Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

prawne pytanie


ewuś

Recommended Posts

działkę dostaliśmy od rodziców jako prezent ślubny.

co trzeba zrobić aby stała się naszą właśności - wystarczy zapis w księdze wieczystej. czy trzeba będzie płacić jakiś podatek - jak tak to czy da się to jakoś ominąć

---

a jak chcesz zmienić 'zapis w księdze wieczystej"? - długopisem????

musisz mieć jakiś powod przeniesienia własności - jak choćby darowizna, kupno, zrzeczenie się na waszą korzyść albo coś takiego...

...z tego co wiem...

----

zresztą zmiana w księdze wieczystej wiąże się chyba na pewno z wizytą u notariusza - a on was szczesze za sam fakt zajmowania mu czasu...

nie wspominając o podpisie...

-----

a nie wiem czy skarbowka przy zmianie wlaściciela gruntu nie wtrąci swoich 3groszy...

---------------------------

tak chyba to wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej tak. Jeśli podacie zaniżoną wartość to notariusz w imieniu urzędu sobie sam z tabelki weźmie przeciętną cenę rynkową i podatek naliczy.

 

Chyba i tak darowizna wyjdzie taniej niż sprzedaż/kupno. Coś tam zaostrzyli w przepisach po "hicie podatkowym" pod tytułem "darowizna", ale przy rodzicach i dzieciach chyba przepisy są troche liberalniejsze i jakieś tam zwolnienia czy ulgi są? Nie pamiętam dokładnie.

 

Notariusz rzeczywiście weźmie procent od wartości, ale jeszcze nie tak tragicznie duży; zdaje się że przy nieruchomościach 0,5% czy coś takiego. A bez umowy notarialnej wasza własność nie będzie wpisana do księgi wieczystej (jak to mądrze się mówi "ujawniona" w kw) i sprzedaż będzie nieważna z mocy prawa. Notariusz przy spisywaniu umowy pobierze swoje honorarium i pcc czyli podatek od czynności cywilnoprawnych oraz sam zgłosi do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego wniosek o zmianę wpisu (ma obowiązek to zrobić i to szybko).

 

Andrzej (Trach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Ustalić współwłasność np. 80% : 20%, zapłacić co trzeba, a potem znieść współwłasność na swoją korzyść - bez opłat podatkowych.

 

a czy zniesienie wspołwłasności na swoją korzyść nie wiąże się z ponowną wizytą u notariusza??????

no i nie wiem czy skarbówka się jednak o swoje nie upomni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snowdwarf, notariusza przy zniesieniu współwłasności się nie uniknie, chyba że chcemy to zrobić przez sąd - ale to może potrwać. Podatku nie powinno być, bo nieopłatne zniesienie współwłasności w ramach pierwszej grupy podatkowej (np. ojciec - syn, teściowa - synowa) jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...