Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek z pł. wodnym a grzejniki


MarzannaPG

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 89
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pozwole sobie jeszcze raz przypomnieć najprostsza metode na kminek co : palenisko na paliwo stałe czyli kominek c.o. pracuje w układzie otwartym i daje cieplo do zasobnika [ niemiecka metoda np Brunner ] reszta ukladu c.o. jest zamknieta przystosowana do pracy z nowoczesnymi piecami gazowymi lub olejowymi . Taki układ jest sprawdzony w wielu domach . Co do otwierania klap w niektórych wkładach .... skracjaja one obieg ale nie eliminuja oddawania ciepła do wody . jesli jeden kaloryferek w łazience wystarczy aby latem oddac cieplo z palacego kominka to jaki ogień jest w tym kominku ?? 2 czy 3 kW ?? pozdrawiam Darek B http://www.kominki.xip.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem palimy w kominku dla przyjemności, poddajemy się nastrojowi, zwłaszcza, gdy mamy gości. Jest to właściwie jeden wsad drewna i pali się kilka godz. Ogień w kominku jest łagodny, powolny, kontrolowany przez nas (bo np. siedzimy sobie z lampką dobrego wina) poprzez przymykanie popielnika lub robi to za nas centralka nastawiona na odpowiednią temperaturę. I dodatkowo mamy ciepłą wodę (jak wcześniej pisał paj^). Natomiast palenie zimą jest intensywniejsze i niemal ciągłe, gdyż zapotrzebowanie jest większe (jest to logiczne). Pzdr...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie jeszcze raz przypomnieć najprostsza metode na kminek co : palenisko na paliwo stałe czyli kominek c.o. pracuje w układzie otwartym i daje cieplo do zasobnika [ niemiecka metoda np Brunner ] reszta ukladu c.o. jest zamknieta przystosowana do pracy z nowoczesnymi piecami gazowymi lub olejowymi . Taki układ jest sprawdzony w wielu domach . Co do otwierania klap w niektórych wkładach .... skracjaja one obieg ale nie eliminuja oddawania ciepła do wody . jesli jeden kaloryferek w łazience wystarczy aby latem oddac cieplo z palacego kominka to jaki ogień jest w tym kominku ?? 2 czy 3 kW ?? pozdrawiam Darek B http://www.kominki.xip.pl

To co pisze Darek o metodzie kominekt + piec gazowy lub olejowy jest dla mnie oczywiste, ale ja mam mieć SAM kominek, na razie przynajmniej na jeden sezon, chociaż z drugiej strony jak pomyślę o okropnym baniaku gazowym w ogródku, za który trzeba dużo płacić, o horendalnie drogiej instalacji i jeszcze gorszej cenie za gaz - to się zaczynam zastanawiać. Gazowe ma jedną zaletę: nie ma z nim praktycznie żadnej roboty przy grzaniu. Niestety nie nazywam się Kulczyk i podejrzewam, że mimo wydania ostatnich pieniędzy na taką instalację będę miała zimno, bo nie kupię wystarczającej ilości gazu. Tak więc drogi Darku, masz rację, ale nie w mojej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dniach odpalamy układ co z kominkiem płaszczowym.moj hydraulik zaproponowal aby uklad co zabezpieczony byl zbiornikiem ''buforowym'' o poj.300l zdwoma wezownicami.druga wezownica w przyszlosci polaczona zostanie z bat.slonecznymi.kominek mam z http://www.merkury.win.pl 24kw

z dodatkowa chlodnica.kominek wspolpracuje przez wymiennik z kotlem olejowym ze zbiornikiem 130l de dietrich -diematic3.dla kominka priorytetem jest cwu,po pdgrzaniu wody[ok 70 oC]automatyka przelacza kominek na grzejniki i podlogowke.W okresie kiedy nie chodzi kominek cwu podgrzewa kociol olejowy ale tylko w ramach wlasnego zbiornika.mysle ze zbiornik 300l plus chlodnica beda dostatecznym zabezpieczeniem

przedprzegrzaniem.latem mysle ze bez problemu moge przepalic i podgrzac cwu bez obaw ze cos wybuchnie.

Mam pytanie.Czy jak spojrzysz z góry do kominka to widzisz palenisko(jak w np Lechmie)?Czy może tak jak np w CTM- nie?Tzn czy ogień ogrzewa rury na wejściu do czopucha czy też "idzie"dłuższą drogą?Bo z wyglądu to jest on podobny trochę do Lechmy i ciekaw jestem jak to tam jest.

W CTM po prawej jest pokrętło do skrócenia lub wydłużenia drogi spalin ,ale koszt urządzenia jest wyższy.Merkury jest tańszy-a w materiałach reklamowych firmy nie zauważyłem takowego.

 

Dzis obejrzałem sobie tego merkurego w castoramie-prawie to samo co lechma tylko droższe.No i klasę niżej niz CTM.Jak pisałem 3 rury do odbioru ciepła.No i hipermarket...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Mam pytanie do Bio. W moim domu-kostce jest instalacja c.o. otwarta grawitacyjna, która współpracuje przez wymiennik z kotłem gazowym wiszącym. W najniższym punkcie instalacji znajduje sie kocioł na paliwo stałe. Poniewaz jego żywot dobiega końca chcę go wyciąć i w zamian do instalacj otwartej wpiąć kominek z płaszczem. Ale kominek miałby znajdować sie o jedno piętro wyżej niż wspominany kocioł. Czy mogę go wpiąć pomimo, że nie będzie w najniżym punkcie instalacji? Oczywiście planuję wymusić obieg za pomoca pompy c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł w najniższym punkcie instalacji montuje się koniecznie wtedy, kiedy ma być układ grawitacyjny. W przypadku ogrzewania z wymuszonym obiegiem wody, ciśnienie wprawiajace wodę w obieg jest wytwarzane przez pompę. Nie ma więc tutaj znaczenia wysokość usytuowania kotła w stosunku do grzejników. Może stać nawet na strychu.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że w przypadku zaniku napięcia nie można liczyć na obieg grawitacyjny. Chociaż przy obecnych mikroskopijnych średnicach rur i tak takiego obiegu by nie było. Grawitacyjnego oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Myślałem, że tu noie ma mowy o grzejnikach w systemie otwartym. Po pierwsze Makroterm ma wymiennik wbudowany, a po drugie, po co tracić gwarancje na grzejniki? Żeby zrobić je w systemie otwartym, to chyba już poprostu trzeba tak chcieć :-?

 

Pozdrawiam

 

T.

na stronie internetowej Stelrad jest notka że grzejniki te mogą pracować w instalacji otwartej pod warunkiem dodania inhibitora korozji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...