Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

Oferta na 4300PLN/kWp a tu wychodzi że do dopłaty ma być 1,8-2k PLN za panel, konstrukcję? Skoro tak wszystko wiesz może podasz nam cyferki na najbliższego lotka?

A widzisz, nie doliczyłem konstrukcji pod dodatkowy panel, czyli bliżej tych 2k zł. Niestety, inwertery 3F są znaczniej droższe od 1F, co przy tak niskiej mocy jest wg mnie nieopłacalne. SOFAR 3,6KTLM-G2 (1F) vs SOFAR 3,3KTL-X (3F) to ponad 1k zł różnicy w hurcie, dolicz panel + konstrukcję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

[ATTACH=CONFIG]441414[/ATTACH]

 

Witajcie. Dostałem takie oferty z woj mazowieckiego. Co możecie polecić, jaki zestaw, jakie panele? Może macie jakieś sprawdzone firmy z tego rejonu?

 

Ja bym osobiście wybrał pierwszą opcję z tym, że dodał bym jeden panel więcej i dał falownik 3f.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinbbb dobrze gada inwerter 3f zamiast 1f. Jednak każdy robi jak uważa:).

 

Panowie miałem chałupę spiętą na 1F inwerterami 1F przez chyba 2-3 lata, ale to pilnuj i przypominaj żonie aby wybrała 3 prądożerne urządzenia które będzie włączać: pralka, zmywarka, piekarnik, odkurzacz, suszarka, żelazko (2,75kW), klima, termowentylator 2kW a w ubiegłym roku była jeszcze betoniarka.

Masz w magazynie prąd ale nie możesz go wziąć bo chałupa na 1F, a teraz dobudowałem do chałupy trochę metrów indukcja w planach nie da się 1F zrobić bo będę musiał ograniczać do 2 urządzeń choć zabezpieczenia 32A w granicy.

1F ma sens kiedy pamiętasz że do dyspozycji w rozdzielni masz B25 a nie B16...

Swoją drogą mam 7kW na fazę B32 w granicy a mogę zapiąć pod 1F max 3,6kW PV gdzie tu logika? Mam nadzieje że niedługo się ogarną i będzie można zrobić więcej niż 10kW bo taniej kupić za 20k PLN 9kW PV i założyć grzejniki elektryczne niż pakować się w ciepłą pompę za 30k PLN. No chyba że jakaś tańsza pompa ale nawet LG Therma V 9kW kosztuje 20k PLN.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięk, a duża jest róznica pomiędzy panelami

Longi Solar LR6-60HPH 320M a Selfa 320 bo dostałem taką oferte i nie wiem które wybrać (selfa przy 8KW taniej o 1000 zł)

 

Różnice praktycznie nieznaczące. Oba są half-cut, longi ma 8 mm grubszą ramkę i technologię PERC.

Poza tym Selfa wypuściła już 330W i 335W (mają technologię PERC i nieznacznie większą wytrzymałość - wg katalogu oczywiście). Ja będę montował te pierwsze w czarnych ramach bo fajniej wyglądają. :)

Edytowane przez Stealth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Powiem Wam że firma która dała mi tą natańszą opcję z 1fazowym inwerterem, dała mi też ofertę z inwerterem 3fazowwym. Jest na 6 pozycji od góry, tam gdzie też są panele QCELLS. Dzisiaj dostałem dwie kolejne oferty. Pierwszą z panelami polikrystalicznymi BRUK BET. 15szt po 275W = 4,12kW + inwerter huawej 3faz 3kw. 16800zł. Wychodzi zaledwie 4078zl/kWp. PS - mam w tabelce też nazwy firm jak ktoś ciekaw - mogę podesłać na priv. A może zerkniecie na mój dach i polecicie czy lepiej wszystkie ułożyć na części płd-zach czy na stronie płd-wsch? Czy może pół na pół? I jaka moc jest optymalna dla zużycia rocznego ok 2700kWh? Bo taki pobór podałem w zapytaniach a w ofertach rozstrzał duży jak widzicie - od 3,15kWp do 4,12kWp. Skąd taka duża różnica?[ATTACH=CONFIG]441441[/ATTACH]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Powiem Wam że firma która dała mi tą natańszą opcję z 1fazowym inwerterem, dała mi też ofertę z inwerterem 3fazowwym. Jest na 6 pozycji od góry, tam gdzie też są panele QCELLS. Dzisiaj dostałem dwie kolejne oferty. Pierwszą z panelami polikrystalicznymi BRUK BET. 15szt po 275W = 4,12kW + inwerter huawej 3faz 3kw. 16800zł. Wychodzi zaledwie 4078zl/kWp. PS - mam w tabelce też nazwy firm jak ktoś ciekaw - mogę podesłać na priv. A może zerkniecie na mój dach i polecicie czy lepiej wszystkie ułożyć na części płd-zach czy na stronie płd-wsch? Czy może pół na pół? I jaka moc jest optymalna dla zużycia rocznego ok 2700kWh? Bo taki pobór podałem w zapytaniach a w ofertach rozstrzał duży jak widzicie - od 3,15kWp do 4,12kWp. Skąd taka duża różnica?[ATTACH=CONFIG]441441[/ATTACH]

 

by wystarczyło na opust, instalacja powinna być około 3,5kW, czyli gdy miała byc jednofazowa (do 3,68 ) to akurat . Jeszcze w sumie kwestia jak instalacja jest ustawiona do słońca i czy jest cień, bo jesli tak to nawet większa.

