Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuję:cool:

 

Jeśli to ma być w panelach 2 kW (lub więcej) to zastanów się, czy nie zbudować "prawdziwą" PV podłączoną do sieci ZE, tak jak Kolega @bobrow.

 

Inwerter około 3 kW z certyfikatem NC RfG na znanym portalu (nie na Alle-Drogo) można kupić za mniej niż 2000 złotych.

Ooo! Widzę za 1800 zł o mocy 3,4 kW. Kiedyś takiego "Chinolka" o mocy 4,5 kW miałem w rękach. Miał 2 niezależne wejścia po stronie DC, więc ten chyba też, bo jest z tego samego szeregu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktoś doświadczenie w montażu paneli do blachodachówki??

Rozumiem że szpilki mocuje się do krokwi - co jeśli na wysokości krokwi wypada akurat góra fali blachy?

Chyba że można mocować do samych łat ??

 

Ta szpilka to średnica fi 10 i łata to raczej się rozleci na dwie części, można użyć szpilek j dłuższych tam gdzie dołek a krótszych tam gdzie góra fali ale rozważ inne mocowanie

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie/page600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, mam prośbę o konsultację: czy podłączenie uziemienia matrycy paneli bezpośrednio do biegnącej nad kalenicą instalacji odgromowej jest poprawne? Pytam, bo nigdy takiego nie widziałem na innym domu, a nie chciałbym wnosić bezpodstawnych zastrzeżeń. Proszę o opinie fachowców, nie klientów. Z góry dziękuję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcem od instal. odgromowej to nie jestem ale ogólnie podpowiem co też można znaleźć w wielu opracowaniach, jeżeli dach na którym są zamontowane panele nie jest przewodzący np. ceramika i jeżeli odległość tych paneli od inst. odgromowej jest większa niż przerwa izolacyjna która po wyliczeniach wynosi ok. 0,5 m to nie łączymy konstrukcji PV z odgromówką, następną sprawą jest sprawdzenie czy PV mieści się w strefie ochrony instal. odgromowej a to zależy od innych czynników jak np. kąt dachu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

12 paneli Longi 310 Watt oraz INWERTER FALOWNIK SOFAR SOLAR 4,4KTLX 3fazy 2Mppt.

Czy to dobry zestaw. Czy dobrze dobrany falownik, a może za duży. Ale w przyszłości można by dodać paneli. Co o tym sądzicie?

wszystkie panele idealnie na południowej stronie dachu

Cena z montażem 16000. Odpowiednia?

Pozdrawiam

Edytowane przez komandor112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku nie wolno połączyć paneli do zwodu odgromowego. Trzeba zamontować osobny zwód (nie wewnątrz domu) od ram paneli do uziemienia. Połączenie należy wykonać w ziemi i pewnej odległości (min 0,5m) od połączenia inst odgromowej.

 

 

Przyznaje że dość dawno nie przeglądałem norm i może się to zmieniło ale ja nic innego nie znalazłem więc polegam na tym co jest publikowane.

Najlepsza jest ochrona odgromowa izolowana z odpowiednią przerwą izolacyjną i umieszczenie paneli s strefie ochronnej instalacji odgromowej ale jeżeli nie można uzyskać wymaganego odstępu izolacyjnego s lub panele są zainstalowane na dachu z pokryciem przewodzącym to instalacja PV powinna znaleźć się w przestrzeni ochronnej zwodów i należy wykonać dodatkowe połączenia wyrównawcze pomiędzy konstrukcją paneli a układem zwodów.

Dla przykładu rys.3 z https://www.dehn.pl/sites/default/files/uploads/dehn/DEHN-PL/artykuly/elektroinfo-3-2009.pdf

 

A o tym że w żadnym wypadku nie wolno połączyć paneli do zwodu odgromowego i trzeba zamontować osobny zwód (nie wewnątrz domu) od ram paneli do uziemienia i połączenie należy wykonać w ziemi i pewnej odległości (min 0,5m) od połączenia inst odgromowej nie natknąłem się w żadnym opracowaniu a jest ich sporo i nie twierdzę że takiego zapisu nie ma i chętnie bym o tym poczytał gdyby kol. Vld podrzucił.

