Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanie - czy istnieje program na Androida który monitoruje pracę instalacji fotowoltaicznej - niezależnie od falownika? ale oczywiście podłączonego do sieci.

 

Chodzi Ci o to, żeby jedna apka pokazywała dane z 2 róznych falowników?

Marna szansa, Każdy producent wysyła dane w swoim formacie. To producent daje apke, która łaczy się z jakimś jego serwerem żeby dane pobierać w swoim formacie.

Taki PV Monitor, jest pewnie najbliżej tego, bo się nauczyli czytać rózne firmaty, względnie dokładasz jakiś licznik do falownika, który wysyła dane z znanym formacie.

Ale o ile wiem, Oni nie zrobili apki, tylko samo www zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkał się ktoś z instalacją balastową na płaskim dachu docieplonym styropapą? Jedni instalatorze twierdzą, że się nie stawia i nie chcą podjąć tematu (bo będzie potem ciekło więc odradzają itd.). Inni z kolei nie widzą problemu, ewentualnie proponują jako balast obrzeża betonowe 8x30x100cm (ok. 50kg) pod każdy trójkąt, żeby powierzchnia nacisku była większa...

 

Teoretycznie najsłabszy styropian, który widziałem że dają jako styropapa, to EPS 70 (teoretycznie powinno być minimum EPS 100). EPS 70 ma nośność ok. 7 ton ma m2 przy maksymalnym ugięciu 10% grubości. Imho, powinno dać radę, ale wolę podpytać ;)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję instalację na połaci zachodniej - tylko tam mam miejsce. Mam 2 oferty i jedna jest z optymizerami mocy SolarEdge. Zaciemnienia żadnego nie będzie.

Czy one coś dają (instalator twierdzi że nawet 10% więcej) czy są zbędne? Chodzi mi o same uzyski.

 

Jak nie ma zacienien to zbędna inwestycja, kolega ma instalacje na SE i wyniki gorsze o 5-10 procent, lepiej kupić panele z listy tier 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do instalacji fotowoltaicznej. Otrzymałem kilka propozycji. najbardziej zastanawia mnie sposób montażu. Mam dach płaski, konstrukcja drewniana. Wszyscy proponują montaż inwazyjny na co się raczej zdecyduję. Zastanawia mnie jednak że chcą montować kilka (7) paneli do dwóch krokwi (krokwie są w stronę wschód zachód) a panele miałby być na południe. Dodatkowo odległości pomiędzy skrajami dachu a konstrukcją wyjdą ok 0,5m. Czy to ma szansę wytrzymać duże wichury? czy siły porywu wiatru nie wyrwą krokwi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przepraszam z brak polskiej czcionki, nie bede juz poprawiac bo szkoda czasu. Wybaczcie pytanie, na które, byc moze, moglabym znaleźć odpowiedz w innym wątku ale naprawdę ugrzęzłam. Zuzycie roczne 5,2kW, planowany samochod elektryczny (ale nie na pewno), czy warto przewymiarowac instalacje? Co sadzicie o tych propozycjach?

 

Propozycja instalacji 8,1 kW za 36900 zl:

 

Moduł monokrystaliczny EXE Solar 310Wp - 26 szt.

Falownik 3fazowy SMA / Zeversolar TLC8000

Skrzynka z zabezpieczeniem AC/DC

Projekt instalacji fotowoltaicznej z dokumentacja do dofinansowania

Projekt/wniosek do Enea o przyłączenie instalacji do sieci

 

Gwarancja uzysku 7700kWh/rok

• Gwarancja na 82,5% sprawności instalacji 30lat

• Gwarancja na falownik SMA 5/7 lat

• Zaproponowany dobór urzadzen zapenia możliwość rozbudowy instalacji do mocy 10kW

• Szacowany koszt oplat do Enea , przy zapotzrebowaniu rocznym nie przekraczającym 8kW na poziomie 200-600PLN

 

lub 7,5kW za 33900,00zl, gwarancja uzysku 7300kWh/rok

 

Moduł monokrystaliczny EXE Solar 310Wp - 23 szt.

Falownik 3fazowy SMA Sunny Tripower 6.0

 

Dodam, ze mam tez inne propozycje na 5,5 kW : Viessmann za 40000,00 i innej firmy za 36000,00.

Edytowane przez trobe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przepraszam z brak polskiej czcionki, nie bede juz poprawiac bo szkoda czasu. Wybaczcie pytanie, na które, byc moze, moglabym znaleźć odpowiedz w innym wątku ale naprawdę ugrzęzłam. Zuzycie roczne 5,2kW, planowany samochod elektryczny (ale nie na pewno), czy warto przewymiarowac instalacje?

 

 

co wyprodukujesz za dużo i nie odbierzesz to oddasz za darmo ZE. Tak więc nie ma sensu przewymiarowywać instalacji.

Ile mniej więcej energii potrzebujesz? Musisz policzyć na podstawie przewidywanego rocznego zużycia energii, przewidywanego zużycia własnego i opustu.

 

Jak już wiesz ile energii rocznie musisz mieć wygenerowane, to wejdź na stronę:

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

 

i dla swojej lokalizacji, orientacji budynku, nachylenia dachu możesz mniej więcej wyznaczyć, jakiej mocy panele powinny znaleźć się na dachu.

wzor.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o takim przewymiarowaniu falownika o 100Wp?

- Panele Talesun TP660M 305W - 16 sztuk, dwa stringi po 8 sztuk, razem 4880Wp.

- Falownik Zeversolar TL 3680 - wg karty max moc PV 4780Wp.

- instalacja o nachyleniu 22 stopni, azymut 42 stopnie - więc raczej niewielkie szanse na pracę na maxa.

