Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

Czytam głównie tutaj i na elektrodzie, więc gdzieś w tych dwóch miejscach. W sumie nawet to chyba logiczne?

 

No patrząc na parametry i wykresy to mi wyglądają tak samo panele czarne i "nie czarne" tej samej firmy (w tym przypadku Longi) . Zauważ , że jednak moc jest delikatnie mniejsza w przypadku czarnych (300 W). Jakoś przeżyje te 5-10 W na panelu może. Aczkolwiek nie wykluczam , że jeszcze zmienie na zwykłe i wezmę np 320 W. Wciąż się zastanawiam.

Aktualnie konstrukcje na dach rozmyślam . Muszę wszystko wymierzyć i zamówić (pewno z Coraba) . U mnie instalacja skromna bo tylko ok 5 kW.

Edytowane przez marcin225
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teraz mi się przypomniało, że czarne panele z reguły mają mniejszą moc. Zerknąłem na szybko i faktycznie tak jest (w ramach tego samego modelu):

- seria Q.Cells Q.Peak Duo-G5 ma 315-330W, a w wersji czarnej Q.Peak Duo BLK-G5 ma 300-320W

- seria Q.Cells Q.Peak G4.1 ma 300-310W, a w wersji czarnej Q.Peak BLK-G4.1 ma 290-300W

- seria LG Neon2 ma 335-340W, a w wersji czarnej LG Neon2 Black ma 320-325W

- seria Longi LR6-60PE ma 300-320W. a w wersji czarne Longi LR6-60PB ma 295-315W

Czyli coś jest na rzeczy z tym czarnym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie przeczytałeś takie opinie bo pierwsze słyszę. Dużo widziałem czarnych paneli na dachach. Maciuspala z forum też chyba czarne montował .

 

Oczywiście ze czarne panele maja mniejszą wydajność ze względu na to ze szybciej sie przegrzewają. Każdy instalator to potwierdzi- o ile nie ma interesu akurat sprzedać tego danego panelu.

Aczkolwiek ta wydajność, co prawda to chyba dopiero drugie miejsce po przecinku wiec wiadomo, jeśli mamy sobie zniszczyć wygląd domu to nie ma to większego sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozważam LG jedynie w przypadku uzyskania dofinansowania. Produkt super, fajna gwarancja, ale niestety cenowo trochę za dużo jak dla mnie, aby zbudować na nich 10kWp (podnoszą koszt paneli o ponad 40%). O Q.Cellsach napotkałem ostatnio trochę niepokojących opinii, że zeszli z jakością znacznie. Również rozważam Longi i Exe.

 

No fakt. Jeśli miałbym dostać dofinansowanie na jak najlepszych warunkach to oczywiście ze bym się tez nie zastanawiał ,w innym przypadku racja że trzeba mieć plan B. Osobiście wybrałem Exe bo w porównaniu do Longi mają dłuższą gwarancje. Brałem pod uwagę Q.cells ale jednak problem był straszny z dostępnością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt. Jeśli miałbym dostać dofinansowanie na jak najlepszych warunkach to oczywiście ze bym się tez nie zastanawiał ,w innym przypadku racja że trzeba mieć plan B. Osobiście wybrałem Exe bo w porównaniu do Longi mają dłuższą gwarancje. Brałem pod uwagę Q.cells ale jednak problem był straszny z dostępnością

 

Które Exe wybrałeś? Half-cuty? Masz już je u siebie? Też takie rozważam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dofinansowanie: Szkoda czasu i pieniędzy na to. Zawsze trzeba oddać 19% podatku od wzbogacenia, dodatkowo obowiązkowe ubezpieczenie na okres kredytowania.

 

Ja bym tak nie generalizował. Mamy złożone wnioski w dwóch programach i czekamy na rozstrzygnięcie (już ponad 0,5 roku obsuwy). W obu programach sami wybieramy wykonawcę, po prostu na końcu przedstawiamy fakturę + wymagane papiery (karty techniczne, umowę kompleksową itd.), które są podstawą do wypłacenia grantu (jak np. przy dofinansowaniu wymiany pieców). Instalacja od początku jest naszą własnością, jedynie musimy zapewnić jej funkcjonowanie przez okres 5 lat (bez zmian, więc nie ma można jej rozbudować, można dołożyć kolejną niezależną). A finansowe wsparcie wygląda tak:

1) od 2 do 7kWp, dofinansowanie 80% kosztów kwalifikowanych, max. 4k zł/kWp brutto, w sumie max. 20k zł brutto

2) ~3kWp (10 paneli), dofinansowanie 100% kosztów kwalifikowanych, max. 4,7k zł/kWp netto, w sumie max. 14,1k zł netto

Gdyby nie to, że są jakieś niewielkie szanse na załapanie się na to dofinansowanie, mielibyśmy już PV na dachu...

