Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Modernizacja CO w domu z 1972 roku w PEX


grzesiek17bn

Recommended Posts

Witam,

 

Poproszę o poradę/pomoc odnośnie poprowadzenia ogrzewania w remontowanym domu.

Krótko o samym budynku:

Ro budowy :1972 rok

Ocieplenie: styro 10cm

Kondygnacje: piwnice (grzejnik w garażu) parter,piętro

Dach płaski pokryty papą

Powierzchnia całkowita:160m2

Powierzchnia użytkowa:110m2

Ogrzewanie: kocioł gazowy niekondensacyjny buderus(będzie wymiana na kondensat z zasobnikiem wody+cyrkulacja)

grzejniki stalowe płytowe z podłączeniem bocznym

 

Po zakupie okazało się , że instalacja jest w miedzi ale tylko od grzejników do tynków i w kotłowni , reszta jest w starej stali która już powoli rdzewieje.

Pierwszą myślą była podłogówka ale koszt ten inwestycji mnie przerasta, jest to nieplanowany wydatek bo myśleliśmy że całość jest w miedzi i nie będzie większego problemu.

 

Fachowiec , który ogarnia mi łazienki zaproponował coś takiego: (dołączam zdjęcia)

puszczam z kotłowni miedź do rozdzielacza na parterze i do rozdzielacza na piętrze. Następnie z tych rozdzielaczy po dwie rurki (alu-pex) do każdego grzejnika.

 

[ATTACH=CONFIG]426097[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]426098[/ATTACH]

 

Jeśli jest to w miarę sensowe to zadam kilka pytań(jeśli nie to sprostujcie, przyjmę każdą krytykę)

1.Miedź ma iść od kotła na parter i rozchodzić się trójnikiem do rozdzielacza na parterze i na 1 piętro?Jeśli tak to jaka średnica rurek?

2.Podłączenie do samych grzejników- czy wykorzystać tą część przy samym grzejniku z miedzi czy wywalić to i zrobić podłączenie bezpośrednio przez pex?

3.Jaki producent alu-pex? Czy złączki i kolanka muszą być tego samego producenta co rurki?

4.Na schemacie narysowałem rurki w łazience na parterze i na piętrze ,(chociaż teraz chyba widzę tam błąd) Czy to ma wyglądać tak że jedno połączenie jest od rozdzielacza do grzejnika(drabinka) i następnie drugie wyjście od grzejnika podłączone byłoby do "podłogówki" w łazience i zakończenie tej "podłogówki" wraca do rozdzielacza? Czy dobrze to rozumiem? Czy to ma sens?

5.Jeżeli taki schemat ma sens to co zrobić z grzejnikiem w garażu który jest na poziomie kotła?

 

Dziękuje z góry za wszystkie odpowiedzi i czekam na wskazówki/poprawki

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego twierdzisz że podłogówka to drogi wydatek ? ja po kupnie starszego domu od twojego od tego zacząłem i śmiem twierdzić że wyszło mnie to taniej niż kalafiorowe i przez to nie zamkłem sobie drogi do ewentualnego przejścia na gaz czy to pompę ciepła a na koniec wg mnie inni też pewnie to potwierdzą że podłogówka potrzebuje mniej energi do ogrzania niż kalafior jak dziwacznie by to nie brzmiało ale tak jest , bawiłem się z tym bo mam w przedpokoju taki duży kaloryfer 1600x600mm i on więcej zabiera energi niż reszta podłogówki w całym domu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie dlatego że grzejniki już mam i wystarczy zamontować nowy kocioł i podłączyć to wszystko . Co innego gdybym stał przed wyborem od 0 -grzejniki czy podłogówka. Koszt instalacji podłogówki w tym momencie jest wyższy o jakieś 20k niż pozostanie na dotychczasowej instalacji "kalafiorowej"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wg mnie inni też pewnie to potwierdzą że podłogówka potrzebuje mniej energi do ogrzania niż kalafior jak dziwacznie by to nie brzmiało ale tak jest , bawiłem się z tym bo mam w przedpokoju taki duży kaloryfer 1600x600mm i on więcej zabiera energi niż reszta podłogówki w całym domu .