 

Poniżej tabela z parametrami falownika i obliczenie stringów z konfiguratora Froniusa:

 

TL3680_tab.jpg Talesun_stringi.jpg

 

Będzie działać? Jakieś wielkie ryzyko montażu takiej instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślimy, że możesz powiesić na niego i 10Kw, byle mieścić się w zakresie napięć.

Tak naprawdę od 3,6 do 6 kW to jest jeden i tan sam falownik z softowym ograniczeniem mocy. 6kW ma jedynie nieco większy radiator. Każdy nowoczesny inwerter ma po stronie DC na każdym stringu swój niezależny czujnik prądu i poprostu nie weźmie więcej prądu, niż będzie mógł wydać po stronie AC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakresie napięć się mieszczę:D.

To chyba mam faworyta na instalację w naszym mieszkaniu w bloku. Uchwała wspólnoty już przeszła, teraz muszę złożyć projekt do zarządcy i brać się za montaż. Blok 4 kondygnacje, stropodach z płyt korytkowych. Konstrukcja balastowa, choć niestety nie typowa. Układ paneli pionowy (dwa rzędy po 8 szt.), na jednej połaci nachylenie 18 stopni, na drugiej (na sztorc) 26 stopni. Balast chcę zrobić z obrzeży betonowych 100x30x8cm (ok. 55kg) ułożonych na płasko, do których będą przykręcone podstawy trójkąta. Pod co drugi trójkąt pójdą dwa obrzeża, co sumarycznie powinno dać niecałe 69kg balastu na panel. Mam nadzieję, że nie odfrunie :rolleyes:. Co myślicie o takim montażu? Jakimi śrubami przykręcić aluminiowy trójkąty do takich obrzeży betonowych? Nierdzewka czy stal ocynkowana wystarczy? Zwykłe kołki rozporowe? Kłaść pod balast dodatkowy pas papy (kleić czy luzem)? Istniejąca papa wygląda całkiem dobrze (zmieniana jakoś na początku tej dekady)...

Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę (ja, moja opinia), że ktoś wymyśla tutaj nowe prawa fizyki. Zgodnie tym można zdefiniować nowe prawo Kirchhoffa " Suma prądów wpływających do rozgałęzienia, nie jest równa sumie prądów wypływających z tego rozgałęzienia". Resztę prądów zatrzyma "czujnik prądu" i np. spuści do ścieków, no chyba że wyparują. Kuźwa według mnie (tak uczyli), ładunki elektrycznie nie znikają ani nie powstają z niczego. Człek uczy się całe życie. Trzeba to zgłosić do nagrody Nobla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo widocznie wtedy gdy tłumaczyli kiedy zaczyna przepływa prąd i od czego zależy jego wielkość wagarowaleś.

 

Wytłumaczysz jak taki czujnik prądu nie pozwala na przepływ prądu i co sie dzieje z ładunkami elektrycznymi, którym nie pozwoli na przepływ. Od czego zależy wielkość tego prądu? Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty sobie wagarowaleś, a mi każesz swoje zaległości nadrabiać. Druga sprawa, że to trochę nie to forum, gdzie można by na takie tematy dyskutować. Więc napiszę Ci w mocnym skrócie. Most wyda tyle mocy ile zapisano w rejestrze pamięci procka nim sterującego. Moc mierzy amperomierzami i woltomierz ami po stronie AC. Strona DC ma swój proc który dostarcza mocy dla mostu tyle ile może lub ile jest potrzebne. On też ma swoje amperomierze i woltomierze dla pracy algorytmu mppt. Gdy inwerter osiągnie swój zaprogramowany limit, to most bardziej nie obciąży przetwornice, a przetwornica bardziej nie obciąży paneli. Napięcie stringu wzrośnie powyżej punktu Vmp paneli, a prąd będzie taki jaki będzie potrzebny do oddania max zaprogramowanej mocy AC.

Chcesz więcej, zmień program, przedstaw zworke, oszukaj amperomierze i będzie Ci szczęście. Choć ty zapewne myślisz, że chinczyki nie mają nic ciekawszego do roboty jak siedzieć i montować do każdego inwertera inne tranzystory dobrane na styk, inne kondensatory, cewki i inne płyty. Wszystko indywidualne, bo ty u nich klient unikalny i pieniądze twoje najbardziej pieniężne ze wszystkich. Naiwność konsumenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wytłumaczenie to nie jest naiwność konsumenta tylko pozytywne przejście testu łosia, taki konsument jest łosiem. ;) Lubie łosie za sympatyczny pysio :)

 

BTW. Zakładam jutro PV u siebie, o mocy około 4kW, przy moim aktualnym zużyciu rocznym około 7 tys. kWh. I owszem na kastingu kilku matołów bredziło o bilansowaniu i przewymiarowaniu i ogólnie mieli mnie w dupie zależało im tylko na prowizji i wciśnięciu ile się da. Ja na ich nieszczęście jestem głównym księgowym i na kosztach się znam.

 

Zużywam owszem 7 tys kwh /rok ale z tego 70% w 2 strefie i moim założeniem jest własnie wykorzystanie PV do zaspokojenie tych 30 % 1 strefy gdzie mnie to najdrożej kosztuje a nie całego zużycia bo to się nie opłaca.

 

Założenia finansowe są takie że obecnie płacę ok 4 tys zł za prąd rocznie, po montażu PV powinienem się zmieścić w 1000-1200 zł/rok i dla mnie to ma sens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam zakładasz to ok, jak oni to sktrzygą właściwie niezależnie czy 3 czy 6kWp po ok 5tys za sam montaż.

To że szukają łosi, że montują na północno zachodniej stronie, że namawiają na znaczne orzewymiarowanie w porównaniu do własnego zużycia, to prawda. Dla nich to też czyzty sezonowy biznes i żadnych sentymentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...