Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wymiana grzejnika typu rura


pawelremoncik

Recommended Posts

Dzień dobry.

Przechodząc od razu do temu. W mieszkaniu z lat 60-tych w łazience znajduje się grzejnik typu rura. W linku znajduje się obrazek. Czy jest możliwość wymiany go na zwykły grzejnik z wlotem na dole i wylotem na górze? Mieszkanie znajduje się na 1 piętrze a nad nim są jeszcze 2 piętra. Proszę o udzielenie pomocnych odpowiedzi, gdyż nie znam się za bardzo na tym.

https://drive.google.com/file/d/13DbooialUYpM-IYxA-4fbx1Q1eZH9wWT/view?usp=sharing

Edytowane przez pawelremoncik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwość jest, ale nie widać zaworów odcinających - jeśli ich nie ma (na zasilaniu i powrocie) to trzeba ciąć rurki ustawiając odpowiedni rozstaw do wybranego grzejnika, potem nagwintować, nakręcić zawory. Do tych prac trzeba opróżnić instalację z wody do poziomu poniżej dolnego cięcia. Robota raczej na wiosnę i trzeba trochę sprzętu.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie istnieją trzy rozwiązania zastąpienia takiego grzejnika: bez wpływu na pracę grzejników u sąsiadów.

Równoważny- czyli taki sam grzejnik, a raczej jego powierzchnia jest analogiczna lub zbliżona do powierzchni rur- grzeje bez możliwości regulacji, jak również pozwala ogrzewać łazienki sąsiadom Rys 1

 

Tradycyjny Rys 2 - zgodny ze sztuką tutaj może dojść do niedogrzewania Twojego grzejnika(tzn może on grzać z mocą mniejszą niż wcześniejsze rury) będzie to zależne od oporów przepływu w tym pionie więc rozwiązanie najbardziej nieprzewidywalne pomimo zamontowania u Ciebie zaworów.

 

Proporcjonalny Rys 3- chyba najbardziej korzystny - umożliwia pełną moc(na dotychczasowym poziomie) jak również możliwość regulacji poprzez zmianę położenia zaworu na rurce zasilania. Im bardziej zdławisz przepływ poza grzejnikiem będzie on grzał z większą mocą. Brak zaworów na grzejniku jest konieczny! nie możesz tym samym ograniczyć czynnika sąsiadom nad Tobą.

tak samo ale z iinym grzejnikiem.jpg

zgodnie ze sztuką.jpg

z zaworem.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te grzejniki są połączone szeregowo przez wszystkie piętra. Myślę, że wymiana na drabinkowy zasilany po przekątnej, byłaby najlepszym rozwiązaniem. Powierzchnia drabinkowego powinna być taka sama jak tych dwóch grubych rur. Większy grzejnik spowoduje odebranie więcej energii z wody i zimniejsze grzejniki u sąsiadów u góry. Przepływ może mieć też znaczenie. Nie wiem jakiej grubości są te cienkie rury, tu myślę o podłączeniu do grzejnika drabinkowego, które jest z reguły 1/2 cala. Trzeba zapewnić podobny opór przepływu dla obiegu wodnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...