięcna i dom niezły. Ale zanim zabiore sie za sprawdzanie wszystkiego chciałabym wiedzieć czy warto. Nie mam KW, zameldowac sie nie mogę itd. Ale nie tego sie obawiam. Zastanawia mnie czy mogą mnie wywalic z tamtąd, a jak nie to czy będę miała pierwszeństwo przy zakupie ziemi (jeżeli takowa bedzie) i w jakiej ewentualnie cenie m2 bedzie liczony. Proszę o wskazówki co ewentualnie sprawdzać w dokumentach i o co pytać.

Dziunia

P.S. A co z legalnością budowy (270m2) i dziennikiem? Czy musi być?

Dom na Pracowniczych Ogrodkach Dzialkowych oraz inne "zasadzenia" sa wlasnoscia dzialkowca. Moze on je sprzedac, natomiast sama ziemia jest wlasnoscia gminy. Wybudowany dom musi spelniac warunki Regulaminu dzialkowca : max powierzchnia dla domu poza miastem : pow. obrysu 35 m2, taras 9 m2, wysokosc 5 m. Niepotrzebne sa projekty, zgody i inne rzeczy niezbedne przy budowie normalnego domu.

W przypadku likwidacji ogrodow gmina musi za wszstko zaplacic. O ew. przyszlym wykupie ziemi niestety nic nie wiem. Sam tez mam taki domek, i sie nie boje,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia jest własnością ZARZĄDU POD, a nie Gminy, na podstawie ustawy o ogródkach działkowych. Gdyby było inaczej, to nie byłoby takich problemów z różnymi obwodnicami np. we Wrocławiu, gdzie przez sprzeciw "ogródków" obwodnica śródmiejska buduje się już dziesięć lat.

Przy odrobinie szczęścia można ten obiekt zalegalizować;

USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane

„Art. 71.

1. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:

1) przeróbkę pomieszczenia z przeznaczeniem na pobyt ludzi albo przeznaczenie do użytku publicznego lokalu lub pomieszczenia, które uprzednio miało inne przeznaczenie lub było budowane w innym celu, w tym także przeznaczenie pomieszczeń mieszkalnych na cele niemieszkalne;

2. Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. …

7. Dokonanie zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, po zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części nie wywołuje skutków prawnych.”;

Trzeba popytać w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, czego będą żądać, poza dokumentacją powykonawczą.

:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego na buzię powiedzą, a co innego na decyzjach będzie.

Z resztą Dziunia chyba świadoma podejmowania decyzji prawnych jest.

Jeżeli nei ma wsparcia, lub przekładni, najlepiej na świstaka w odpowiednich organach władzy lokalnej to ryzyko jest chłolernie wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years później...
Witam i o radę pytam.........

 

Moge zakupić dom przystosowany do całorocznego mieszkania na ziemi dzierżawionej od gminy przez POD. Chciałabym tam mieszkac docelowo, okolica pięcna i dom niezły. Ale zanim zabiore sie za sprawdzanie wszystkiego chciałabym wiedzieć czy warto. Nie mam KW, zameldowac sie nie mogę itd. Ale nie tego sie obawiam. Zastanawia mnie czy mogą mnie wywalic z tamtąd, a jak nie to czy będę miała pierwszeństwo przy zakupie ziemi (jeżeli takowa bedzie) i w jakiej ewentualnie cenie m2 bedzie liczony. Proszę o wskazówki co ewentualnie sprawdzać w dokumentach i o co pytać.

Dziunia

P.S. A co z legalnością budowy (270m2) i dziennikiem? Czy musi być?

 

to jest poza prawem . chodzi o tak zwaną opłatę za odstąpienie prawa dzierżawy . Sprzedający bierze pieniądze za coś czego nie jest właścicielem .

Jak ktoś ma tupet , może umówić się na przepisanie , a opłatę potem , a potem po prostu nie zapłacić , bo to jest odstąpienie dobrowolne . Tylko ,że trzeba wkalkulować , wziąście na swoje sumienie zawału chłopiny , albo babci . W wersji light można zakomunikować ,że owszem , płatność będzie miała miejsce , ale jeśli sprzedający stanie do podpisania aktu notarialnego , i wystawienia faktury VAT , co rzecz jasna jest niemożliwe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...