Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

Pytanie do bardziej zorientowanych w temacie :) co sądzicie o taki zestawie?

 

Moc instalacji 9,75

• panele fotowoltaiczne: Longi Solar LR4-60HPH 375 Half Cut – czarna rama M - 26 szt.

• inwerter: Solar Edge SE10 K WiFi -1 szt.,

• optymalizatory Solar Edge P401-5-R M4M RM

• okablowanie, korytka, peszle

• zabezpieczenia AC+DC,

• na zakończeniach profili mocujących znajdą się tzw. end cap - zakończenia maskujące w kolorze czarnym

• system mocujący: na dach pokryty dachówką CERAMICZNĄ

 

Druga opcja to panel LONGI Solar 370 i wtedy moc instalacji 9,90

 

Pytanie jeszcze czy optymalizatory p401 są ok? czy lepiej zastosować mocniejsze p505? bo różnica w cenie jest już niewielka.

 

Dzięki! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanie do bardziej zorientowanych w temacie :) co sądzicie o taki zestawie?

 

Moc instalacji 9,75

• panele fotowoltaiczne: Longi Solar LR4-60HPH 375 Half Cut – czarna rama M - 26 szt.

• inwerter: Solar Edge SE10 K WiFi -1 szt.,

• optymalizatory Solar Edge P401-5-R M4M RM

• okablowanie, korytka, peszle

• zabezpieczenia AC+DC,

• na zakończeniach profili mocujących znajdą się tzw. end cap - zakończenia maskujące w kolorze czarnym

• system mocujący: na dach pokryty dachówką CERAMICZNĄ

 

Druga opcja to panel LONGI Solar 370 i wtedy moc instalacji 9,90

 

Pytanie jeszcze czy optymalizatory p401 są ok? czy lepiej zastosować mocniejsze p505? bo różnica w cenie jest już niewielka.

 

Dzięki! :)

 

Ile za to szczęście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zestaw liczą sobie 43tyś, jeśli bym wziął optymalizatory p505 to pewnie będzie ciut więcej, ale liczę że max 1300zł

 

Cena jak na dachówkę ceramiczną jest ok. Pytanie, czy SE9K by nie wystarczył. Co do opty, pokaż o projekt z Designera. Optymalizatory dobierasz do swoich komponentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi doradzono, dlatego pytam mądrzejszych bo mi w tej chwili to można wszystko wcisnąć bo po prostu się na tym nie znam :) Twierdzą że zestaw będzie wydajniejszy na p505. Ale ile w tym prawdy...

 

Optymalizatory pobierają prąd i zmniejszają wydajność całej instalacji (danego tzw stringu) co do zasady . Ponieważ Pv są połączone szeregowo to jeden element o mniejszym uzysku osłabia uzysk pozostałych i optymalizator nie jako wypina go z obwodu aby całosc mogła działać wydajniej. Jeżeli więc więcej strat generuje ten zacieniony element to optymalizacja polega na jego marginalizacji.

 

Czy masz jakieś zacienienia na dachu , kominy lukarny, drzewa obok domu?

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena jak na dachówkę ceramiczną jest ok. Pytanie, czy SE9K by nie wystarczył. Co do opty, pokaż o projekt z Designera. Optymalizatory dobierasz do swoich komponentów.

 

Niewykluczone że w przyszłości będę chciał rozbudować, także se10 na wszelki zostawię.

 

Rzut dachu jest z innej wyceny ale tak to ma mniej więcej wyglądać. Komin zimą niestety rzuca cień przez całą połać dachu.

117254717_3177902515631583_1366856764586072640_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalizatory pobierają prąd i zmniejszają wydajność całej instalacji (danego tzw stringu) co do zasady . Ponieważ Pv są połączone szeregowo to jeden element o mniejszym uzysku osłabia uzysk pozostałych i optymalizator nie jako wypina go z obwodu aby całosc mogła działać wydajniej. Jeżeli więc więcej strat generuje ten zacieniony element to optymalizacja polega na jego marginalizacji.

 

Czy masz jakieś zacienienia na dachu , kominy lukarny, drzewa obok domu?

 

jest komin i o ile latem nie daje dużego zacienienia to zimą niestety z racji że słońce jest nisko to rzuca cień przez całą połać dachu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewykluczone że w przyszłości będę chciał rozbudować, także se10 na wszelki zostawię.

 

Rzut dachu jest z innej wyceny ale tak to ma mniej więcej wyglądać. Komin zimą niestety rzuca cień przez całą połać dachu.

 

dach jest ok ja bym nie dał sobie wcisnąc optymalizatorów a zima się nie przejmuj bo od listopada do stycznia to uzyski sa marginalne i wręcz pomijalne. więc nawet gdyby komin rzucał cień to i tak to cuddów nie zdziała. Jaka strona świata tej instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

optymalizator nie jako wypina go z obwodu aby całosc mogła działać wydajniej. Jeżeli więc więcej strat generuje ten derakny element to optymalizacja polega na jego marginalizacji.

