Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

Rozumiem z tego, że Twoje wskazanie jednak jest na falownik Huawei. Występuje w obu ofertach.

Natomiast co do modułów. W ofercie 4 jest ich 14 szt., więc wychodzi po 7 szt, na jedno wejście.

Czyli nie musich być 8 szt. jak pisał wcześniej miecio 301?

Mógłbym ewentualnie dołożyć po jednym panelu Longi 365 na każde wejście - jeżeli trzeba. Moc na dachu zwiększyłaby mi się z oferowanych 5,11kW na 5,84kW.

Falownik Huawei chyba powinien ją obsłużyć przy orientacji wschód-zachód?

 

Proszę nie traktować moich pytań jako "czepianie się". Po prostu chce to zrozumieć i być spokojnym, że jest OK.

Obsłuży i 8 paneli, jeśli potrzeba Ci ich tyle do zwiększenia mocy - nie ma problemu.

Inną kwestią jest start falownika - tutaj falownik staruje przy 200V, a więc wystartuje i z 7 paneli( a nawet ostatecznie z 6 też wystartuje) dlatego oferta sprzętowa jest dobrze dobrana.

Mnie się wydaje, że wskazane oferty są dobrym stosunkiem ceny/jakość/moc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Serdecznie dziękuję!

Dokładnie o takie, konstruktywne odpowiedzi mi chodziło.

Oczywiście mam stra rozdzielnie, zdję sobie z tego sprawę. Zorientuje się w kosztach i postaram się ją przy tej okazji przerobić. Najwyższa pora :-)

 

Chciałem jeszcze dopytać:

1) Ilość modułów.

Piszesz, że potrzeba minimum 8 na jedno wejście. Dlaczego akurat tyle?

Czy minimalną ilości modułów nie obliczas się ze wzoru, patrzą na parametry NOCT:

Napięcie x ilość modułów = min. 200 V (czyli min. napięcie startu falownika)???

Dla Q,CELL: 32,79 x 7 = 229V , wystarczyło by więc nawet 7 modułów

Dla TrinaSolar: 32,2 x 7 = 228,9V , więc również teoretycznie powinno wystarczyć 7 modułów

Przy okazji dopytam, czy przy tych obliczeniach patrzymy na "Napięcia obwodu otwartego-VOC", czy na "Maksymalne napięcie pracy-VMPP"?.

 

2) Wskazałeś oferty 10 lub 12. Obie na modółach Q.CELL. Czy mimo iż są słabsze, będą lepiej pracowały niż TrinaSolar?

A który falownik jednak wybrać, bo w obu ofertach są różne: Sofat Solar czy Huawei? Nie patrzę na koszt falownika, tylko na to by był lepszy.

 

 

Proszę nie traktować moich pytań jako "czepianie się". Po prostu chce to zrozumieć i być spokojnym, że jest OK.

 

Liczy się tak jak mówisz biorąc pod uwagę "Maksymalne napięcie pracy-VMPP" tylko jeszcze uwzględniasz wsp. temp. modułu i to napięcie przeliczasz do temp. 75 stopni

"Napięcia obwodu otwartego-VOC" bierzesz pod uwagę przy obliczaniu max ilości modułów aby nie przekroczyć nap. max. falownika, oczywiście też uwzględniasz wsp. temp. modułu przeliczając tym razem do temp. minus 25

Wskazałem te oferty ze względu na większą liczbę modułów a co za tym idzie wyższe napięcie obwodu, przy układzie wsc.-zach max moc obw. wschodniego to będzie o godz. 9 a zachodniego o 15 a max. dla całej instalacji razem o tej 12 to 60% wsch. = 60% zach. więc tu można przewymiarować instal. do 40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miecio 331 dziękuję za wyjaśnienie.

 

Po rozmowach z oferentem okazało się, że za naprawdę nieduże pieniądze mogę dołożyc jeden panel.

Wstępne moje założenie jest takie, że chociaż oświetlenie (nasłonecznienie) wschód-zachód jest niejednakowe i zależne od pory roku, to przez okres całego roku ono sie wyrównuje. Pomijam również fakt, porannego zaroszenia jednej ze stron, oraz częstrzego zachmurzenia i opadów deszczu w porze popołudniowej.

Po ponownym przejrzeniu wątków z tego forum wyciągnąłem wniosek, że gdy jedna ze stron wschód-zachód jest lekko odchylona na południe np. o ok. 5 st., wówczas ten panel lepiej opłaci się zamontować właśnie na tej stronie lekko południowej.

A co gdy pochylenie połaci dachu jest niejednakowe, np. strona wschodnia jest bardziej stroma i ma nachylenie ok. 40 st., a strona zachodnia jest bardziej płaska i ma nachylenie ok. 25 st.? Na której stronie lepiej zamontować ten jeden panel, bardziej pochyłej, czy bardziej płaskiej?

 

Przytoczę również post kolegi z przed kilku dni, na który nie było odpowiedzi. Miałem podobe problemy i dylematy. Czekałem, że ktoś odpowie, wówczas i ja byłbym mądrzejszy.

