Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chciałbym wykorzystać istniejący kabel do piwnic . Może jakbym połączył bez różnicówki i zabezpieczenia a na indukcję i PC osobne różnicówki w piwnicy.

https://images92.fotosik.pl/315/c97a43a7884b46be.jpg

Tak będzie bardziej poprawnie. Pamiętaj, że musisz przewidzieć w piwnicy również skrzynkę na zabezpieczenie samej instalacji zarówno po stronie DC jak i AC. Jak również przewidzieć fakt, że do tego miejsca będą sprowadzone przewody z dachu(jeśli tam będzie instalacja FV) lub z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak będzie bardziej poprawnie. Pamiętaj, że musisz przewidzieć w piwnicy również skrzynkę na zabezpieczenie samej instalacji zarówno po stronie DC jak i AC. Jak również przewidzieć fakt, że do tego miejsca będą sprowadzone przewody z dachu(jeśli tam będzie instalacja FV) lub z zewnątrz.

Miejsca w piwnicy jest pod dostatkiem przewody z dachu chciałbym aby mi puścili kanałem ( niby wentylacyjnym ) który zaczyna się w piwnicy i kończy na strychu. Od paneli do falownika będzie około 10-12 m kabla. Czy jest sens montować wyłącznik w skrzynce w przedpokoju ( tak na wszelki wypadek aby można szybko wyłączyć indukcję, pompę ciepła i falownik podczas burzy ) ? Instalatorzy pewnie powinni zamontować na AC i DC wyłączniki i zabezpieczenia ale to się dopiero okaże w czasie montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał wentylacyjny( jeśli odpowiedni przekrój) jest bardzo często wykorzystywany do tego celu , przez sprowadzenie nim przewodów instalacji FV czy solarnych. Ważne jest natomiast to, aby zrobić to w osłonie z dobrej jakości peszla.

Co do wyłącznika - jak mniemam głównego będącego w domu na głównej linii zasilającej - to warto jest go mieć - bardzo często zwanym wyłącznikiem przeciwpożarowym "odcinającym napięcie zasilania na cały dom. Stosuje się najczęściej FR (wyłącznik/rozłącznik instalacyjny) jak również zamiennie rozłącznik izolacyjny bezpiecznikowy R w którym są np bezpiecznik topikowe.

Wyłączanie - "na wszelki wypadek" w czasie burzy - to takie zajęcie jak nie z tej epoki:p, ale jeśli chcesz to możesz to robić.

Stosuje się zabezpieczenia przepięciowe które spełniają , lub powinny spełniać zadanie ochrony instalacji i urządzeń do niej podłączonych przed wyładowaniem atmosferycznym.

 

Tak , instalatorzy powinni zamontować ochronniki przepięć zarówno po stronie napięcia stałego - z paneli FV, jak również po stronie napięcia zmiennego po stronie zasilania (wyjścia z falownika/inwertera).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał wentylacyjny( jeśli odpowiedni przekrój) jest bardzo często wykorzystywany do tego celu , przez sprowadzenie nim przewodów instalacji FV czy solarnych. Ważne jest natomiast to, aby zrobić to w osłonie z dobrej jakości peszla.

Co do wyłącznika - jak mniemam głównego będącego w domu na głównej linii zasilającej - to warto jest go mieć - bardzo często zwanym wyłącznikiem przeciwpożarowym "odcinającym napięcie zasilania na cały dom. Stosuje się najczęściej FR (wyłącznik/rozłącznik instalacyjny) jak również zamiennie rozłącznik izolacyjny bezpiecznikowy R w którym są np bezpiecznik topikowe.

Wyłączanie - "na wszelki wypadek" w czasie burzy - to takie zajęcie jak nie z tej epoki:p, ale jeśli chcesz to możesz to robić.

Stosuje się zabezpieczenia przepięciowe które spełniają , lub powinny spełniać zadanie ochrony instalacji i urządzeń do niej podłączonych przed wyładowaniem atmosferycznym.

 

Tak , instalatorzy powinni zamontować ochronniki przepięć zarówno po stronie napięcia stałego - z paneli FV, jak również po stronie napięcia zmiennego po stronie zasilania (wyjścia z falownika/inwertera).

 

W skrzynce licznikowej jest zabezpieczenie przedlicznikowe które w każdej chwili można wyłączyć a piorun już z 15 lat temu wypalił mi połowę urządzeń i wyłączył wszystkie zabezpieczenia. Wiadomo, nie zawsze można wyłączyć ale jak się zbliża potężna burza to lepiej chyba wyłączyć na te pół godzinki i może uda się coś uratować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na umowę z PGE i wymianę licznika. Wczoraj była konfiguracja i próbne "odpalenie" instalacji przez wykonawcę. Przy ładnym słońcu przy inwerterze na przewodach AC było 381V więc całkiem sporo "zeszło" z dachu.

Aplikacja w telefonie ustawiona, inwerter ładnie się łączy z nią łączy, tylko czekać aż PGE się ogarnie - może w tym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na umowę z PGE

 

To sobie poczekasz....

 

Przy ładnym słońcu przy inwerterze na przewodach AC było 381V więc całkiem sporo "zeszło" z dachu.

Aplikacja w telefonie ustawiona, inwerter ładnie się łączy z nią łączy, tylko czekać aż PGE się ogarnie - może w tym tygodniu.

 

instalacja 3kWp na 3F?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stos, ok ale ja już jestem po rozmowie telefonicznej i nie ma problemu i czekania do 30 dni. Jakoś w moich stronach PGE jest "ogarnięta" w tych sprawach. Jutro będzie 2 tygodnie jak zaniosłem do biura obsługi wniosek.

 

Ja odebrałem wniosek po 7 dniach od złożenia i osobiście od razu podpisałem umowę, na licznik czekałem 9 dni bo było wszystkich świętych w międzyczasie. Duże opóźnienia są przez pocztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...