Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W czasie montażu instalacji chłopaki te 4 sztuki które montowali to są właśnie tigo, dokupiłem wiec dokladnie takie same, udało się dostać 8szt w fajnej cenie. W dodatku w odpowiedzi na insynuacje ze chce tak bardzo przoszczedzic, to nie o to chodzi, po prostu po rozmowach z firmą która mi montowała mam wrażenie że mnie zbywają, nie chcą tego zrobić bo to im zabiera czas, kasa żadna wiec nie podejdą raczej do tematu, inne firmy tym bardziej, szukam instalatora od miesiąca ale z marnym skutkiem, stąd pytanie czy sam dam radę, może ktoś z Was robił, może ma fotki, może coś da rady wyjaśnić, coś podpowiedzieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo, tyle że mnie ręku w 2013 wyniosła 7500, ale zrobiona samemu, zresztą dość obszerny miałem wątek w dziale samorobow, w 70% dom postawiłem sam wiec ptace mi nie straszne, tyle że nie mogę za bardzo znaleźć instrukcji z podłączeniem optymalizatorów, nie wiem czy jest ograniczona ilość na string, czy wystarczy wpiąć w system czy w falowniku trzeba coś programować, szukam po prostu informacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie montażu instalacji chłopaki te 4 sztuki które montowali to są właśnie tigo, dokupiłem wiec dokladnie takie same, udało się dostać 8szt w fajnej cenie. W dodatku w odpowiedzi na insynuacje ze chce tak bardzo przoszczedzic, to nie o to chodzi, po prostu po rozmowach z firmą która mi montowała mam wrażenie że mnie zbywają, nie chcą tego zrobić bo to im zabiera czas, kasa żadna wiec nie podejdą raczej do tematu, inne firmy tym bardziej, szukam instalatora od miesiąca ale z marnym skutkiem, stąd pytanie czy sam dam radę, może ktoś z Was robił, może ma fotki, może coś da rady wyjaśnić, coś podpowiedzieć.

 

Jak już masz to widzisz jak wygląda i sam musisz ocenić czy dasz radę, to prosta puszka z czterema kabelkami, dwa krótsze łączysz do modułu który ma być optymalizowany, oczywiście po rozpięciu i oczywiście po wcześniejszym zdjęciu obciążenia poprzez wyłączenie systemu natomiast dwa dłuższe w miejsce wcześniejszego wypięcia tego modułu i nic więcej

Chyba że masz Cloud Connect tj. system monitorowania i ew. wyłaczania zdalnego tych tigo ale dla kilku opty takiego monitorowania się nie stosuje

Zastosować taki opty możesz też i pod każdym modułem, ograniczeniem to tylko cena i ew. przydatność.

Jaki masz falownik? ale większość i tak nie widzi czy w systemie są opty czy nie i nic w falownikach się nie zmienia

 

dorzucam jedną z instr. https://www.emiter.net.pl/sites/default/files/produkty_pliki/folder_tigo_pl_emiter.pdf

Edytowane przez miecio 301
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawia się coś apką po BT w samym optymalizatorze. Ale nie wiem dokładnie co. Czyli załapałeś się na te za 120PLN na Allleee ;)

 

Kupilem w Polsce, od kogoś po 140zl za sztukę

 

Falownik mam Sofara i nie mam Clouda, nie potrzebuje monitoringu opty, wystarczy że są i działają. Dzięki za instrukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem w Polsce, od kogoś po 140zl za sztukę

 

Falownik mam Sofara i nie mam Clouda, nie potrzebuje monitoringu opty, wystarczy że są i działają. Dzięki za instrukcje.

 

Kolego w tigo jest jedna bardzo ważna zasada, najpierw podłączasz panel do tigo, a dopiero potem łączysz tigo jedno z drugim

czyli obrazowo najpierw krótkie kable z modułem, a dopiero po tym długie kable ze sobą w szereg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam pytanko - czy mikrofalowniki też się przewymiarowuje? Mam propozycję 9x Ja solar 450W+ 2x mikrusy HM-1500 + 1x Hm-400. Mikrusy są w stanie sumarycznie dać 3,4kWp a panele 4,05 ale pewnie momentami nawet i więcej (szczególnie, że u mnie mocno wieje - panele będą miały fajne chłodzenie). Czy nie byłoby lepszym pomysłem podłączenie po 3szt paneli do 3x HM-1500? I wtedy też fazy byłyby równomiernie obciążone (chociaż i tak mi się wydaje, że 2szt HMT-2250 byłyby lepszym pomysłem)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też można przewymiarować ale podchodź do każdego mikro indywidualnie

 

Bardziej miałem na myśli, czy tak się robi, czy trzeba:) W moim odczuciu dawanie instalacji 4kWp do mikrusów 3,4kWp to marnotrawstwo (na hm-1500 po 300W "straty", na hm-400 "tylko 50"). Zdaję sobie doskonale sprawę, że panele nie produkują cały czas swojej max mocy ale czasem potrafią też wyprodukować więcej niż w teorii powinny - po co to marnować? Te badania odnośnie przewymiarowania falowników są przecież z przed kilku lat, gdzie falowniki niedociążone miały niższą sprawność, a obecnie z tego co widzę, wystarczy 30-40% mocy znamionowej, żeby osiągnąć niemal max sprawności falownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego w tigo jest jedna bardzo ważna zasada, najpierw podłączasz panel do tigo, a dopiero potem łączysz tigo jedno z drugim

czyli obrazowo najpierw krótkie kable z modułem, a dopiero po tym długie kable ze sobą w szereg

 

No i to jest kedna z takich informacji na które liczyłem, bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę otwierać kolejenego, więc zadam pytanie tu. Będę robil isntalację na płaskim dachu 10KWp.

Lokalny instalator proponuje produkty poniższych firm. Abstrahując od ceny (jeszcze nie mam wyceny), jakie produkty polecicie?

panele: Jinko, Ja solar, Risen, Longi

inwertery: Solar edge,Growatt, Foxess, Huwaei,

kable: Helukabel, Bitner

zabezpieczenia: Eaton, Hager Dehn

Edytowane przez tomekwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Od 27 kwietnia 2021 r. deklaracja zgodności producenta, która była dotychczas stosowana przy zgłoszeniu instalacji wytwórczej, będzie musiała zostać zastąpiona tzw. certyfikatem sprzętu wydanym przez uprawniony podmiot certyfikujący.

 

Zgodnie z ustaleniami GLOBEnergia.pl i doniesieniami producentów falowników fotowoltaicznych działających na polskim rynku, na kilka tygodni przed zakończeniem okresu przejściowego żaden z producentów falowników nie posiadał certyfikatu, który byłby w pełni zgodny z wymogami, które stawia komisja certyfikująca przy PSE.

 

 

https://globenergia.pl/czy-po-27-kwietnia-nie-bedzie-mozna-podlaczyc-instalacji-pv-do-sieci/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest ciekawy problem... przepisy wchodzą w życie we wtorek, a nikt nic nie wie. Niby było dwa lata przygotowania, a nic nie jest na czas. Ja coś czuje, ze 27.04 okaże się, że jednak da się przedłużyć okres przejściowy :D

Nie widzę specjalnie problemu. Nie pierwszy raz i nie ostatni tak się załatwia sprawy. Tu przynajmniej był 2 letni okres, ze swojej działki mam przykład 6 m-cy dostosowania, termin mija 1 lipca a cały rynek jest w czarnej d...ziurze i nikt nic nie wie. Włącznie z tzw. wielką czwórką i bankami na czele :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...