 

kol. TomekLew podrzucam takie opracowania w których częściowo poruszono " podłączenie uziemienia paneli bezpośrednio do biegnącej nad kalenicą instalacji odgromowej"

http://www.fachowyelektryk.pl/technologie/ochrona-odgromowa/57-ochrona-odgromowa-i-przepieciowa-systemow-fotowoltaicznych.html, https://www.katywroclawskie.pl/sites/default/files/pliki/1219_ochronaistalacji_fotowoltaicznej.pdf,

http://solaris18.blogspot.com/2012/09/instalacja-odgromowa.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - pytanie

Jaka może być "bezpieczna" odległość od paneli słonecznych do inwertera bez zbyt dużych strat

(chodzi mi o odległość np - panele na budynku gospodarczym i przewodem do rozdzieli w domu ok 25m)

Czy ktoś coś ma podobnego , może podzielić się wiedzą? jeśli straty występują to jakiej są wielkości, czy zauważalne, dokuczliwe , wpływające na sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . to moj pierwszy post na forum prosze wiec o wyrozumialosc.

Chce zalozyc instalacje fv na dachu mojego domu. okolice Krakowa dach z dachowki ceramicznej dwuspadowy 40 stopni nachylenia. Mozliwy montaz tylko na stronie zachodniej odchyl 65 stopni od poludnia , bez zacienienia. roczne zuzycie energii elektrycznej ponizej 4000kWh . Dodatkowo planuje zainstalowac klimatyzacje split w (poczatkowo) w salonie i lazience . Chodzi o oczywiscie ochladzanie ale tez o osuszanie w lazience i dogrzewanie w okresie przejsciowym. Mam ogrzewanie poglogowe wiec nie za bardzo jest mozliwosc regulacji na jedno, dwa pomieszczenia. Otrzymalem oferte od firmy, ktora byla tu wymieniana na prawie 5,5kWp

zestawy z fronius oraz z solaredge

zestaw I

Longi LR6-60PE 305M Monokrystaliczny 305W 18

2 Solaredge SE5K WiFi 1

3 Zlacze szeregowe kompatybilne z MC4 6

4 P300-5R M4M RS 18

5 Zestaw mocowania optymalizatora SE (K-31) 18

za 23k pln

zestaw II

Longi LR6-60PE 305M Monokrystaliczny 305W 18

2 FRONIUS Symo 4.5-3-S 1

3 Zlacze szeregowe kompatybilne z MC4 6

za 20k pln

zestaw I z optymalizerami , nie wiem czy to jest mi potzrebne , gwarancja na falownik solaredge jest tez dluzsza

oczywiscie skrzynki i stealaze

 

Zestaw solaredge ma "pelny monitoring" mam pytanie czy warto zainstalowac ten droszy zestaw (dluzsza gwarancja) , czy podzespoly sa ok (gdzies czytalem ze zlacze kompatybilne MC4 jest gorsze od oryginalu. Nie znam sie na tym a kazdy sprzedawca chwali swoj produkt, Na co zwrocic uwage przy montazu.. przewod z dachu bedzie poprowadzony do garazu kanalem wentylacyjnym i tam podlaczony do instalacji 3fazowej. Moim dostawca jest Tauron czy ma znaczenie kiedy podpisze sie umowe(wiosna, jesien) , chodzi o rozliczenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na praktycznie wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi na forum. Jeżeli nie masz zacienienia, to nie ma potrzeby instalowania optymalizatorów. W sąsiednim wątku podawałem link do australijskiej strony, gdzie znajdziesz zarówno podpowiedź kiedy, dlaczego i jaki wybrać falownik, oraz opinie o różnych falownikach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz, oczywiscie wiadomosci na forum sledze od dawna chcialem zamontowac pv juz na wiosne. Ozcywiscie innaczej sie przyjmuje wiadomosci jezeli nas to nie dotyczy. Jednak gdy mamy podjac decyzje to juz troche gorzej. Zdecydowalem sie na sysytem z solaredge. Dla mnie najwazniejsza byla gwarancja 12 lat. Zostalem tez przekonany ze system z optymalizerami pozwoli uzyskac kilka % wiecej energii( rozna degradacja pv, jakis snieg, maly cien , ptak narobi...) i w sumie roznica zwroci sie w czasie eksploatacji a pelny monitoring jako +. Zostalem tez przekonany ze jak chce zalozyc pv za minimum kosztow to systemy z ogniwami poli lub jakies uzywane byly by jeszce tansze. troche sie wahalem bo 3k roznicy akurat wystarczy na klimatyzator do salonu , ktory musze zalozyc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się wypowiadać jedynie w mieniu przyszłego użytkownika.