 

W obu programach nic nie jest napisane o rozliczeniu podatków. W drugim jedynie o VAT, że w całości jest po naszej stronie. Ale rok temu dostaliśmy grant na termomodernizację czy pompę ciepła do c.w.u. i żadnych papierów, że mamy od tego odprowadzić podatek nie dostaliśmy.

Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to się czasem nie nazywa czyste powietrze? Bo to nie dofinansowanie tylko kredyt na preferencyjnych warunkach.

 

A czy gdyby tak było, to pisałbym o takich progach dofinansowania? Nie, to nie "Czyste powietrze". Za bardzo generalizujesz właśnie ;).

Czekamy na rozstrzygnięcie tego programu, w ramach którego mamy zgłoszone wnioski w programie miejskim i subregionalnym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy też były takie programy zobacz jak się skończyły: http://www.tugazeta.pl/1,dotacje-z-rpo-nie-dla-wieruszowa,34842.html

Wiedziałem jak to się skończy i nawet nie wpłacałem 500 PLN na to.

 

I znowu generalizujesz ;). Wiadomo, że nie dla wszystkich starczy pieniędzy z UE. Ale jeśli jest szansa, to czemu nie skorzystać? Miejski wniosek nie generował żadnych kosztów wstępnych. W subregionalnym już sobie życzyli pieczątkę z UDT (bądź SEP D+E), wniosek zamknął się w koszcie 100 zł (w 95% sam go przygotowałem). Teraz czekamy na rozstrzygnięcie RPO, szanse są na niewielkie, ale na pewno większe niż w totka, a ludzie i tak grają :D...

Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest miejsce na dachu to nie warto pchać się w „ mocne moduły”

 

Wszystko trzeba przeliczyć. Przy dzisiejszych niewielkich różnicach w cenie między np. polikrystalicznym panelem ~270W a monokrystalicznym 310W - koszt dodatkowych stelaży może być większy niż zakup mocniejszych paneli. Wiadomo, nie ma co szaleć i iść w panele mocno odstające ceną od średniej, ale z głową ;). Dla mnie aktualny koszt paneli mono ok. 310-320W jest już na akceptowalnym poziomie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dzisiejszych niewielkich różnicach w cenie między np. polikrystalicznym panelem ~270W a monokrystalicznym 310W - koszt dodatkowych stelaży może być większy niż zakup mocniejszych paneli.

Chłopie panele 250- 330W są identycznej wielkości więc koszty stelażu odpadają. Jeśli chodzi o moce paneli w 2015r kupiłem jedne z najmocniejszych Suntech 275W niespełna 4 lata później mamy 330W jako te "mocniejsze". Równie dobrze można jeszcze poczekać ze 3-4 lata i panele będą miały około 400W, problem jest taki że moje przez te 4 lata zrobiły ponad 13,5MWh a Wy nawet jeszcze nie kupiliście paneli tylko dyskutujecie.

Niezależnie jakie panele kupicie i tak moje słabsze będą zawsze przed Waszymi, pomyślcie o tym że może taniej już kupić 280W i niech zaczynają się zwracać a później za 10 - 15 lat pomyślicie na co je wymienić. Taka luźna propozycja lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko trzeba przeliczyć. Przy dzisiejszych niewielkich różnicach w cenie między np. polikrystalicznym panelem ~270W a monokrystalicznym 310W - koszt dodatkowych stelaży może być większy niż zakup mocniejszych paneli. Wiadomo, nie ma co szaleć i iść w panele mocno odstające ceną od średniej, ale z głową ;). Dla mnie aktualny koszt paneli mono ok. 310-320W jest już na akceptowalnym poziomie...

Możesz sprawdzić - porównać ceny w "swoich" hurtowniach tych paneli:

Q-Cells Q.PEAK DUO G5 325 - 749,00 PLN brutto

https://sklepsoltech.pl/pl/p/Panel-Fotowoltaiczny-Q-Cells-Q.PEAK-DUO-G5-325/725 - 749,00 PLN brutto

Longi LR6-60HPH 320M - 629,00 PLN brutto

https://sklepsoltech.pl/pl/p/Panel-fotowoltaiczny-Longi-LR6-60HPH-320M/821

IBC MonoSol 325 VL5-HC - 599,00 PLN brutto

https://sklepsoltech.pl/pl/p/Panel-fotowoltaiczny-IBC-MonoSol-325-VL5-HC/828

 

Q.Cells mają znacznie wyższe ceny i są trudno dostępne.

Czy są aż tak lepsze czy to tylko marketing ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...