Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

Ja jeszcze wysłałem zapytanie do szóstego. Teraz już mniej interesuje mnie co mi chcą wcisnąć bo już sam coś więcej wiem niż wczoraj. Po części bardziej interesuje mnie to jakich systemów używają (paneli, falowników) no i najważniejsze dla mnie to opinie innych odnośnie firm, co to instalują.

 

 

To pochwal się koniecznie tą szóstą wyceną. Z tego co kojarzę to nie mogłeś poniżej 14 000 zjechać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To pochwal się koniecznie tą szóstą wyceną. Z tego co kojarzę to nie mogłeś poniżej 14 000 zjechać?

 

Piąta była na ponad 19 tysięcy. Najniższa była na 14 500. Szósta dopiero będzie choć dziś wysłałem prośbę o wycenę ale na razie bez odpowiedzi.

Z jedną firmą, która na razie wygrywa, popisałem jeszcze bo chciałem zmienić to co oferowali mi na to co sam myślę będzie lepsze (chyba), a mianowicie z Growatt-a 3kW i MP Solar 330W (9szt.) na SMA 2,5kW lub 3kW i QCells 330W lub wyżej. Z tymi podzespołami cena poszła mi w górę na ok. 16 500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jedną firmą, która na razie wygrywa, popisałem jeszcze bo chciałem zmienić to co oferowali mi na to co sam myślę będzie lepsze (chyba), a mianowicie z Growatt-a 3kW i MP Solar 330W (9szt.) na SMA 2,5kW lub 3kW i QCells 330W lub wyżej. Z tymi podzespołami cena poszła mi w górę na ok. 16 500.

 

 

Szczerze mówiąc nie sądzę, że byłaby jakakolwiek różnica w działaniu. Rozumiem, że chciałeś pewnie bardziej renomowany sprzęt.

 

 

Dziś wydziałem fajny wykresik z porównaniem instalacji kilku sąsiadów. Zestaw totalny noname pozamiatał zestawy na froniusach, qcells, rec, longi. Na papierze no name miał raptem 100W więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chciałeś pewnie bardziej renomowany sprzęt.

 

Dokładnie, bo coś jest sprawdzone, testowane od lat i jest to w jakiś sposób dla mnie wiarygodne.

 

Zestaw totalny noname pozamiatał zestawy na froniusach, qcells, rec, longi.

 

Zestaw totalny noname pozamiatał zestawy na froniusach, qcells, rec, longi.

 

Pozamiatał w sensie tylko mocy (te 100W)? Czy ceny też?

Edytowane przez Stealth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozamiatał w sensie uzysku. Mimo małej różnicy w mocy, zrobił większy od znanej konkurencji uzysk za dnia. (do godziny 15).

 

To teraz dochodzi pytanie: czy miał poustawiane wszystko tak jak sąsiedzi: kąt pochylenia, azymut (wschód-zachód-północ-południe). Bo to z tego co czytałem to ma znaczenie.

Co do paneli noname to pewnie są jakieś niewiadome chińczyki kupione w zestawie na znanym portalu. Jak warunki gwarancji itd.? Dla mnie wątpliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w corabie jest chyba jakaś stara wersja

na stronie sofara jest inaczej:

http://www.sofarsolar.com/ueditor/net/upload/file/20190723/SOFARSOLAR%203.3-12kW%20data.jpg

 

Kurcze ,nie dawało mi to spokoju , zobacz na tej stronce co podałeś w zakładce data są takie dane zakresu Mppt

sofar zakres mppt.jpg

Tj 300-840V

 

Poniżej link

http://www.sofarsolar.com/product-detail/452/Sofar%2011KTL-X

zakładka Data

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ,nie dawało mi to spokoju , zobacz na tej stronce co podałeś w zakładce data są takie dane zakresu Mppt

[ATTACH=CONFIG]440687[/ATTACH]

Tj 300-840V

 

Poniżej link

http://www.sofarsolar.com/product-detail/452/Sofar%2011KTL-X

zakładka Data

 

Ten dokument co ja wysłałem wygląda na starszy.

w prawym dolnym rogu jest

201907_V.1

w tym co ty podałeś jest 201909_v.2

 

trochę kicha że maja rozbieżne dane

Nazwa też się zmieniła tych napięć

w starszym jest

Full power DC voltage range

w nowszym:

Full power MPPT voltage range

 

pytanie gdzie jest prawda prawdziwa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dokument co ja wysłałem wygląda na starszy.

w prawym dolnym rogu jest

201907_V.1

w tym co ty podałeś jest 201909_v.2

 

trochę kicha że maja rozbieżne dane

Nazwa też się zmieniła tych napięć

w starszym jest

Full power DC voltage range

w nowszym:

Full power MPPT voltage range

 

pytanie gdzie jest prawda prawdziwa....

