Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

Jeżeli byś chciał dać optymalizery SE to musisz również mieć falownik SE z innym falownikiem nie będą one działać. Alternatywą są optymalizery Tigo , działają one ze wszystkimi falownikami i możesz je dać tylko tam gdzie będzie padał cień.

Co do mocy tego froniusa to dopuszcza on przewymiarowanie o 100% więc będziesz mógł dołożyć te panele ale wtedy może ucinać moc szczytową ale nie ma się czym martwić bo taka sytuacja może pojawić się tylko kilka razy w roku a zazwyczaj na wiosnę a u ciebie po dołożeniu tylko tych dwóch paneli może i w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Instalacja będzie oparta na 10 panelach LONGi LR6-60HPH-320M, jednak mam do wyboru kilka możliwości jeżeli chodzi o falowniki.

Prawdopodobnie może się zdarzyć, że komin nieco zaciemni 1-2 panele, czy inwerter wyposażony w trackery MPPT poradzi sobie z tym problemem czy może pójść w optimizery SE? Przy wyposażeniu wszystkich paneli w optimizer koszt niestety znacznie wzrośnie, a chciałbym tego uniknąć. Czy falowniki podane przez mnie poradzą sobie z mocą 3,2kWp oraz czy bez przeszkód mógłbym w przyszłości dołożyć 2panele FV czy może lepiej pokusić się o kupno falownika 3,6-7kWp?

Tracker MPPT nie ma nic wspólnego z radzeniem sobie z częściowym zacienieniem. Przy jakimkolwiek zacienieniu choćby jednego panela wydajność całego stringu spadnie do wydajności tego zacienionego panela. Jeśli chodzi tylko o 1 czy 2 panele, nie musisz od razu kupować systemu SolarEdge, możesz kupić tylko dla tych 2 paneli optymalizatory (np. Tigo).

Falowniki sobie pewnie poradzą z większą mocą DC, po prostu utną nadmiar. Trzeba byłoby spojrzeć w specyfikację, jak bardzo można przewymiarować DC. A czy potrzebujesz większego falownika, to zależy od usytuowania paneli. Jeśli masz południowy azymut z 30-40 stopniowym pochyleniem, to powinieneś kupić mocniejszy falownik, zwłaszcza jeśli będziesz chciał dołożyć panele. W innym przypadku trzeba sprawdzić, jakie będą maksymalne uzyski i czy można zostać przy słabszym falowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wypowiedzi mitch-a jest tylko jedna nieścisłość. Współczesne panele mają segmenty zabezpieczone diodami, zacieniony segment jest odcinany bez szkody dla wydajności reszty stringu. Z doświadczenia wiem że po założeniu optymazytora tigo (kolor żółty)spadek po zacienieniu panela wynosi około 220w. Bez tego było 380w, myślę że diody swoje brały. Optymalizator kosztuje 190 zł i pomimo fajnego efektu raczej się nigdy nie zwróci. Edytowane przez funky_koval
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wypowiedzi mitch-a jest tylko jedna nieścisłość. Współczesne panele mają segmenty zabezpieczone diodami, zacieniony segment jest odcinany bez szkody dla wydajności reszty stringu. Z doświadczenia wiem że po założeniu optymazytora tigo (kolor żółty)spadek po zacienieniu panela wynosi około 220w. Bez tego było 380w, myślę że diody swoje brały. Optymalizator kosztuje 190 zł i pomimo fajnego efektu raczej się nigdy nie zwróci.

 

Chyba podałeś złe wartości:

- z optymalizatorem Tigo 220 W

- bez optymalizatora Tigo 380 W ??

Zabezpieczeni diodami chyba problemu zacieniania nie załatwia - w sensie utraty części mocy danego panela.

Chyba wyłącza cały panel mimo częściowego zacienienia??

Faktycznie, w kalkulacji opłacalności montowania optymalizatorów, istotne jest jaki będzie uzysk z panela (paneli) częściowo zacienionego z opty i bez opty.

Koszt jednego opty to ok. 230-250 PLN co podnosi koszt jednego kWp o ok. 720-780 PLN/1kWp czyli bardzo dużo (ceny brutto 23% VAT).

 

Dioda bypass w panelach fotowoltaicznych

http://solaris18.blogspot.com/2012/01/dioda-bypass-w-panelach.html

Edytowane przez d7d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli teraz dobrze zrozumiałem to spadek całej produkcji (a nie z jednego panela, wynosi bez optymalizatorów 380 W a z optymalizatorami Tigo spadek wynosi 220 W.

Jaka jest całkowita moc instalacji i ile jest czasami zacienionych paneli?

Opty Tigo masz na kilku panelach czy na wszystkich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będziesz miał z tym poniżej 3k za KW . Ja jak liczę to mi wychodzi ok 3,4 k za KW . Fakt , że za robociznę zakładam 4k (nie mam dachu płaskiego to mi to musi ktoś tam zamontować) ale może uda się taniej. Jeśli chodzi o podłączenia itp to nie mam problemu ale na dachu montować paneli nie wejdę .

 

Jak Ci się uda z tymi kosztami to napisz jak tego dokonałeś z chęcią powtórzył bym to u siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zgłosiłem rozbudowę instalacji i nadal czekam na decyzję...

Żaden z inwerterów nie spełnia nowych wymagań...

 

U mnie żaden problem. Jeśli będzie trzeba dać "kaganiec" to zostanę przy starej konfiguracji. Te kilka paneli pójdzie do małego off-grid`a. Inwerter po staremu zostanie SolarMax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie żaden problem. Jeśli będzie trzeba dać "kaganiec" to zostanę przy starej konfiguracji. Te kilka paneli pójdzie do małego off-grid`a. Inwerter po staremu zostanie SolarMax.

 

Ja dokładnie tak samo - w PGE kierownik od OZE kręci nosem i kazał już uzupełniać wniosek o dokumenty, które składałem w 2018 roku a wtedy nie mieli zastrzeżeń.

Jak się nie spodoba w PGE to te 12 paneli wrzucę jako off-grid - jeden z falowników jest hybrydowy - 6 na dach i 6 na tracker (będę miał motywację, żeby go zrobić he, he, he...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam, dostanę 10k dotacji i chciałbym zrobić instalację pokrywającą z lekkim naddatkiem moje zużycie prądu.

Mam dach na południe, z nachyleniem 30 stopni.

Co powiecie o takich cenach:

OFERTA 1:

1) Zestaw Fotowoltaiczny o mocy 4500 Wp z modułami monokrystalicznymi 300Wp :

 

15 szt. modułów monokrystalicznych Bauer Solartechnik 300W

Falownik fotowoltaiczny trójfazowy SOFAR 4.4KTL-X 1 szt, ze zintegrowanym rozłącznikiem DC,

+wszystkie dodatkowe akcesoria, uruchomienie, zgłoszenie itd

Cena brutto z podatkiem VAT 8% : 19.600 zł.

OFERTA 2:

moc 4,34kWp

14szt. paneli CSUN 310-60m 310w

Inwerter SolaX X3 4.0T MIC

+wszystkie dodatkowe akcesoria, uruchomienie, zgłoszenie itd

Cena brutto z podatkiem VAT 8% : 19 000 zł ,

 

Co o tym myślicie, bardzo drogo? ma sens taka instalacja w ogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...