Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przygotowanie domu pod rekuperację z GWC


Recommended Posts

Buduję dom, jestem na etapie stawiania więźby. Lada moment będę robił instalacje i, wiem to już na pewno, nie będę miał środków na rekuperację.

Jednak w kiedyś może się to zmienić i chciałbym zrobić możliwie dużo, żeby ewentualnie w przyszłości musieć zrobić możliwie mało instalując reku.

 

Projekt domu to Westalka II Lustro. W materiałach dodatkowych dostałem projekt rekuperacji dla bardzo podobnej konstrukcji, więc myślę że będę się na niej wzorował.

 

Dom bez piwnicy, postawiony na płycie. Centrala reku byłaby na strychu, ponad poddaszem użytkowym (sypialniami)

 

Myślałem żeby kupić rurę flex 75 i puścić na parter w miejsca możliwie blisko planowanych anemostatów skosami ze strychu przez poddasze użytkowe.

Wyjść ze skosu przy ścianie kolankowej, przebić się do parteru, zaślepić i na razie zatynkować.

Nie chcę mieć sufitu podwieszanego, a na etapie robienia stropu nie rozważałem reku.

 

Dodatkowo chciałem zamontować rurę do GWC - czy wystarczy jak przepuszczę rurę np. 120 kanalizacyjną ze strychu do parteru?

Jakimi rurami doprowadza się powietrze do reku z GWC?

 

Jak wg. was się przygotować? Co przewidzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz płytę i nie przewidziałeś przejścia przez nią to w obecnym stanie pozostaje nie powietrzny http://www.gruntowy-wymiennik-ciepla.pl/rurowy_wymiennik_ciepla.html a raczej glikolowy GWC http://www.linkair.pl/gwc/rodzaje-gwc/gwc-glikolowy.

 

Napisałem linkami bo napisanie tego wszystkiego w poście jest dość trudne i zajęłoby dużo miejsca.

Jeśli będziesz miał pytania pisz - wiele osób chętnie odpowie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej napisał. Nastawiaj się raczej na glikolowy wymiennik ciepła. Najlepiej będzie to zrobić teraz jak masz bałagan na działce, bo wymaga to głębokiego i długiego wykopu. Nie jestem w tym specjalistą, ale chyba trzeba będzie ułożyć pętle z rurek o długości 200-300m - tak jak przy poziomym kolektorze do pompy ciepła.

Poza tym musisz przemyśleć, gdzie będzie czerpnia i wyrzutnia i najlepiej zrobić to teraz. Wiercenie wiertnicą w wykończonej ścianie z ociepleniem może mieć różny skutek. Po projekcie widzę, że masz duże okapy. Lepiej jeśli wyrzutnia i czerpnia nie będzie na tej samej ścianie zaraz pod okapem, bo będziesz miał takie problemy jak ktoś tu na forum opisywał. Ciągle zaszroniona w mroźne dni czerpnia z powodu bliskości wyrzutni i ograniczonej cyrkulacji powietrza pod okapem.

Na tym etapie także proponuję rozprowadzić kanały peflex i dobrze je zaizolować (grubo), bo potem może być trudniej. Na przyszłość jedynie zostawić zakup rekuperatora i nagrzewnicy/chłodnicy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glikolowy wymiennik raczej odpuszczę. Preferuję prostotę w urządzeniach i instalacjach. Najbardziej podoba mi się pomysł GWC żwirowego.

Chciałbym przygotować fragment instalacji strych-dwór. Krótkie pytanie: Czy rura kanalizacyjna fi160 w pionie i przejście na kanał płaski (prostokątny) ukryty w posadce nada się w przyszłości do czerpania powietrza? Czy zrobić 2 takie? Czy ja tu odwalam jakąś herezję... :lol2:

 

Wyjściem z domu na płycie się nie martwię - płyta będzie zakryta ziemią także prawdopodobnie uda się to zamaskować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...