Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

Wygląda na to, że masz chyba najlepszą ofertę na forum jeśli chodzi o kompleksową usługę dostawy i montażu PV. Bardzo dobra cena, żeby zejść poniżej jej trzeba zakasać rękawy i wziąć się samemu do roboty. Zresztą mamy parę postów wyżej porównanie do wycen z Wielkopolski. Daj znać jak dotrą do Ciebie te panele, sam się nad nimi zastanawiam.

Poleciłem te firmę znajomemu. I też zdecydował się na nich, tylko z ta różnica ze on wziął panele Longi 310 ( nie duo ) bo były dostępne jako tako od ręki. No i paczka z panelami przyszła mu wczoraj wiec montaż może odbyć się u niego jeszcze w tym tygodniu jeśli pogoda pozwoli. Ja na te Exe musze czekać , ale jakoś one wydawały mi się rozsadniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przy 10kWp masz szansę

a jak chcesz jeszcze taniej to weź huawei zamiast fronka

Da się ten inwerter "jakoś" usieciowić? Nie widzę przy nim żadnej opcji WiFi ani Ethernet. Z budżetowych opcji rozważałem Sofar 8,8KTL-X...

Zastanawiam się jeszcze nad przewymiarowaniem. Załóżmy, że będę miał 9,92kW w panelach, Sofar dopuszcza bodajże max 9,6kW DC, Huawei SUN2000-8KTL dopuszcza max 9,0kW DC. Czy takie przewymiarowanie będzie akceptowalne?

 

Poleciłem te firmę znajomemu. I też zdecydował się na nich, tylko z ta różnica ze on wziął panele Longi 310 ( nie duo ) bo były dostępne jako tako od ręki. No i paczka z panelami przyszła mu wczoraj wiec montaż może odbyć się u niego jeszcze w tym tygodniu jeśli pogoda pozwoli. Ja na te Exe musze czekać , ale jakoś one wydawały mi się rozsadniejsze

Będziesz miał może dostęp do tych paneli Longi "fizycznie"? Byłbym wdzięczny za kilka lepszych fotek plus opinię "z pierwszej ręki" na temat jakości i wykonania. Tak samo jak już dostaniesz swoje Exe ;)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się ten inwerter "jakoś" usieciowić? Nie widzę przy nim żadnej opcji WiFi ani Ethernet. Z budżetowych opcji rozważałem Sofar 8,8KTL-X...

Zastanawiam się jeszcze nad przewymiarowaniem. Załóżmy, że będę miał 9,92kW w panelach, Sofar dopuszcza bodajże max 9,6kW DC, Huawei SUN2000-8KTL dopuszcza max 9,0kW DC. Czy takie przewymiarowanie będzie akceptowalne?

 

 

Będziesz miał może dostęp do tych paneli Longi "fizycznie"? Byłbym wdzięczny za kilka lepszych fotek plus opinię "z pierwszej ręki" na temat jakości i wykonania. Tak samo jak już dostaniesz swoje Exe ;)...

 

Longi 310 ostatnio montowałem, naprawdę fajny moduł

Huawei to nie jest produkt budżetowy(w sensie jakości)

rozsądny monitoring do niego to tylko pvmonitor.pl

jak chcesz to tu masz podgląd pracy instalacji na 18 modułach Longi 310 i Huawei sun2000 8ktl

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=11027

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Longi 310 ostatnio montowałem, naprawdę fajny moduł

Huawei to nie jest produkt budżetowy(w sensie jakości)

rozsądny monitoring do niego to tylko pvmonitor.pl

jak chcesz to tu masz podgląd pracy instalacji na 18 modułach Longi 310 i Huawei sun2000 8ktl

https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=11027

Dzięki za opinię fachowca. Jakichś jeszcze producentów paneli / inwerterów polecasz lub odradzasz? Ciekawa opcja z tym Huawei + PVmonitor, do rozważenia, choć trochę wysokie napięcie startowe ma (250V). A ta instalacja na 18 panelach 310W zakładam, że do dalszej rozbudowy? Jaka planowana moc końcowa? Pytam odnośnie mojego pytania o przewymiarowanie tego inwertera Huawei...

Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię fachowca. Jakichś jeszcze producentów paneli / inwerterów polecasz lub odradzasz? Ciekawa opcja z tym Huawei + PVmonitor, do rozważenia, choć trochę wysokie napięcie startowe ma (250V). A ta instalacja na 18 panelach 310W zakładam, że do dalszej rozbudowy? Jaka planowana moc końcowa? Pytam odnośnie mojego pytania o przewymiarowanie tego inwertera Huawei...

 

Tego jeszcze nie wiadomo... pewnie dopiero za parę lat, choć kto wie... fotowoltaika wciąga :)

napięcie wystarczające, będziesz miał po 16 modułów to i tak ponad 480V w punkcie pracy, więc do 200 daleko

EXE też fajny moduł, qcells, jest tego trochę

Jeśli nie musisz mieć czarnych ze względów estetycznych to bierz srebrną ramkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wstrzymaj się aż Niemcy będą wymieniali panele po 500W na nowsze co stanie się za jakieś 10-15 lat wtedy będzie najtaniej i najkorzystniej. Używki kupisz w cenie sztoru a falownik i optymizery w gratisie.

Kupuję nowe, sprawne i z gwarancją a nie używki.

Nie kupuję staroci i nie robię z Polski składowiska odpadów.

Nawet tych z PV.

Może Ty tak robisz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji wątku na elektrodzie o zmianach w warunkach przyłączania PV znalazłem w projekcie aktualizacji IRiESD potwierdzenie, że sterowanie mocą czynną i odłączanie mikroinstalacji ma być realizowane poprzez protokół SunSpec (wcześniej było o to pytanie). Pojawiło się też info, że oprócz Froniusa i SMA jeszcze SolarEdge ma obsługiwać ten protokół.

odłączaniePV.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może marcinbbb jest importerem starych poniemieckich paneli ?

Ale chyba nie bo mówi żeby się wstrzymać .... ;)

 

Nie mierz wszystkich swoją miarą koleszko. Nie bawię się w używki a na dachu mam Suntech, TrinaSolat i ostatnie 2kW Recom`ów jeszcze czeka na zamontowanie. A ty chodzisz i szukasz, pewnie nigdy nie założysz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bawisz się w używki to dlaczego radzisz poczekać....

Nie każdy ma proste warunki montażowe i bezproblemowo nassłonecznienie. To że ktoś policzył koszty PV w granicach 4kzl/1kWp to nie znaczy że wszystkie droższe są za drogie ....

Nie mierz innych swoją miarą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie prosił CIEBIE o rady tego typu zwłaszcza że są głupie.

Wątek jest o sprawach technicznych więc twoje wypowiedzi są nie na temat.

Każdy robi swoje kalkulacje i musi sam ocenić czy jest zainteresowany taką instalacją w danej cenie.

Moderator może zrobić porządek i usunąć zbędne posty nie na temat.

Także ten mój.

Edytowane przez d7d
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Mam nadzieję, że piszę w dobrym wątku :)

Chciałem się poradzić w sprawie doboru falownika.

Instalacja będzie oparta na 10 panelach LONGi LR6-60HPH-320M, jednak mam do wyboru kilka możliwości jeżeli chodzi o falowniki.

Prawdopodobnie może się zdarzyć, że komin nieco zaciemni 1-2 panele, czy inwerter wyposażony w trackery MPPT poradzi sobie z tym problemem czy może pójść w optimizery SE? Przy wyposażeniu wszystkich paneli w optimizer koszt niestety znacznie wzrośnie, a chciałbym tego uniknąć. Czy falowniki podane przez mnie poradzą sobie z mocą 3,2kWp oraz czy bez przeszkód mógłbym w przyszłości dołożyć 2panele FV czy może lepiej pokusić się o kupno falownika 3,6-7kWp?

 

  • SMA SUNNY TRIPOWER STP 3.0-3AV-40
  • SolarEdge SE3K-00E
  • Fronius Primo 3.0-1
  • HUAWEI SUN2000L-3KTL
  • KOSTAL PIKO MP plus 3.0-2
  • DELTA H3 Flex

 

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Edytowane przez Qbaas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...