Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kocioł jedno, a dwufunkcyjny


raxal

Recommended Posts

Jeśli masz zasobnik c.w.u. to nie ma z tego tytułu strat. Cyrkulacja to bardzo cienka rurka (oczywiście zaizolowana) z pompką pomiędzy zasobnikiem, a łazienką (najlepiej jak masz jeden przewód z rozdzielaczem).

Przy odpowiednio małym przekroju cała "cyrkulacja" zawiera kilka (1-3) litrów wody. Oczywiście kosztuje to pare złotych (praca pompki) ale są to bardzo małe kwoty, a zyskujesz komfort i oczczędzasz na stratach wynikających ze stygnięcia wody w rurach pomiędzy zasobnikiem, a kranami. Nie widziałem wyliczeń ale z całą pewnością różnica w rachunkach będzie niezauważalna.

Ludzie, którzy to mają są zadowoleni.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty użytkowania kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem są jednak większe niż dwufunkcyjnego.

Straty ciepła są nie tylko w rurkach cyrkulacyjnych, ale także sam zbiornik nigdy nie jest idealnie zaizolowany, także dla utrzymania zadanej temperatury trzeba go co jakiś czas ogrzewać.

Dla obniżenia kosztów można zastosować dwa zegary:

jeden w piecu - steruje porami nagrzewania wody w zbiorniku C.W.U.

drugi - steruje pracą pompy cyrkulacyjnej (podczas nieobecności domowników, w nocy cyrkulacja nie jest potrzebna), ten dodatkowo obniża zużycie energii elektrycznej.

Niestety komfort zawsze kosztuje. Im wygodniej tym większe koszty.

Sam użytkuję kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem i z opisanymi powyżej zegarami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie to jaki kocioł użyjemy zależy od rodzaju "odbiorników"

Każdy układ (całościowy) ma określoną sprawność. Np. kotły kondensacyjne mają nawet powyżej 100% ponieważ wykorzystują dodatkowo temperaturę spalin ale muszą podtrzymywać sobie wysoką temperaturę w kotle. Kotły dwufunkcyjne mają dużo niższą sprawność kiedy pracują jedynie na cwu.

Dużą rolę odgrywa też faktycznie sterowanie (prawidłowo ustawione może nam dodatkowo zaoszczędzić 20%, źle ustawione może przynieść nawet 100% większe koszty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasobnik nawet mały to niemalże drugi kociołek (przy braku pomieszczenia technicznego może być problem w małej łązience). pozaz tym najczęściej stojący. do tego dodatkowa pompa, czasami też zaawór trójdrogowy ...

ale komfort tego systemu jest wg mnie tego wart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś już zauważył kocioł dwufunkcyjny przy większej ilości (dwie łazienki + kuchnia) odbiorników c.w.u. nie spełnia swojej roli. W dwufunkcyjnych woda podgrzewana jest na bieżąco i wydajność takiego urządzenia jest ograniczona (gdy odkręcimy dwa krany z ciepłą wodą).

 

Kocioł jednofunkcyjny w zasadzie MUSI pracować z zasobnikiem c.w.u. w którym kumulowana jest ciepła woda, aby móc obsłużyć zwiększone zapotrzebowanie.

 

Generalnie oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, ale ogólnie przyjęło się, że piece dwufunkcyjne używa się w mieszkaniach, a w domach jednofunkcyjne z zasobnikiem c.w.u.

 

Jednofunkcyjne z zasobnikiem wcale nie są duże. Jak komuś szkoda miejsca to są kompakty (np.: Vaillant VKC-INT), które na zewnątrz wyglądają jak lodówka (i mają zbliżone wymiary), a w środku zawierają wszystko co potrzeba. Dodatkowo piece z zamkniętą komorą spalania oraz kondensacyjne nie pobierają powietrza i nie odprowadzajązadnych spalin do pomieszczenia w którym pracują - mozna je więc zabudować np.: w ciągu szafek kuchennych, albo w korytarzu.

 

Przepraszam, tych dla których to co napisałem to oczywistość ;o)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...