Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czujnik ruchu do pompy cyrkulacyjnej cwu


Recommended Posts

Można zastosować gotowe urządzenia

https://sklep.2rsystem.pl/-proste-sterowanie-bezprzewodowe/184-bezprzewodowy-wlacznik-ze-sterowaniem-lokalnym.html

W zestawie : odbiornik - IB-HC-RSL-SWK- przy pompie cyrkulacyjnej i nadajnik jako bezprzewodowy czujnik ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób najpierw próbę grzania, czy pompa CWU po uruchomieniu jej poda Ci ciepłą wodę w kranie od razu czy po kwadransie?

Próbę zrób od zera, czyli wyłącz na noc CWU i włącz rano pompkę....

 

Ja u klientów spinałem CWU z systemem alarmowym, miałem zaprogramowane 3 funkcje:

Ruch wykryty przez czujkę alarmową powodował uruchomienie pompki CWU na określony czas.

Timer w alarmie odcinał CWU na noc.

Załączenie/wyłączenie czuwania alarmu blokowało/uruchamiało pompkę.

 

I właśnie ta pierwsza funkcja nie zdawała egzaminu, woda w rurach nie zdążyła się zagrzać zanim doszli do łazienki....

 

Ostatecznie montowałem układ "przerywacza" na przekaźniku bistabilnym. (Praca 5 minut, Przerwa 30 minut, Praca 5 minut, Przerwa...)

Ten przekaźnik był blokowany Zegarem i Zazbrojeniem Alarmu.

Czasy dobierałem doświadczalnie, ale mniej więcej 5...10minut/30..45 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę , że autor wątku nie ma alarmu, bo by nie pytał tylko starał się zrealizować sterowanie na podstawie instalacji już istniejącej.

 

Twoje sterowanie * robertsz* jest dość specyficzne, acz podobnie mam u siebie jednak ostatnia opcja jest nietrafiona - szkoda pompki i pieca, lepiej już jakby była cały czas włączona, albo interwały były większe.

Słaba izolacja instalacji cwu może być przyczyną konieczności takiego sterowania.

Najlepiej jest czasowe sterowanie o określonej porze - jednak w takim przypadku życie mieszkańców musi być - "stałe w czasie" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie o którym pisałem działa już 9 rok. Pompka działa, piec również.

Interwały po mnie poprawia sobie klient, na jakie..... nie obchodzi mnie to.

Rozwiązanie jest intrygujące, bo i niektórzy klienci są intrygujący.... np. jeździ TIRem większą część tygodnia i całe CWU oparte tylko o zegar jest bez sensu.

 

Powiem w drugą stronę, miałem klienta który oprócz CWU doinstalował elektryczne przepływowe podgrzewacze wody pod umywalkami.

Bo mu letnia woda leciała z kranu, a on chciał od razu gorącą.

 

Co kraj to obyczaj, co klient to nowa wizja :)

 

Niemniej, pomysł z zegarem jest OK pod warunkiem że ktoś prowadzi uregulowane życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zastosować jeszcze czujnik przepływu wody jak kto woli. Jak wchodzisz do łazienki rano i potrzebujesz za chwile ciepłej wody to odkręcasz kran na 1 sekundę i zakręcasz - pompka cwu się włącza na określony czas. W tym czasie idziesz robić klocka czy co innego. Jak wstajesz to ciepła woda leci.

Są rożne sposoby na cyrkulacje - co człek to inny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam instalacje alarmowa, zwykły czujnik pir satela. Jestem jeszcze przed tynkami, więc wolałbym zostawić kabel, a potem ewentualnie zdecydować czy z tego skorzystać. Czy dociągnięcie 3x1 od kotłowni do tego czujnika pir będzie na tyle uniwersalnym rozwiązaniem?

 

Nie do czujnika , do centrali alarmowej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...