 

 

 

Nie wypina, a dostosowywuje jego napięcie do napięcia stringu, po to by mógł oddać moc, jaką akurat jest w stanie (mimo zacienienia wyprodukować)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optymalizatory pobierają prąd i zmniejszają wydajność całej instalacji (danego tzw stringu) co do zasady .

 

To prawda, ale pomyśl, co się dzieje, kiedy masz w stringu 14modułów z tolerancją mocy +4% i jeden +1%.

Albo jeden moduł zaczyna starzeć się szybcej, niż pozostałe.

Już w tym momencie to, że optymalizatory tracą 1% z wydajności przestaje mieć znaczenie.

 

Do tego niektórych przekonuje też SafeDC (napięcie 1V po rozpięciu instalacji, lub awarii (zaniku zasilania) falownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, ale pomyśl, co się dzieje, kiedy masz w stringu 14modułów z tolerancją mocy +4% i jeden +1%.

Albo jeden moduł zaczyna starzeć się szybcej, niż pozostałe.

Już w tym momencie to, że optymalizatory tracą 1% z wydajności przestaje mieć znaczenie.

 

Do tego niektórych przekonuje też SafeDC (napięcie 1V po rozpięciu instalacji, lub awarii (zaniku zasilania) falownika.

 

Moim zdaniem im prostsza instalacja tym lepsza optymalizatory też nie sa niezniszczalne i były już o tym wpisy na FM. Podejrzewam za niespełniana 10 lat wywalę panele które mam i przykręcę 2 razy mocniejsze + falowik za 1/5 obecnej ceny do tego samego stelaża. Wiec szukanie problemu tam gdzie go nie ma to taki trochę syndrom ginekologa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, a jak ktoś ma SE, (i miejsce na dachu) to nie musi ich wywalać, tylko może zmiksować. I wówczas ( specjalnie dla Ciebie) uzyskuje którzy czas zwrotu kosztós rozbudowy.

 

Ja nie szukam problemu, tylko prostuję Twoje nieścisłości.

 

pewno że tak nie każdy ma stodołę bez komina albo bida przybuduwkę garaż bez jakikolwiek zacienień jak ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest komin i o ile latem nie daje dużego zacienienia to zimą niestety z racji że słońce jest nisko to rzuca cień przez całą połać dachu

Postaraj się (może u tego samego instalatora) o wycenę bez optymalizatorów i porównaj obie.

Przekalkuluj ile więcej będziesz miał zysku z lepszej produkcji przy SE a ile w układzie bez optymalizatorów.

5% , 10% czy jeszcze więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

liczę na pomoc z Waszej strony.

Myślę o montażu instalacji na dachu.

dostałem wycenę: panele JA Solar JAM60S10-340 W i falownik Huawei SUN2000-60KTL-M0 , cena 25920 zł, Moc instalacji 6,12 kwp.

Firma zaproponowała panele tylko z jednej strony -wschodniej. Czy to dobry pomysł?(zachodnia nie jest zacieniona w żaden sposób).

Zastanawiam się czy moc nie jest zbyt duża przy aktualnym zużyciu rocznym 3,6kwh? Nawet jeśli w przyszłym roku bym zamontował klimatyzację to chyba starczyłaby moc ok 5,4 kwp.

Czy ze względu na układ dachu w-z należy zwiększyć moc instalacji (porównując do ustawienia w kierunku południowym) ?

W ofercie moc falownika równa się mocy modułów. Czy instalacja nie powinna być przewymiarowana w stosunku do falownika? jeżeli tak to o ile?

Na co zwrócić uwagę przy montażu? Jakiej dobrej firmy powinny być kable i złączki?

 

  • dom jednorodzinny
  • dach dwuspadowy blachodachówka
  • ustawienie dachu wschód zachód
  • panele nie będą zacienione np. brak kominów w miejscu instalacji paneli
  • nachylenie 35 stopni
  • w przyszłym roku montaż klimatyzacji w domu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

liczę na pomoc z Waszej strony.

Myślę o montażu instalacji na dachu.

dostałem wycenę: panele JA Solar JAM60S10-340 W i falownik Huawei SUN2000-60KTL-M0 , cena 25920 zł, Moc instalacji 6,12 kwp.(drogo przy tej mocy to za kwp nie powinno być więcej jak 4 tys) Sprawdz ileteraz płącisz rocznie za prąd i podziel kwote kosztu instalacji przez nia i zobbaczysz ile lat minie zanim zaczniesz na prawdę zarabiać , te lata do zwrotu to jest w "" zapłąta za prąd z góry na kilka lat

Firma zaproponowała panele tylko z jednej strony -wschodniej. Czy to dobry pomysł? (nie prędzej zachód) (zachodnia nie jest zacieniona w żaden sposób).

