Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

Jak sobie tak czytam o mocach jakie ludzie montują to sobie myślę czasem czy przy tak małej planowanej instalacji jest to sensowne. Jednak z drugiej strony tyle już się nagrzebałem w tym temacie, żona się już śmieje ze mnie nawet ale chcę to doprowadzić do końca.

Niby wszystko już ustaliłem z czego bym chciał zmontować zestaw ale jeszcze mam małe znaki zapytania.

1. Z uwagi na to, że mam małą powierzchnię dachu to będą instalowane moduły monokrystaliczne - raczej będą to Q Cells o mocy od 330-370W (72 lub 120 ogniw - half cut) - 8 lub 9 paneli.

2. Moc instalacji (przy średnim rocznym zużyciu na poziomie 2-2,2 kWh) przewiduję w okolicach 3 kW.

3. Falownik jaki już myślę ostatecznie wybiorę do zestawu to będzie SMA Sunny Boy 2.5 (1-fazowy).

4. Fazy w rozdzielni mam podłączone tak, że najbardziej obciążona jest 2 faza - zastanawiałem się nad podpięciem wszystkiego pod jedną fazę a dwie pozostały by luzem - czy bezpiecznik siłowy w rozdzielni pod którego jedną fazę bym to wszystko podłączył da radę?

5. Cena będzie oscylować w granicach 16 500 zł.

Czy coś jeszcze powinienem zmienić? Myślałem dużo nad falownikiem i myślę, że zamontowanie o mniejszej mocy niż 3-fazowego wyjdzie znacznie lepiej bo jak się orientuje inwertery 3-fazowe mają wyższy próg startowy jeśli chodzi o przekazaną moc z paneli. A tych jak napisałem wcześniej będzie 8 lub 9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak sobie tak czytam o mocach jakie ludzie montują to sobie myślę czasem czy przy tak małej planowanej instalacji jest to sensowne. Jednak z drugiej strony tyle już się nagrzebałem w tym temacie, żona się już śmieje ze mnie nawet ale chcę to doprowadzić do końca.

Niby wszystko już ustaliłem z czego bym chciał zmontować zestaw ale jeszcze mam małe znaki zapytania.

1. Z uwagi na to, że mam małą powierzchnię dachu to będą instalowane moduły monokrystaliczne - raczej będą to Q Cells o mocy od 330-370W (72 lub 120 ogniw - half cut) - 8 lub 9 paneli.

2. Moc instalacji (przy średnim rocznym zużyciu na poziomie 2-2,2 kWh) przewiduję w okolicach 3 kW.

3. Falownik jaki już myślę ostatecznie wybiorę do zestawu to będzie SMA Sunny Boy 2.5 (1-fazowy).

4. Fazy w rozdzielni mam podłączone tak, że najbardziej obciążona jest 2 faza - zastanawiałem się nad podpięciem wszystkiego pod jedną fazę a dwie pozostały by luzem - czy bezpiecznik siłowy w rozdzielni pod którego jedną fazę bym to wszystko podłączył da radę?

5. Cena będzie oscylować w granicach 16 500 zł.

Czy coś jeszcze powinienem zmienić? Myślałem dużo nad falownikiem i myślę, że zamontowanie o mniejszej mocy niż 3-fazowego wyjdzie znacznie lepiej bo jak się orientuje inwertery 3-fazowe mają wyższy próg startowy jeśli chodzi o przekazaną moc z paneli. A tych jak napisałem wcześniej będzie 8 lub 9.

 

9 paneli to będzie od 2970 do 3330W i jeżeli to południe to falownik 2500 dla paneli 330W byłby tak na styk . a dla 370 to już by trzeba 3000 i oczywiście że 1-fazowy podłączony do tej drugiej a czy wszystko by działało na jednej fazie to zależy jaki masz tam amperaż i jakie to mocowo odbiorniki pracowałyby jednocześnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ofertę na same panele Sharp NU-AC310. 16 szt. za 9015 zł na 23% z transportem.

 

Jak to się ma do realiów? Drogo, tanio? O co wypytywać sprzedawcę aby wszystko było git.

 

Montaż planuje sam zdjełać. Przynajmniej tę część na dachu. W planach mam instalacje ok 9 - 10 kW, przy czym teraz na dach chcę włożyć połowę. Reszta może w przyszłym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już wiem o co pytać;)

Nie pytaj o takie rzeczy - rusz głową. Kto wystawia gwarancje? Sprzedawca czy producent/importer? Czasem sprzedawca jest łaskawie pośrednikiem.

 

Generalnie ta cena za sharpa to żadna promocja (u mnie są po 485). Nie kupuj na raty (po 50%) tylko kup całość i odpowiedni falownik do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego miałbym kupić całość teraz?

Żeby to poszło z jednej partii możliwie najświeższej (jedna paleta fabrycznie zabezpieczona). Panele się starzeją najszybciej w pierwszym roku.

Po za tym jak sobie to wyobrażasz? Zamontujesz 16 paneli i to będzie czekało aż kupisz następne 16 z dobranym mocowo falownikiem? Czy zamontujesz 16 do tego jakiś falownik przewymiarowany? A może będą 2 falowniki?

