Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mostki termiczne ocena opłacalności usuwania


brusss_2008

Recommended Posts

Witam

przesyłam zdjęcia mojego starego ale wyremontowanego domu i mam kilka pytań.

 

zdjęcie nr 1 jak duże straty ciepła wynikają z braku izolacji fundamentów,3 fundamenty o długości 10x8,5x10 metrów, na jaką głębokość izolować i jakie oszczędności kwotowe mogą z tego wynikać oczywiście mniej więcej 100 zł mniej/więcej na sezon ? czy warto izolować ?

 

zdjęcie nr 2 jak widać połowa domu zostałą zaizolowana druga to kwestia tego lata lub kolejnego, pytanie takie samo jak duże straty mogą wynikać w części izolowanej z racji odsłoniętej dalszej części ściany bo to chyba również mostek termiczny

 

nr 3 balkon 4 metry pod nim składzik nie ogrzewany,balkon to domyślam się przedłużenie płyty, jakie oszczedności może dać ocieplenie i czy warto ?

 

4 zdjęcie strychu nieogrzewanego, na stropie 20 cm styro przykryte wylewką, grubość muru 45 cm brak ciągłości izolacji zewnętrznej do izolacji stropu, jak duże straty czy warto łączyć izolację ?? czy da to wymierne korzyści w stosunku do nakładów ??

 

nr 5 ściana szczytowa dotyczy tego samego co 4

 

czy warto poprawiać te wszystkie luki w izolacji ?? mieszkam na Podkarpaciu a więc zimy mocniejsze jak w reszcie kraju, ogrzewana izolowana część to jakieś 130 m2, wszędzie podłogówka temperatura wszędzie 22 stopnie za styczeń 232 m3 gazu jakieś 455 zł. Biorąc pod uwagę te niedoskonałości chyba w miarę ok wynik

 

efafd9685e3b86d8med.jpg[/url]

6ef99cd4a985c91dmed.jpg[/url]

e48f1a24b8fbe7abmed.jpg[/url]

c02766da00827a04med.jpg[/url]

d3f7ea3359418e1amed.jpg[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy należy rozumieć że forumowicz oczekuje zrobienia audytu :) ? Takie analizy wymagają czyjejś wiedzy i zaangażowania a w związku z tym stosownego wynagrodzenia. Od siebie, gratis, mogę napisać, że kupa roboty, koszty niemałe i wiele nieporuszonych baboli do naprawy.

A prawidłowe termoizolacje to nie tylko mniejszy czy większy koszt eksploatacji.

Pozdrav,

SM

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oczekuje konkretnego audytu i precyzyjnych wyliczeń tylko podpowiedzenia czy gra jest warta świeczki. Dom jest stary a nie budowany w nowej technologi i pewnych rzeczy nie przeskoczę, ale chciałbym wiedzieć czy izolacja wskazanych przeze miejsc ma sens i znajdę tego odzwierciedlenie w rachunkach. Nie mam problemu z wilgocią/ grzybem / przemarzaniem ścian w miejscach wskazanych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty inwestycji i eksploatacji to jedno i nie sądzę, żeby łatwo było określić opłacalność tego przedsięwzięcia, ale jest jeszcze inny aspekt. Przy remoncie swojego domu miałem podobną sytuację z izolacją fundamentów. Po ich zaizolowaniu nie specjalnie zauważyłem obniżenie kosztów ogrzewania (za dużo zmiennych czynników), ale jedna rzecz się wyraźnie zmieniła. Komfort mieszkania. Pod ścianami zewnętrznymi, a szczególnie drzwiami balkonowymi podłoga była odczuwalnie zimniejsza niż w pozostałej części domu. Mając takie mostki nawet przy utrzymaniu średniej temperatury na tym samym poziomie odczuwać można wyraźny dyskomfort związany z większym zróżnicowaniem temperatury w pomieszczeniach. Stąd moja opinia, że warto wyraźne błędy w ociepleniu poprawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1 Zmierz pirometrem temperaturę tego fundamentu, temperaturę na ocieplonej części oraz temperaturę ściany wewnątrz na podłodze przy ścianie zewnętrznej i na środku pomieszczenia. To ci pozwoli oszacować straty i ewentualne zyski

ad2 porównać temperatury narożników od strony nieocieplonej i ocieplonej,

ad 3 taki balkon to równoważnik ponad pół ściany nieocieplonej

ad 4 i 5 możesz się napracować by to połączyć, albo i nie. Jak położysz 1,5m wysoko styropian od środka, to też będzie dobrze. Od strony murłaty tyle nie dasz rady, ale dobre będzie i to, co się tam zmieści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bardziej zrozumiałem, że pytanie ma podtekst systemowy. Czy kupowanie starego, źle wykonanego pod względem termicznym budynku i remontowanie go ma sens ekonomiczny? W dużej części przypadków NIE. Łatanie po kawałku przy stawkach remontowych plus udręka mieszkania na placu budowy a i tak w wielu miejscach nie da się tego prawidłowo poprowadzić i wykonać izolacji.

Pozdrav,

SM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...