Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmiana wentylcji na mechaniczną w wybudowanym domu


Recommended Posts

Witam

Dom w stanie deweloperskim zakupiony od dewelopera. Niestety dom posiada wentylację grawitacyjną. I to jedyny minus, który do tej pory napotkalismy. Parter i poddasze ma ogrzewanie podłogowe. Jest jeszcze poddasze nieużytkowe. Garaż w bryle budynku, gdzie jest wydzielone pomieszczenie na pompe ciepła.

Dom jeszcze nie zamieszkny, czyli dalej w stanie deweloperskim. Czy na tym etapie jest szansa na zmiane wentylacji na mechaniczną z odzyskiem? Martwi mnie problem poprowadzenia pionów przez podłogę z ogrzewaniem podłogowym. Na parterze byłby sufit podwieszany. Czy jest możliwośc wykorzystania obecnych kanałów wentylacji grawitacyjnej?

To jest na razie takie wstępne pytanie, aby określic czy warto porywac się z motyką na słońce i czy koszty nie przewyższą oczekiwań? Chciałbym tu zasięgnąc opini, zanim poproszę jakąś firmę o projekt.

Pozdrawiam

Edytowane przez rhein
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak robiłem, po postawieniu jednego komina wentylacyjnego, zmiana planów na mechaniczną. Zmieściły się do niego dwa kanały peflex. Oprócz tego mam jeszcze 2 przebicia przez strop, teoretycznie robiąc je w kącie nie powinno tam być podogowki. Miałem o tyle łatwiej, że wcześniej porobiłem zdjęcia wszystkich instalacji. Jak planujesz regipsy to bez problemu rozmieścić anemostaty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję za odzew

Zdjęcia instalacji w posadzkach posiadam. Dodatkowo, deweloper buduje obok kolejny dom i służy poradą. Kładłeś wszystko sam , czy robił to instalator, który wykonywał Ci projekt? Jeśli instalator, to kręcił nosem z powodu podłogówki czy powiedział, że to nie problem? Czy uważasz, ze wyszło Cię to drożej?

Rozumiem, że bez projektu i wizyty instalatora sie nie obędzie, ale chcę wstepnie sprawdzic czy jest to mozliwe i warte zachodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sam z pomocą tego forum (Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli!) - wątek "Sam robię wentylację". Faktura za rurki, puszki rozprężne itp. 2650. Do tego osobno czerpnie, rury sonodec do czerpni, wełnę, taśmy alu szacuje na max 1500, tak więc w 4500 się zmieściłem. Rekuperator z Air++ 7100zł. Do przebić podjechał szwagier z młotem udarowym - jak chcesz elegancko możesz sobie wynająć wiertnicę. Montaż samodzielny instalacji 2-3 dni. Ceny z 2015 roku. Edytowane przez mandelbrot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem rekuperator na dobrze izolowany strych, bo chyba było mi prościej rozprowadzić kanały, ale:

1. Co będzie jak z jakiegoś powodu będę chciał wymienić rekuperator - bez demolki nie ściągnę go.

2. Pomimo, że kanały prowadziłem pomiędzy dwoma 15cm warstwami wełny na skosach, to nawiew w pomieszczeniach, które korzystają z nich był o 2-3 stopnie niższy niż w pozostałych pokojach w czasie ostatnich mrozów.

3. W ubiegłym roku przy dłuższych mrozach -15 na strychu było +5. Wpłynęło to na niskie temperatury nawiewu. Dlatego musiałem dodatkowo docieplać przewody izolowane Sonodec do skrzynek rozprężnych. Mając tą wiedzę, rozsądniej chyba byłoby, użyć sztywnych kanałów, zamiast Sonodec.

 

Montując rekuperator w kotłowni, nie byłoby tych problemów, ale musiałbym robić więcej przebić przez strop i nie wiem gdzie wyszedłbym z czerpnią i wyrzutnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...