 

Moje pobory około 5MWh, instalacja 6kWp odstawiona od południa i zacieniona popołudniami zrobiła 5,6MWh , w pierwszym roku uzytkownia wyszedłem 40kWh na+

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli praktycznie na styk. Nie wiem już z tym falownik. Jeden mi pisze że jak przyłącze prądu mam 3 fazowe to lepiej falownik 3 fazowy bo lepiej będzie prąd wykorzystany. A inny że 1fazowy będzie dobry i wystarczy. I komu tu wierzyć.

 

Tylko mi.:lol2:

Teraz poważnie.

W tym wypadku falownik 1F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Powiem Wam że firma która dała mi tą natańszą opcję z 1fazowym inwerterem, dała mi też ofertę z inwerterem 3fazowwym. Jest na 6 pozycji od góry, tam gdzie też są panele QCELLS. Dzisiaj dostałem dwie kolejne oferty. Pierwszą z panelami polikrystalicznymi BRUK BET. 15szt po 275W = 4,12kW + inwerter huawej 3faz 3kw. 16800zł. Wychodzi zaledwie 4078zl/kWp. PS - mam w tabelce też nazwy firm jak ktoś ciekaw - mogę podesłać na priv. A może zerkniecie na mój dach i polecicie czy lepiej wszystkie ułożyć na części płd-zach czy na stronie płd-wsch? Czy może pół na pół? I jaka moc jest optymalna dla zużycia rocznego ok 2700kWh? Bo taki pobór podałem w zapytaniach a w ofertach rozstrzał duży jak widzicie - od 3,15kWp do 4,12kWp. Skąd taka duża różnica?[ATTACH=CONFIG]441441[/ATTACH]

Czyli wygląda na to, że policzyłem nawet za mało jeśli chodzi o różnicę między 1F a 3F. Z Twoich wycen wynika 1,5k zł różnicy + dodatkowy panel 350W jakieś 0,6k. Ja bym robił 1F, zerknij tylko jak masz obłożenie na fazach rozłożone. Przy 3F i tak z tego indukcji nie zasilisz, bo będziesz miał max 1,2kW na fazie.

 

Jeśli chodzi o dobór mocy do zużycia, to zakładając że 3,5kWp zrobi rocznie 3,5MWh, przy autokonsumpcji 20% da Ci to sumarycznie jakieś 2,94MWh po opuście. A odnośnie lokalizacji, chyba bym wybrał połać SW o ile pomieścisz to tam bez zacienienia. Wydaje się być bardziej południowa od wschodniej. A najlepiej zmierz produkcje tutaj: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP

Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli praktycznie na styk. Nie wiem już z tym falownik. Jeden mi pisze że jak przyłącze prądu mam 3 fazowe to lepiej falownik 3 fazowy bo lepiej będzie prąd wykorzystany. A inny że 1fazowy będzie dobry i wystarczy. I komu tu wierzyć.

 

3F droższy. Jeśli Twój operator bilansuje wektorowo to może być 3F i wtedy nie musisz się przejmować gdzie jest produkcja. Każdy ma swoje plusy i minusy.

 

Jeśli nie masz indukcji a z prądożernych urządzeń masz tylko pralkę i zmywarkę a operator nie bilansuje wektorowo tylko algebraicznie to bierz 1F i podepnij go tam gdzie one wiszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cuuube

 

Jest już chyba ze 160 000 prosumentów, to tylko kwestią czasu jest kiedy znajdzie się jakiś dobry prawnik, który "nie da sobie w kaszę dmuchać" i w niezależnym sądzie wygra sprawę czyli ukręci łeb tej hydrze...

 

To towarzystwo z Elektrody jest jakieś takie niezdecydowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczyli, że strata z tytułu braku bilansowania to około 50 zł rocznie i nikomu dla takich kokosów nie chce się kopać z koniem, poprzełączali na fazach, poprzepinali na jedną i co tam komu jeszcze przyszli do głowy i jadą dalej, też nie mam ochoty, ale ponarzekać zawsze można :p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli praktycznie na styk. Nie wiem już z tym falownik. Jeden mi pisze że jak przyłącze prądu mam 3 fazowe to lepiej falownik 3 fazowy bo lepiej będzie prąd wykorzystany. A inny że 1fazowy będzie dobry i wystarczy. I komu tu wierzyć.

 

Ja też miałem dylemat ale ostatecznie będzie falownik 3f i zwiększona ok. 0,6 kW moc instalacji (do 3,62 kW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...