Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przymiarki do instalacji fotowoltaiki


ara502

Recommended Posts

Witam.

Przymierzam się do zakupu instalacji Pv.

Moje zapotrzebowanie 4000kw położenie dachu wsch-zach. Ok.34 stopnie nachylenie, brak zacienienia.

Otrzymałem oferte:

Panele Poli. Jasolar 275 -20szt.

Falownik fronius 3.7-3 s

Z montażem plus reszta niezbędnych rzeczy wraz z uruchomieniem itp. za 22tys.

Czy oferta jest warta uwagi, czy u uzyskam faktycznie z tego 4,4kw? Może macie bardziej sprawdzone zestawy do polecenia?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy to nie za mała instalacja. Jeżeli z tej konfiguracji uzyskasz 4400, zakładając bezpośrednie zużycie na poziomie 20%, to do sieci odprowadzasz 4400*0.8=3520, gdy będziesz to odbierał masz do dyspozycji 2820. Dodaj 2820 + 880 (zużyte bezpośrednio) co daje 3696, czyli jesteś trochę poniżej twojego zapotrzebowania.

To nie uwzględnienia starzenia się paneli - kolejne 10-15% w 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LDP05 dzięki za sugestie tego nie brałem pod uwagę.

 

Co do falownika to rozumiem że max można do niego podłączyć 7,4 kwp (założenie 5,5kwp) ułożenie 50/50 wsch/zach. brak zacienienia.

Więc proszę o jakąś propozycję jak byście to widzieli w moim zapotrzebowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rady, powinna ci udzielić firma, która ci będzie to montować, jak tego nie robi to zastanów się czy warto im zaufać. Odnośnie falownika, to moc falownika powinna być mniejsza o 10%-15% od max moc paneli (bo straty na kablach, starzenie się pv, brak idealnych warunków). Falownik najpełniej pracuje, a rzadko też będzie zmuszony do ograniczenia mocy.

Jak układasz panele na dwóch połaciach dachu to musisz mieć dwa oddzielne stringi albo rozwiązanie solarEdge.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalezione w internetowych "Studium Efficient East-West Orientated PV Systems with One MPP Tracker [1] przedstawiło wyniki analizy uzysku z paneli ustawionych w kierunku WE, podpiętych do jednego układu MPP. Uzyski zmierzono osobno dla paneli cienkowarstwowych oraz z krzemu krystalicznego. Jak wykazały badania, straty mismatch są minimalne (ok.0,1%), bo choć przez stringi przebiega inna wartość prądu w zależności od pory dnia, wartości napięcia w okolicy punktu maksymalnej mocy są niemal identyczne. Straty są również rekompensowane poprzez lepszą pracę inwertera."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że to będzie za mało jak na Twoje zapotrzebowanie. Tym bardziej że masz instalacje skierować na wschód-zachód. Co do paneli ,jeśli nie masz problemu z cieniem to bardziej byłbym za monokrystalicznymi ,takimi które mają powyżej 300W na panelu. Co tu dużo ukrywać 275W to już dosyć "stary" panel, i firma która Ci go oferuje raczej chce sobie wysprzedać zaległości magazynowe, niż patrzyć na Twój "interes".

Podsumowując.

Poszukał bym jeszcze innych ofert ,najlepiej z kilku firm.Zapytał bym o mocniejsze panele 300/310/320W. Ewentualnie jakiegoś instalatora który doradzi i zrobi za rozsądną cenę, bo podana przez Ciebie jest moim zdaniem mocno zawyżona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...