 

Tak nie jest. Straty ciepła czyli obciązenie cieplne budynku jest niezalezne od rodzaju instalacji grzewczej, jak równiez zapotrzebowanie na ciepło jest rowniez niezalezne od rodaju instalacji grzewczej. Sprawnosc jest zalezna, dlatego tez naiwiekszą sprawnosc ma ogrzewanie niskotemperaturowe.

Jak mierzyłes co pobiera wiecej energii, masz zainstalowane dwa ciepłomierze, jeden na podłogówkę drugi na grzejnik?, bez ciepłomierzy to tylko zabawa, a na podstawie zabawy uzyskane wyniki są niewiarygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kociołek na ekogroszek i on pokazuje moc w Kw aktualną , tym się sugerowałem , bo mogę osobno puścić tylko 2 kaloryfery zimnym latem lub ciepła jesienia a zimą podłogówka bez kaloryferów , i na tym 1 kaloryferze pokazuje mi wiekszy pobór mocy niż cała podłogówka , u mnie podłoga pracuje 24 godziny na dobę bez panelów sterowań bo tego nie chciałem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kociołek na ekogroszek i on pokazuje moc w Kw aktualną , tym się sugerowałem , bo mogę osobno puścić tylko 2 kaloryfery zimnym latem lub ciepła jesienia a zimą podłogówka bez kaloryferów , i na tym 1 kaloryferze pokazuje mi wiekszy pobór mocy niż cała podłogówka , u mnie podłoga pracuje 24 godziny na dobę bez panelów sterowań bo tego nie chciałem .

 

Obserwacja prawidłowa ale wnioski mylne, wazny jest sposób pomiaru. Prawidłowy powinien wygladac tak: mamy w danym pomieszczeniu i podłogówkę i grzejnik, raz załaczamy grzejnik i mierzymy do czasu ustabilizowania temperatury (konieczny regulator strefowy z mozliwoscia regulacji przepływu) i powtarzamy to dla podłogówki, oczywiscie temperatura zadana i zewnętrzna powinny byc takie same oraz brak lub jednakowe zyski słoneczne i bytowe. Taki i tylko taki pomiar ma sens. Tworzenie nowych teorii na podstawie takich pomiarów jest bez sensu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nikt nie chce się wypowiedzieć odnośnie całej instalacji to takie pytanko techniczne o samym zaworze RTL .

 

2 piętra a na każdym z nich rozdzielacz (CAPRICORN na 6ob). Podłogówka tylko w łazienkach (na dole jakieś 3m2, a na górze 7m2 powierzchni z rurkami).

 

Moje pytanie dotyczy samego zaworu RTL -czy taki zawór może być zamontowany bezpośrednio w skrzynce z rozdzielaczem na powrocie jeśli skrzynka jest zaraz za łazienką? Czy musi to być jednak gdzieś w łazience i musi być osobna skrzynka do tego zaworu?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie i Panie możecie jeszcze doradzić w kwestii samego ogrzewania podłogowego?

 

Montowany będzie kocioł gazowy kondensacyjny buderus gb072 24kw z zasobnikiem 160l

 

Narazie liczę sobie ile wyniesie mnie nowa instalacja do grzejników w pexie i tak liczac wszystkie te złączki , kolanka zaciskowe wcale tak tanio nie wychodzi. Jeśli takie OP na parterze nie wyjdzie mnie więcej niż 2k to może jednak warto dołożyć.

 

Może mi ktoś wytłumaczyć jakie urządzenia będą potrzebne do tego aby do tego pieca podłączyć OP na parterze (łazienka -5mk,salon z jadalnia 30mk,kuchnia-10mk,hol+przedpokój 5mk , łącznie 50mk) + rozdzielacz na piętro i tu już podłączenie grzejników pexem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...