Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam takie nietechniczne pytanie, ale szkoda śmiecić nowym wątkiem.

Umowa podpisana, zaliczka wpłacona. Kiedy zapłacić resztę pieniędzy? Po montażu, czy po podłączeniu instalacji przez zakład energetyczny? Nie mam tego określonego w zapisie umowy, więc wole zapytać.

Wg mnie dopiero po podłączeniu. Jak było u was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana licznika i podpisanie aneksu do umowy może trwać i 4-6 tygodni - dlaczego wykonawca ma czekać tak długo ?

Nie wiem. Może ci z PGE stwierdzą, że coś jest nie tak zrobione i wymaga poprawy? Albo że w moim rejonie nie ma jakiegoś transformatora i nie mogę założyć PV?

Takie głupie myśli chodzą mi po głowie, bo w sumie nawet nie wysłałam zapytania do zakładu energetycznego, czy mogę zainstalować panele. Do tego jeszcze dzisiaj w nocy myślałam, ze moja skrzynka licznikowa jest ostatnia w ulicy i za mną nie ma już żadnego odbiorcy prądu - więc może prąd nie poleci?? hahaha, no takie mam jazdy :rolleyes:

Pewnie dlatego, że kiedyś wtopiliśmy 5 tys, zł. na "nieuczciwym" (eufemistycznie pisząc) wykonawcy przy budowie ogrodzenia. Tak mi od tamtej pory zostało, taka trauma.

Edytowane przez Stanowska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to tak trochę dziwnie z terminem te zapłaty, jeżeli nie został określony w umowie to będzie miał zastosowanie kodeks cywilny, jeżeli przedmiot umowy zostanie zrealizowany to zapłata powinna nastąpić bez zbędnej zwłoki.

 

Inna kwestia to podłączenie zdarzyło się że stacja trafo była wadliwa i falownik nie stratował , albo że przyłącze fazowe było lipne wszystkie fazy na 1 i falownik 3 f nie miał prawa działać tylko co to obchodzi wykonawce ? To kwestia użytkownika i OSD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Może ci z PGE stwierdzą, że coś jest nie tak zrobione i wymaga poprawy? Albo że w moim rejonie nie ma jakiegoś transformatora i nie mogę założyć PV?

.

 

Ale to Twój problem, czy wykonawcy ?

On wywiązał się z umowy, włożył w Twój dach kilkanaście tysięcy montując instalację, po tym fakcie Ty musisz wywiązać się w czasie, jaki okreśłi.

To chyba sprawiedliwe, prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakie macie zabezpieczenia po stronie DC?

A jakie po stronie AC?

Gdzie zrobić wpięcie do instalacji?

U mnie główne zasilanie idące od licznika wpięte pod rozłącznik izolacyjny.Z nad rozłącznika rozchodzi się na RCD 4P i RCD 2P i dalej bezpieczniki na obwody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakie macie zabezpieczenia po stronie DC?

A jakie po stronie AC?

Gdzie zrobić wpięcie do instalacji?

U mnie główne zasilanie idące od licznika wpięte pod rozłącznik izolacyjny.Z nad rozłącznika rozchodzi się na RCD 4P i RCD 2P i dalej bezpieczniki na obwody.

 

Wpięcie dokładnie w to miejsce: "Z nad rozłącznika rozchodzi się na RCD 4P i RCD 2P" z tego rozłącznika ma się rozchodzić jeszcze na zabezpieczenie odpowiednio dobrane do obwodu z którego bedzie zasilany falownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy przy poniższym układzie jest sens dokładać panele w ilości 3szt. jak na załączonym obrazku:

 

bruh4bojwbbd_t.jpg

 

Czyli mniej więcej wschód, południe i zachód?

Nigdy nie ocienione (poza konstrukcją lukarny).

Jeśli ma to sens, to jak to podłączyć (inwerter SMA z 2 MPPT)?

Edytowane przez Maciej Loret
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najwyżej to ten południowy do obecnego SMA mógłbyś dołączyć zakładając że kąt porównywalny bo z fotki nie do końca widać.

 

A dołożenie tylko 2szt. po lewej stronie? Byłoby 10+6...

Albo 2szt. po lewej stronie i ewentualnie 1szt. (tę od południa) na środku i podłączyć do prawej strony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O te dwa po lewej nie pytałeś.

Więc te trzy jak najbardziej, są od południa i byłoby wszystkich razem 16 i w zależności jakie napięcia tego SMA ale chyba i na jednym wejściu by chodziło, ale aby kąt tego trójkątnego daszku był podobny

Edytowane przez miecio 301
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O te dwa po lewej nie pytałeś.

Więc te trzy jak najbardziej, są od południa i byłoby wszystkich razem 16 i w zależności jakie napięcia tego SMA ale chyba i na jednym wejściu by chodziło, ale aby kąt tego trójkątnego daszku był podobny

 

A nie lepiej podzielić na 2 MPPT lewą i prawą stronę?

W okolicach wschodu i zachodu słońca obie strony są na zmianę nieco zacienione...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...