Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

Zimą ? Pokaż mi na PV jakąś instalację, która przycina zimą, a nie latem :)

Te, które śledzę (instalacje w stylu 3,7kW falownik + 4,5 kWp w panelach), z orientacją S, jeśli już przycinajà, to tylko latem

Poza tym, jakie znaczenie ma czy latem, czy zimą, skoro to i tak trafia do magazynu ?

 

To może na przykładzie kolegi wyjaśnię o co mi chodzi.

 

Instalacja gdzie na panelach jest 4,69 a falownik 3,7. Mamy piękny dzień w lutym. Temperatura koło 0 i wiaterek z 25-30km/h. Chyba nie odleciałem zbytnio wyobraźnią co? :)

 

W takich warunkach z tych paneli poleci koło 4,2-4,5 i to ciągle! Wszystko co powyżej 3,7 pójdzie w powietrze. A jak jeszcze ktoś w domku zacznie czerpać spore ilości w tym czasie to tym bardziej strata bo na bieżąco zje mniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Grosz do grosz i się uzbiera... obcina akurat kiedy najwięcej idzie na bieżąco.

 

Głupie gadanie

Ja mam instalacje przewymiarowaną ponad 140% a falownik w roku obciął mi produkcję może w 10-15 dni i to nie zimą jak mniemasz

Różnica w koszcie zakupu falownika 1500PLN - ile lat to by się te grosze zwracały? 50 lat?

Jak je dokładnie policzysz to dodaj jeszcze że w pozostałym czasie falownik pracował na lepszych parametrach więc z większa wydajnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może na przykładzie kolegi wyjaśnię o co mi chodzi.

 

Instalacja gdzie na panelach jest 4,69 a falownik 3,7. Mamy piękny dzień w lutym. Temperatura koło 0 i wiaterek z 25-30km/h. Chyba nie odleciałem zbytnio wyobraźnią co? :)

 

W takich warunkach z tych paneli poleci koło 4,2-4,5 i to ciągle! Wszystko co powyżej 3,7 pójdzie w powietrze. A jak jeszcze ktoś w domku zacznie czerpać spore ilości w tym czasie to tym bardziej strata bo na bieżąco zje mniej...

 

Głupoty piszesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może na przykładzie kolegi wyjaśnię o co mi chodzi.

 

Instalacja gdzie na panelach jest 4,69 a falownik 3,7. Mamy piękny dzień w lutym. Temperatura koło 0 i wiaterek z 25-30km/h. Chyba nie odleciałem zbytnio wyobraźnią co? :)

 

W takich warunkach z tych paneli poleci koło 4,2-4,5 i to ciągle! Wszystko co powyżej 3,7 pójdzie w powietrze. A jak jeszcze ktoś w domku zacznie czerpać spore ilości w tym czasie to tym bardziej strata bo na bieżąco zje mniej...

 

Pokaż taką instalację na PV, a nie bajaj o "kolegach"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ile tego finalnie będzie? Nawet jeśli falownik przytnie 0,5kW (4,2-3,7kW) przez załóżmy 4h idealnych warunków - to będzie raptem 2kWh mniej w ciągu tego dnia. Nie ma o co kruszyć kopii, w skali roku pomijalne...

 

A jakbyś mógł kupić falownik 4,2kW za 200 zł więcej to co byś zrobił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbyś mógł kupić falownik 4,2kW za 200 zł więcej to co byś zrobił?

Kolejny względem mocy jest Fronius 4.5-3-S - różnica ceny w hurcie to 430zł netto. Załóżmy finalnie ok. 500zł - to ponad 800kWh przy G11 po 0,60zł/kWh, czyli ponad 400 takich idealnych dni po 4h straty na nadprodukcji paneli względem falownika...

 

Czemu cały czas negujesz przewymiarowanie paneli w okolicach zalecanego przez Froniusa 20-25%? Na domu mam 122% mocy falownika, u siostry 126%, u rodziców 120%.

Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ja pasuje... pare postów wyżej jest opisana taka instalacja, ale ja "bujam" ehh...

 

Przez kogo jest opisane ?

https://pvmonitor.pl//i_user.php?idinst=100225&od=2020-02-09&do=2020-02-09#/pv0

 

Tu masz instalację na Froniusie 3.7 i panelami 4400.

Poszukaj dni w które przycina (hint - nie szukaj zimą)

Za kolejnego froniusa w typoszeregu trzeba zapłacić 500zł więcej.

Ile musiałaby pracować instalacja, żeby te parę uciętych "wierzchołków" zebralo się w kwotę 500zł ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny względem mocy jest Fronius 4.5-3-S - różnica ceny w hurcie to 430zł netto. Załóżmy finalnie ok. 500zł - to ponad 800kWh przy G11 po 0,60zł/kWh, czyli ponad 400 takich idealnych dni po 4h straty na nadprodukcji paneli względem falownika...

 

Ja się na froniusa nie uparłem :) Ten GoodWe 4200 gorszy jest?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ładnie się znęcacie nad "znafcą". Miłej zabawy, mi to nie sprawia radości.

 

Dziś byłem w biurze obsługi i odebrałem "Potwierdzenie możliwości świadczenia usługi... Mikroinstalacja". Od 1 lutego PGE zmieniła zasady i umowy kompleksowe wysyła pocztą a nie podpisuje się w biurze obsługi. Czekam więc na listonosza, nie przyspieszę tego. Gorsza wiadomość to taka, że PGE cierpi na brak liczników dwukierunkowych - tu akurat OTUS 3. Spróbuję jutro popytać znajomego jak źle to wygląda, bo teoretycznie z dokumentu wynika, że planowane uruchomienie mikroinstalacji to 5.03.2020.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się na froniusa nie uparłem :) Ten GoodWe 4200 gorszy jest?.

