Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mini zaworki pex w belce rozdzielacza czy warto, opinie i doświadczenia


marian51980

Recommended Posts

Witam,

 

W końcu w poniedziałek nastąpi u mnie uruchomienie C.O. :) , mam w związku z tym pytanie odnośnie zaworków mini pex przy rozdzielaczu.

 

Mam grzejniki z podejściem dolnym gdzie jest możliwość odcięcia zasilania i powrotu przy samym podejściu kolankowym do grzejnika;

 

bezpośrednio przed rozdzielaczem zarówno na zasilaniu jak i powrocie zawory odcinające no i dochodzimy do rozdzielacza i zaworków mini pex jak w temacie postu czy warto je jeszcze dodatkowo montować na każdy obieg w belce rozdzielacza ?

 

Poszukałem trochę informacji na ten temat i różne są zdania na ten temat, głównie za sprawą tego że te zaworki mini pex po prostu po niedługim czasie lubią przeciekać i później wymienienie ich jest problematyczne.

 

Zastanawiam się czy je dawać w belki rozdzielacza czy po prostu już je sobie darować i zrobić złączki do belek bez zaworków mini pex ? Boję się że będą mało trwałe lub zaczną przeciekać i zamiast jakiegokolwiek pożytku będę miał z tym więcej problemów. Na co mogą mi się one jeszcze w moim wypadku przydać gdyż tak jak nadmieniłem odcięcia całościowe belek i grzejników będą .

 

Belka ma 6 obiegów.

 

 

pozdrawiam i proszę o podzielenie się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami na ten temat 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne możliwości ... możesz dać te małe , możesz dać duże przed listwą , możesz nie dawać wcale ( tu w razie awarii bedą problemy)

Ja mam 3 listwy , jedna do podłóg z rotametrami , druga na parter z zaworami przed listwą , trzecią na poddasze i tu mam taki miks ... odcięcie pionu zaworami w piwnicy na dojściu do listwy od parteru , a na samym poddaszu przy listwie mam te małe . Zrobiłem tak dlatego ,że przy modernizacji poddasza nie wiedziałem ile grzejników zapewni mi komfort i pociągnąłem pexy pod każde okno - 7 dachowych ( z czego dwa są obok siebie , nad jednym grzejnikiem) i dwa w ścianach szczytowych . Ostatecznie wystarczyły mi grzejniki pod oknami dachowymi , a te w szczytowych nawet nie są zamontowane i są zamknięte obiegi własnie małymi zaworkami na listwie , mogłem zaślepić wyjścia ,ale wybrałem takie rozwiązanie . zamontowane 5 lat temu nic nie przeciekają . przy grzejnikach na podejściu z dołu tez mam możliwość zamknięcia . Może to przerost formy nad treścią , ale robiłem sam więc to co zaoszczędziłem na robociznie to mogłem dołożyć w części , by mieć większe możliwości grzebania w układzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli generalnie jak mam duże zawory przed listwami (belkami) rozdzielacza które zamykają wszystkie obwody i w uzupełnieniu odcięcia pod grzejnikami to niekoniecznie muszę stosować te małe zaworki ,

 

Z tego co piszesz to na parterze nie masz tych mini zaworków tylko pexy bezpośrednio podłączone do listew (belek) rozdzielaczy , oczywiście wtedy masz duże zawory przed i ku temu rozwiązaniu bym się skłaniał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ofercie mamy rozdzielacz (seria 74) z mosiężnymi zaworami odcinającymi wbudowanymi w obie belki rozdzielacza, na wzór zabudowania przepływomierzy w rozdzielaczach do OP.

http://pl.kan-therm.com/download/instrukcje.html#Rozdzielacze

 

Bardzo praktyczna możliwość w przypadku jakiekolwiek konieczności odcięcia danej pętli zasilającej grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KAN-therm dobrze gada.Żadne mini, midi, maxi czy inne, tylko te bezpośrednio wkręcone w listwę

tylko takie [ATTACH=CONFIG]425079[/ATTACH]

 

a tu masz czego nie montować

 

A niby co jest na tej listwie z fotki jak nie zawory 'duże' na wejściu ? Wyjścia na pexy bez zaworów są szczelne i nie ma tu znaczenia jakiej firmy . Choć zwykle są już jakieś fabrycznie 'dane' w zestawie .

 

Gość z filmiku ma zamontowane dobre bo Polskie od 3 lat... ok .

 

 

To moje zamontowane 5 lat temu

4fe80e3e4891db91med.jpg

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dam gwarancji .

Autorowi nie polecałem tylko zakomunikowałem jakie są możliwości , tę akurat odrzucił i słusznie bo jak napisałem to przerost formy nad treścią .

 

no to teraz nie rozumiem, przecież cały czas piszę, aby nie stosować tych mini zaworków, tylko te zintegrowane z belką a ty raz negujesz, a za drugim razem polecasz.

 

Mniejsza o to, w każdym razie, ostatecznie nie polecamy tych mini zaworków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja też w wątek wcisnę trzy grosze :)

Myślę , że do ogrzewania podłogowego powinny być zawory z rotametrami i zawory termostatyczne ( wkręcane w belkę) a przed belką zawór odcinający zasilanie i odpływ.(niezależnie czy kulowy czy grzybkowy)

 

Natomiast jeśli ktoś ma belkę taką jak na filmie, czy z zaworkami wkręcanymi w belkę ale takimi gdzie w belce nie ma gniazd zaworów! to najlepsze są zawory grzybkowe grzejnikowe jak na foto.

Wyjaśnię z doświadczenia i czasu eksploatacji.

Jeśli mamy na poszczególnych odpływach ogrzewania zaworu kulowe to z chwilą np regulacji przepływu na jednym z obwodów dławimy zawór. Konstrukcyjnie tzw"kula" jej krawędź wychodzi poza gniazdo wykonane z teflonu - jest ok dławimy przepływ.

Gdy tak pozostanie na jej dotychczas lustrzanej gładkiej powierzchni pojawia się osad. Każdorazowe starcie tego osadu przez gniazdo niszczy je przez co zawory zaczynają przepuszczać z czasem postępuje dalsza degradacja gdyż osad osadza się już na elementach zniszczonego teflonu co w konsekwencji powoduje, iż kolejna próba regulacji niszczy uszczelniacz osi zaworu - czyli połączenia z rączką , tu już niedaleko do nieszczelności co widzimy na filmie - ten nalot to nic innego jak korozja materiału i czynnika grzewczego. Początkowo objaw jest nawet widoczny bo zawór otwiera się bardzo ciężko albo nie można go otworzyć wcale.

W przypadku zaworów grzybkowych co najwyżej po latach wymienimy uszczelkę grzybka.

Pozdrawiam

pha-030pex-zawor-grzejnikowy-ze-zlaczka-do-laczenia-z-rura-pexalpex.jpg

pha-030pex-zawor-grzejnikowy-ze-zlaczka-do-laczenia-z-rura-pexalpex (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...