Wg wcześniejszej wyceny szacowana produkcja to 5513 kwh, instalacja 6,12 kwp Jasolar, falownik Huawei 6 kw, usytuowanie tylko strona wschodnia. Instalacja tylko na wschodniej stronie nie dawała mi spokoju i pojechałem do firmy , poprosiłem o ponowne wyliczenia. Przy takich samych parametrach, ale montaż wschód-zachód produkcja roczna wyszła ok 6500 kwh.poprosiłem o zmniejszenie instalacji 5,78 kwp produkcja wyszła ok 6000 kwh. 17 paneli 340W. 9 wschód i 8 zachód. Czy falownik 5 kw by wystarczył do takiej instalacji?

Chciałbym się zapytać skąd firmy biorą te wyliczenia?

Na ile one się sprawdzają?

Skąd taka różnica na produkcji rocznej?

Jak dokładnie sprawdzić odchylenie domu do azymutu?( czy coś takiego). Kompas na telefonie pokazuje prawie idealne ustawienie wschód-zachód.

Jak sprawdzić dokładnie kąt nachylenia dachu? ( kupiony dom, wg projektu nachylenie połaci 35 stopni)

Jedynie u mnie będzie słabszy falownik, najprawdopodobniej Huawei 5kW. Ale również mam położenie wschód-zachód i niejednakowe pochylenie połaci dachu.

Różni oferencji różnie mi to przeliczali! :-(

Czy można samemu gdzieś sprawdzić i porównać sobie wyliczenia? Na jakiejś stronie internetowej, czy tylko w jakimś programie?

Jak dokładnie sprawdzić odchylenie domu od azymutu? U mnie także kompas na telefonie pokazuje "prawie" idealne ustawienie wschód-zachód.

Jak sprawdzić dokładnie kąt nachylenia dachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 5kw falownika proponuję 7kwp ogniw. Uzyskasz z tego 5,5-6,5Mwh. Ja zużywam 5Mwh/rok z czego dokładnie połowa na ciepła wodę. No chyba, że kupisz jeszcze pompę ciepła do cwu to wtedy ogrzejesz wodę znacznie taniej.

 

potwierdzam i to znacznie u mnie z 3 mwh/rok idzie 600 kwh na rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz symulator uzysków w zależności od położenia geograficznego, kąta nachylenia i azymutu. https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

 

Dziękuję za link. Posiedziałem i posprawdzałem.

Dodatkowo porównałem z wyliczeniami wykonanymi w SmartDesing https://eu.smartdesign.huawei.com/

Wyniki są podobne.

 

Mam prośbę o pomoc w interpretacji wyników i podpowiedz, co zrobić.

Wykonałem wyliczenia dla mocy 5kW. Zmierzyłem i wpisałem do obliczeń pochylenie mojego dachu: strona wschodnia 27st. , strona zachodnia 17st.

Dla 6 modułów umieszczonych na stronie wschodniej + 6 modułów umieszczonych na stronie zachodniej wychodzi: 2055 + 2175 = 4230

Dla 12 modułów umieszczonych wszystkie na stronie wschodniej: 4110

Dla 12 modułów umieszczonych wszystkie na stronie zachodniej: 4350

Widać więc różnicę na plus, gdybym dał wszystkie moduły na stonę zachodnią ok. 120 kWh/rok

Czy jest to opłacalny zysk, szczególnie, że te 12 modułów (podzielonych 6+6 na 2 stringi) zmieściłbym na jednej połaci dachu na styk?

Czy może zostać na ułożeniu modułów (6+6) wschód-zachód? Tak sugeruje instalator - ale on nie robił żadnych obliczeń. Powiedział, że oni tak zawsze montują, przy takim ułożeniu jak moje (niemal idealne wschód-zachód).

 

Chciałem, jeszcze zapytać, bo nigdzie nie doczytałem.

Czy zalecane jest, aby produkcja energi z każdego stringu była w miarę zbliżona? Jest to lepsze dla falownika i poprawia jego wydajność?

Czy nie ma to aboslutnie żadnego znaczenia (np. moduły: 8 zach. + 4 wsch.)? Zachodnie wtedy dawałyby dużo więcej niż wschodnie. Falownik nie będzie obcinał.

Jeżeli to istotne, podaję, że wybrany przeze mnie falownik to: Huawei Sun2000-5KTL-M0

Doczytałem się, że ma on funkcję "wykrywania łuku w obwodzie DC" i momentalnie reaguje na ten tzw. efekt ASCI odłączając instalację.

Nie doczytałem się, aby Sofar Solar 5.5KTL-X 3F oferował takie zabezpieczenie.

Ponadto do Huawei będę mógł bez problemu podłączyć akumulatory nawet do 10kWp (kiedyś w przyszłości, gdy stanieją), bo ma juz tą funkcję zaimplementowaną i dedykowane podłączenie. Czy do Sofara też - tego nie wiem i nie mogę się doszukać w opisie?

Ponadto nie zależy mi na wyświetlaczu. Wygodniej będzie mi obsługiwać oraz podglądać falownik z aplikacji na telefonie (zawsze noszę go ze sobą), niż biegać do garażu.