 

Jak to widzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starzeją się i tracą 2-3% po roku od produkcji czy po roku pracy na słońcu?

To nie takie proste. Rok to nawet za dużo powiedziane...mówi się, że kilka-kilkanaście godzin na słońcu wystarczy. Dzieje się tak przez efekt LID, więc panel musi być wystawiony na słońce.

Potem się ten spadek stabilizuje i jest od 0,5/rok - lepsze panele do 0,8/rok - nieco gorsze panele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 paneli to będzie od 2970 do 3330W i jeżeli to południe to falownik 2500 dla paneli 330W byłby tak na styk . a dla 370 to już by trzeba 3000 i oczywiście że 1-fazowy podłączony do tej drugiej a czy wszystko by działało na jednej fazie to zależy jaki masz tam amperaż i jakie to mocowo odbiorniki pracowałyby jednocześnie

 

Tylko czy panele działają ze swoją nominalną mocą np. 330 W tak jak mają w specyfikacji? Czy tylko w warunkach STC (laboratoryjnych)? Patrząc na karty katalogowe np. paneli QCells to np. panel 330 W osiąga minimalną wydajność w normalnych warunkach eksploatacji (800 W/m², NOCT, widmo AM 1.5 G - cokolwiek to znaczy): 244,6 W. Więc nawet jak zamontuje 9 takich modułów to ich minimalna moc wyniesie 2,2014 kW. A czy one dochodzą kiedykolwiek do swej mocy tych 330 W? Tego nie wiem.

Edytowane przez Stealth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy panele działają ze swoją nominalną mocą np. 330 W tak jak mają w specyfikacji? Czy tylko w warunkach STC (laboratoryjnych)? Patrząc na karty katalogowe np. paneli QCells to np. panel 330 W osiąga minimalną wydajność w normalnych warunkach eksploatacji (3 800 W/m², NOCT, widmo AM 1.5 G - cokolwiek to znaczy): 244,6 W. Więc nawet jak zamontuje 9 takich modułów to ich minimalna moc wyniesie 2,2014 kW. A czy one dochodzą kiedykolwiek do swej mocy tych 330 W? Tego nie wiem.

 

Te 3 800 W/m² to powinno być 800W. Jak będziesz miał na południe to spokojnie te 330W wypluje. Ale tylko przez chwile bo potem się panel podgrzeje i zacznie spadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakich zabezpieczeniach piszesz?

Zabezpieczenia po stronie DC instalujesz na każdym stringu, więc nie ma znaczenia czy masz inwerter z dwoma MPPT czy dwa po jednym MPPT w każdymm.

Zabezpieczenia AC instalujesz na każdej fazie więc tu też nie ma znaczenia ile masz inwerterów.

 

No ok. Myślę docelowo o 32 panelach Sharpa 310 W i inwerterze Sofar 11 ktl-x. Tylko że na razie kasa puszcza na połowę paneli. Co byś proponował w tym układzie. Jeden inwerter czy raczej myśleć o dwóch. Drugą część paneli najwczesniej bym kupił może za rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 3 800 W/m² to powinno być 800W. Jak będziesz miał na południe to spokojnie te 330W wypluje. Ale tylko przez chwile bo potem się panel podgrzeje i zacznie spadać.

Tak dokładnie 800 W - tą trójkę mi skopiowało. Czy raczej panel nie będzie działał ze swoją maksymalną wydajnością.

Czytałem, że dla falownika lepiej jest jak moc wszystkich paneli przewyższa moc falownika.

Edytowane przez Stealth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zastanawiam sie nad lokalizacją falownika, czy dać go na strychu (ocieplony, suchy) czy w kotłowni przy rozdzielnicy (ale tu już mało miejsca się robi).

Wydaje mi się ze po uruchomieniu instalacji za bardzo nie zagląda się już do falownika, bieżące odczyty/ stan będą szły po wifi.

Różnica będzie w kablach; jak dam na strychu to ok 5 m DC i 20 m AC 380V (myślę dać 5x2,5 mm2), jak w kotłowni to ok 20 m DC.

Czy dobrze mi się wydaje że bezpieczniej prowadzić dłuższe kable prądu zmiennego ?

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zastanawiam sie nad lokalizacją falownika, czy dać go na strychu (ocieplony, suchy) czy w kotłowni przy rozdzielnicy (ale tu już mało miejsca się robi).

Wydaje mi się ze po uruchomieniu instalacji za bardzo nie zagląda się już do falownika, bieżące odczyty/ stan będą szły po wifi.

Różnica będzie w kablach; jak dam na strychu to ok 5 m DC i 20 m AC 380V (myślę dać 5x2,5 mm2), jak w kotłowni to ok 20 m DC.

Czy dobrze mi się wydaje że bezpieczniej prowadzić dłuższe kable prądu zmiennego ?

Pozdrawiam

Jarek

 

No nie odważyłbym się na strych jest za gorąco w moim nieogrzewanym garażu jest teraz 10 st a falownik ma już teraz podczas pracy 36 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...