Ja zdecyduję się chyba na Sofar-a. Ma 10 lat gwarancji i czytałem, że ta gwarancja jest wykupiona w jakimś funduszu w US gdyby firma upadła.

W razie czego to za różnicę w cenie będę w stanie kupić nowy, drugi inwerter. Sporo funkcji ma podobno w standardzie - jakies monitoringi itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowalem sie na sysytem z solaredge. Dla mnie najwazniejsza byla gwarancja 12 lat. Zostalem tez przekonany ze system z optymalizerami pozwoli uzyskac kilka % wiecej energii( rozna degradacja pv, jakis snieg, maly cien , ptak narobi...) i w sumie roznica zwroci sie w czasie eksploatacji a pelny monitoring jako +. Zostalem tez przekonany ze jak chce zalozyc pv za minimum kosztow to systemy z ogniwami poli lub jakies uzywane byly by jeszce tansze. troche sie wahalem bo 3k roznicy akurat wystarczy na klimatyzator do salonu , ktory musze zalozyc.

Jak pisał mibas nie zawsze Solar Edge z optymalizatorami jest optymalnym rozwiązaniem.

Ma też swoje wymagania.

Poczytaj informacje podane przez mibas w linku.

Kilka % więcej chyba nie zwróci się.

Optymalizatory SE podwyższają cenę za 1 kWp instalacji PV o ok. 700 PLN / 1 kWp więc lepiej to przekalkulować.

Chybiona inwestycja (kilka % zysku) zwróci się po ~25-30 latach.

https://mcelectrical.com.au/blog/best-solar-inverter-2019/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych cenach przyjmując 5% poprawy sprawności układu dzięki optymalizatorom SE faktycznie czas zwrotu wynosi ok 20 lat ( gwarancja jest na 25 lat ). Jezeli ceny pójdą wyraźnie w górę to zbliży się to do 15 lat. Niezaprzeczalną zaletą jest możliwość śledznia pracy każde z paneli oddzielnie i wczesnego wychwycenia problemów .

Ps. dzięki optymalizatorom wiedziałem od razu że moi fachowcy nie podłaczyli mi jednego z 60 paneli - a tak nie wiadono kiedy bym to wyłapał. Podobnie jak przykleją się liście, nafajda ptok czy jakaś inna przygoda - można wychwycić problem i odpowiednio zareagować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak przykleją się liście, nafajda ptok czy jakaś inna przygoda - można wychwycić problem i odpowiednio zareagować.

Jak śnieg nawali na panele to zmuszam się aby zapakować się na dach płaski i zrzucić zalegający śnieg, ale aby wchodzi na dach aby zdjąć liść, czy czyścić ptasią kupę... no chyba że bocian "naptaka" to od razu pół panela do mycia ale aby włazić na dach dla liścia - bo jeden panel ma niższą o 3% produkcję dzięki Ci że kiedy ja montowałem panele nikt tego nie montował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...