Zastanawiam się czy moc nie jest zbyt duża przy aktualnym zużyciu rocznym 3,6kwh? (zdecydowanie jest z jednego kwp uzysk roczny jest powyżej 100% movy nominalnej PV zapoznaj się z wątkiem na FM, weź max 4 kwp. Nawet jeśli w przyszłym roku bym zamontował klimatyzację to chyba starczyłaby moc ok 5,4 kwp. Standardowy split na parter do nowoczesnego domu to 140 kwh/rok tym bym sie nie martwił

Czy ze względu na układ dachu w-z należy zwiększyć moc instalacji (porównując do ustawienia w kierunku południowym) ? (niekoniecznie moja instalacja jest poludniowa ale kąt bardzo niski i pomimo to nie odstaje od bardziej optymalnych.

W ofercie moc falownika równa się mocy modułów. Czy instalacja nie powinna być przewymiarowana w stosunku do falownika? jeżeli tak to o ile? Jeżeli to będzie instalacja wschód zachód to owszem 60-75% trzeba zwrócic uwagę na różnice w cenie falownika bo to może być marginalne w pewnym przedziale mocy

Na co zwrócić uwagę przy montażu? Jakiej dobrej firmy powinny być kable i złączki?

  • dom jednorodzinny
  • dach dwuspadowy blachodachówka
  • ustawienie dachu wschód zachód
  • panele nie będą zacienione np. brak kominów w miejscu instalacji paneli
  • nachylenie 35 stopni
  • w przyszłym roku montaż klimatyzacji w domu

dopisałem na czerwono

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma zaproponowała panele tylko z jednej strony -wschodniej. Czy to dobry pomysł?(zachodnia nie jest zacieniona w żaden sposób).

Nie ma większego znaczenia. Ale zobacz, czy któraś połać nie ma odchyłu w kierunku południowym i tam lepiej umieścić panele.

Zastanawiam się czy moc nie jest zbyt duża przy aktualnym zużyciu rocznym 3,6kwh? Nawet jeśli w przyszłym roku bym zamontował klimatyzację to chyba starczyłaby moc ok 5,4 kwp.

Powinieneś dostać od nich przewidywaną produkcję roczną. Przy takiej instalacji będziesz miał produkcję od 5200-5500 kWh. Zależy na ile oceniasz wzrost zapotrzebowania na energię - jeśli dom masz w miarę sensownie ocieplony, to zużycie energii przez klimatyzację nawet przy założeniu, że będziesz również grzać nie będzie duże. 200-300 kWh maksymalnie. Wychodzi, że spokojnie mógłbyś zmniejszyć instalację do 5 kWp, nawet przy założeniu niekorzystnego położenia dachu. Symulacja produkcji pomogłaby w doborze falownika, ale z mojego doświadczenia wynika, że przy instalacji 5 kWp na wschód (zachód) można spokojnie celować w 4 kW. Natomiast jeśli chodzi o zaproponowany przez firmę falownik, to musi być jakaś pomyłka, ponieważ jest on do 66kW i kosztuje prawie tyle, co Twoja cała instalacja. Poproś o właściwy symbol urządzenia.

 

Czy ze względu na układ dachu w-z należy zwiększyć moc instalacji (porównując do ustawienia w kierunku południowym) ?

Tak, 10-15%.

 

W ofercie moc falownika równa się mocy modułów. Czy instalacja nie powinna być przewymiarowana w stosunku do falownika? jeżeli tak to o ile?

Powinna, minimum o 15%.

Na co zwrócić uwagę przy montażu? Jakiej dobrej firmy powinny być kable i złączki?

Muszą być zastosowane oryginalne złącza MC4, ale nie wiem, czy zdołasz rozpoznać podróbki. Jeśli montują falownik Huawei, to pewnie nie będą montować zabezpieczeń, więc nie musisz pilnować dobrej jakości. Natomiast co do tego, czy powinno się mimo wszystko takie zabezpieczenia montować przy tych falownikach - nie wiem, niech się jacyś spece wypowiedzą.

 

(drogo przy tej mocy to za kwp nie powinno być więcej jak 4 tys)

Powinno czy nie - to zależy. W pewnych regionach ciężko znaleźć cenę "nie więcej niż 4 tys".

nie prędzej zachód)

To jest poparte jakimiś badaniami czy wnioskami z obserwacji? Ja mam takie obserwacje, że uśredniając do roku, nie ma znaczenia strona. Za to ma znaczenie, czy dany kierunek ma odchyły do południa.

(niekoniecznie moja instalacja jest poludniowa ale kąt bardzo niski i pomimo to nie odstaje od bardziej optymalnych.

Wsch-zach ma średnio 11-15% mniejsze uzyski. Ekspozycja południowa i kąt nachylenia ma dużo mniejsze znaczenie dla produkcji niż ustawienie wsch-zach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...