Nie zwróciłeś uwagi, że ten GoodWe 4200 jest jednofazowy - zgodnie z aktualnymi IRiESD nie podłączysz takiego jednofazowego inwertera przy takie instalacji (max. 3,68kWp). A trójfazowy GoodWe 4000 jest niewiele tańszy od tego Froniusa 3.7-3-S - dlatego go wybrałem (+ potrzebowałem ethernet).

 

Nie bierzesz też pod uwagę lokalizacji instalacji. Przy optymalnym ustawienia (dla mojej lokalizacji azymut -5st.E, nachylenie 41st.) rozważyłbym mniejsze przewymiarowanie. Ale u rodziców mam np. -50st.E i nachylenie 30st., na domu +27st.W i nachylenie 24-26st. (inaczej nie wstawiłbym trzech rzędów na dachu płaskim), a u siostry +30st.W i nachylenie 24st. (też dach płaski), a na bloku +42st.W i nachylenie 19st....

Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ładnie się znęcacie nad "znafcą". Miłej zabawy, mi to nie sprawia radości.

 

Dziś byłem w biurze obsługi i odebrałem "Potwierdzenie możliwości świadczenia usługi... Mikroinstalacja". Od 1 lutego PGE zmieniła zasady i umowy kompleksowe wysyła pocztą a nie podpisuje się w biurze obsługi. Czekam więc na listonosza, nie przyspieszę tego. Gorsza wiadomość to taka, że PGE cierpi na brak liczników dwukierunkowych - tu akurat OTUS 3. Spróbuję jutro popytać znajomego jak źle to wygląda, bo teoretycznie z dokumentu wynika, że planowane uruchomienie mikroinstalacji to 5.03.2020.

 

PGE. 7 grudnia 2019 zgłoszenie. 12 luty 2020 wymiana licznika. (planowana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ładnie się znęcacie nad "znafcą". Miłej zabawy, mi to nie sprawia radości.

Ja tylko odpieram jego "konstruktywną" krytykę ;):

 

Sam to wszystko zakładałeś? Przecież to 2kWp u teściów nie ma sensu. Dokładasz 2 tysiące więcej i masz 3kWp. Dokładasz 3,5 tysiąca i masz 4kWp. Za pare lat panele potracą sprawność i będzie tylko płacz, że prądu mało.

Takie małe twory (2-3kWp) są bez sensu.

 

Kto to komponował? To w życiu nie będzie miało 10kWp na tym falowniku. Panele też źle dobrane - mam nadzieję, że na osobne MPPT porobione. Instalacja do poprawy! No chyba, że mamy do czynienia z modernizacją starej instalacji.

 

To samo - falownik źle dobrany. Co prawda minimalnie po za granicą tego co producent zaleca ale jednak. Najlepsze, że troche mocniejszy kosztuje ze 3 stówki więcej.

 

Po to jest forum żeby sobie pogadać, wymienić poglądy i np. po oceniać. Jak nie pasuje to się nie chwal - nie narazisz się na krytykę.

A nóż ktoś wyciągnie wnioski z twoich błędów... nie chcesz tego?

 

8 lat zwrotu na samoróbce... jeszcze po dotacji.

Ludzie kochani, tego się*nie instaluje bo sąsiad ma... - to musi mieć porządne podstawy ekonomiczne.

No nic - moja jest tylko ocena - twoje pieniądze więc rób jak chcesz (kiedyś się pewnie zwróci ;)

 

Nie, nie jest ok i żaden inspektor tego nie zmieni. To, że się liczy roczny uzysk to jedno, ale jak falownik nie jest w stanie przetworzyć nawet 85% tego co panele dają jest coś nie tak. Każdy kto ma instalację w ostatnim czasie zaobserwował, że warunki są często zbliżone do STC (silny wiatr, słońce i zimno)- czyli tak grube przewymiarowanie paneli względem falownika przynosi stratę.

 

A nóż ktoś wyciągnie błędne wnioski z tej dyskusji ;)...

Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie Twoje "dowody" to czcza gadanina.

Ja mam instalację którą obserwuję od 2 lat i wiem co jest faktem a co jest gadaniną.

 

Bo ja tak gadam żeby cie naciągnąć na nowe panele ode mnie kupione;)

Ja mam wgląd w kilka instalacji więc wiem co w trawie piszczy.

Dawno temu jak chciałem się pocieszyć z powodu słabej produkcji to wchodziłem na pvmonitor.pl - jak się zobaczy jakie potrafią mieć słabe wyniki to się zmienia zdanie na temat swojej instalacji.

Edytowane przez enermos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja tak gadam żeby cie naciągnąć na nowe panele ode mnie ;)

Ja mam wgląd w kilka instalacji więc wiem co w trawie piszczy.

Dawno temu jak chciałem się pocieszyć z powodu słabej produkcji to wchodziłem na pvmonitor.pl - jak się zobaczy jakie potrafią mieć słabe wyniki to się zmienia zdanie na temat swojej instalacji.

 

Instalacja 4,4kWp, na falowniku Fronius 3.7.3 S,, która Tobie wskazałem, w zeszłym roku wyprodukowała ponad 4.9MWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja tak gadam żeby cie naciągnąć na nowe panele ode mnie kupione;)

Ja mam wgląd w kilka instalacji więc wiem co w trawie piszczy.

Dawno temu jak chciałem się pocieszyć z powodu słabej produkcji to wchodziłem na pvmonitor.pl - jak się zobaczy jakie potrafią mieć słabe wyniki to się zmienia zdanie na temat swojej instalacji.

To jak możesz to pochwal się uzyskiem rocznym z tych 10kWp, ocenimy czy aż tak odstaje pozytywnie od normy ;). I pochwal się co tam u Ciebie siedzi i jak ustawione...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...