 

W zaproponowanym układzie 20+12 szt wyjdzie raczej ok.

Max nap panela będzie ok 47V x12=564V

Także patrząc na innych producentów inwerterów o podobnej mocy -jest raczej szeroki zakres dla osiągnięcia max mocy w stringu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz dochodzi pytanie: czy miał poustawiane wszystko tak jak sąsiedzi: kąt pochylenia, azymut (wschód-zachód-północ-południe). Bo to z tego co czytałem to ma znaczenie.

Co do paneli noname to pewnie są jakieś niewiadome chińczyki kupione w zestawie na znanym portalu. Jak warunki gwarancji itd.? Dla mnie wątpliwe.

 

Jakby było różnie poustawiane to bym nie pisał - to by było bez sensu porównanie :rolleyes:.

 

Zgadza się, zestaw kupiony podobno na olx. Panele mają tam takie same warunki gwarancji jak wszędzie (12 lat na wady materiałowe + 20-25 na uzysk). Problem to ja bym widział w dochodzeniu tej gwarancji po tych 10-15 latach.

 

Ja to będę zaskoczony jak nawet takie Longi czy qcells będą istnieć za 15-20 lat. Były już znane i dobre marki po których zostało wspomnienie.

Jedynie LG, Panasonic, Sharp - to mi się wydaje nieśmiertelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zaproponowanym układzie 20+12 szt wyjdzie raczej ok.

Max nap panela będzie ok 47V x12=564V

Także patrząc na innych producentów inwerterów o podobnej mocy -jest raczej szeroki zakres dla osiągnięcia max mocy w stringu.

 

ale nie patrz na max panela tylko na min

Ile będzie dawał napięcia przy 60-70 stopniach i ile wyjdzie wtedy w stringu

60 stopni na panelach to nie jest rzadka okolicznosć

 

w manualu na stronie sofara jest również 480-850V, ale manual jest również z września 2018.

Sam musisz więc podjąć decyzję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie patrz na max panela tylko na min

Ile będzie dawał napięcia przy 60-70 stopniach i ile wyjdzie wtedy w stringu

60 stopni na panelach to nie jest rzadka okolicznosć

 

w manualu na stronie sofara jest również 480-850V, ale manual jest również z września 2018.

Sam musisz więc podjąć decyzję :)

 

Jak nie znajdę potwierdzenia dla szerszego zakresu , to zrobimy układ stringów 18+14szt-powinno być ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to będę zaskoczony jak nawet takie Longi czy qcells będą istnieć za 15-20 lat. Były już znane i dobre marki po których zostało wspomnienie.

Jedynie LG, Panasonic, Sharp - to mi się wydaje nieśmiertelne.

 

Pewne są tylko śmierć i podatki. Reszty nie możesz być i nie będziesz nigdy pewny. Ale wyjście jest takie, że trzeba zaryzykować.

Będę miał jeszcze jedną wycenę podzieloną jakby na trzy warianty: tania, średnia i premium (jakoś tak):

- tania (panele QCells i falownik SMA lub Fronius)

- średnia (panele REC i falownik SolarEdge)

- premium (panele SunPower i falownik SolarEdge).

Ciekawe jak to cenowo wyjdzie. Ogólnie celowałem już wcześniej w pierwszą opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewne są tylko śmierć i podatki. Reszty nie możesz być i nie będziesz nigdy pewny. Ale wyjście jest takie, że trzeba zaryzykować.

Będę miał jeszcze jedną wycenę podzieloną jakby na trzy warianty: tania, średnia i premium (jakoś tak):

- tania (panele QCells i falownik SMA lub Fronius)

- średnia (panele REC i falownik SolarEdge)

- premium (panele SunPower i falownik SolarEdge).

Ciekawe jak to cenowo wyjdzie. Ogólnie celowałem już wcześniej w pierwszą opcję.

 

Solar Edge, to już musowo musisz mieć 1f. Bo 3f to min 14paneli.

Tylko po co SE, jak nie masz zacienienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...