Edytowane przez Mathev
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zmieniłeś zdanie?

 

Nie zmieniłem zdania.

Typowy/ dedykowany inwerter hybrydowy jest za drogi dla mnie.

Doczytałem, że Huawei również mam możliwość podłączenia akumulatorów (nie musze tego robić teraz), a kosztuje jednak dużo mniej.

Natomiast przy decyzji, czy Huawei czy Sofar, dopłata 500 zł to nie sa pieniądze. A Huawei jest nowocześniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniłem zdania.

Typowy/ dedykowany inwerter hybrydowy jest za drogi dla mnie.

Doczytałem, że Huawei również mam możliwość podłączenia akumulatorów (nie musze tego robić teraz), a kosztuje jednak dużo mniej.

Natomiast przy decyzji, czy Huawei czy Sofar, dopłata 500 zł to nie sa pieniądze. A Huawei jest nowocześniejszy.

 

Poczytaj do czego będą mogły służyć te akumulatory podłączone do tego inwertera.

To nadal jest tylko inwerter sieciowy (ON).

Te akumulatory będą służyły do akumulowania energii aby ją później oddać do sieci.

Ten inwerter, jak każdy ON, się wyłączy przy braku sieci pomimo że będzie miał naładowane akumulatory świecące słoneczko, a mieszkańcy będą siedzieli w domu bez prądu.

 

Właśnie miałem zamiar poczytać co te aku zmienią w pracy takiego on-grida, więc dzięki, dla mnie to bezsens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbym jeszcze jedną prośbę.

Chodzi mi o wybór falownika do mojej instalacji. Wybór jest pomiędzy: Huawei Sun2000-5KTL-M0 oraz Huawei Sun2000-6KTL-M0

Do obliczeń korzystam z programu SmartDesing, ale wyniki nie są jednoznaczne.

Instalacja:

- Moc szytowa 6,3 kWp (14 modułów po 450W, 6 szt. + 8 szt., orientacja wschód-zachód)

Miało być 13 modułów, ale wynegocjowałem dobra cenę na 1 szt. dodatkowego.

1) Dla Huawei Sun2000-5KTL-M0:

Współczynnik wydajności: 85,77% , Wydajność energetyczna: 4,99 kWh/rok , DC/AC: 1,26

2) Dla Huawei Sun2000-6KTL-M0:

Współczynnik wydajności: 85,86% , Wydajność energetyczna: 5,00 kWh/rok , DC/AC: 1,05

Szczególnie chodzi mi o ten nieszczęsny współczynnik DC/AC.

Podobno zalecane oraz korzystniej jest zawsze projektować falownik o nieco większej mocy niż moc generatora PV. Według wytycznych producentów falowników zakres ich mocy powinien mieścić się w przedziale 0,8-1,2 mocy generatora PV.

U mnie:

- przy dołożeniu jednego modułu i pozostaniu na falowniki 5KTM, ten współczynnik przekracza zalecane 1,2 i wynosi 1,26.

- przy dołożeniu jednego modułu i zmianie falownika na 6KTM, ten wspólczynnik mieści się w zalecanym przedziale i wynosi 1,05.

 

Co powinienem zrobić:

1) Nie przejmować się współczynnikiem i pozostać: 14 modułów + pierwotny falownik 5KTM (DC/AC: 1,26)

2) Przejmować sie współczynnikiem i wykonać instalację: 13 modułów + pierwotny falownik 5KTM (DC/AC: 1,17)

3) Przejmować sie współczynnikiem i wykonać instalację: 14 modułów + dopłacić i zmienić na falownik 6KTM (DC/AC: 1,05)

Edytowane przez Mathev
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla użytkowników inwerterów Afore.

Instrukcja ustawiania % proporcji PVA do PVB

 

Naciskamy “ENT”

Na wyświetlaczu pojawi się “MENU”

Naciskamy strzałkę w górę

Wybieramy PVLim

Naciskamy “ENT”

Pojawi się migające PVA

Naciskamy “ENT”

Ustawiamy strzałkami %PVA

Naciskamy “ENT”

Naciskamy “ESC”

 

Przykład 1.

Instalacja na jednym stringu, który jest w pięty w PVA. PVB – wolny

Ustawiamy PVA na “100”, automatycznie PVB ustawi się na “O”

 

Przykład 2.

Instalacja składa się z dwóch stringów. 1 string z 15 modułów wpiętych w PVA, 2 string z 5 modułów wpiętych w PVB.

Ustawiamy PVA na “75”, automatycznie PVB ustawi się na “25”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Mathev

Bramka nr 1

Panele W-Z raczej nigdy nie osiągną jednocześnie 100% mocy więc się nie przejmuj. Poza tym falownik ztego co pamiętam może puścić 5500W na AC.

Dopytaj się instalatora czy 6 paneli na jednym stringu faktycznie wystarczy. W instrukcji jest coś takiego "Zakres napięcia przy pełnym obciążeniu MPPT 240-850V".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...