Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

Np.zacienienie,różne połacie dachu.Ja mam 14 na jednym stringu,dlatego zadałem takie pytanie.Korzystniej jest jeżeli można na jednym stringu.

 

Jeżeli są więcej niż 2 połacie o rożnym nasłonecznieniu lub nawet jedna ale też o rożnym naświetleniu to większa ilość stringów ma jak najbardziej sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to mam dylemat.A co przemawia za inwerterem 3F?

Maksymalnie mogę wrzucić 13 paneli w dwóch stringach.Nie wiem czy jest sens kupować droższy inwerter jak prądożerne urządzenia mogę obciążyć na jednej fazie?

 

za małym 3F, poniżej 4,5Kw,ba, nawet większym tak z 6-7-8kW, nic.

Tym bardziej jeśli Twój operator nie bilansuje wektorowo. Mam 6kW i na fazę leci mi niespełna 2kW i czasem dobieram, ale niewiele (sorry, taki mamy klimat-Enea).

Przy bilansowaniu algebraicznym (Enea, Energa, Tauron) przy inwerterze 3F o mocy 4kW, po włączeniu pralki czy zmywarki będziesz dobierał prąd zza licznika, ponieważ produkcja na fazę wyniesie ok 80-85% mocy instalacji i to będzie podzielone na 3F , czyli najedną to ledwo co ponad 1kW.

Mając inwerter 1F (tańszy) produkcja powyżej 3kW na jednej fazie pozwoli nie pobierać prądu zza licznika, po włączeniu pralki, czy zmywarki. No chyba ,że będziesz włączał te urządzenia jednocześnie w czasie produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktoś może wypowiedzieć się na temat opłat w tauronie jakie koszty są naliczne jeśli z instalacji fotowoltaicznej jesteśmy na plusie czyli oddajemy więcej niż pobieramy

 

tauron rejon gliwicki opłaty stałe za 2 mc 50,63zł czyli 303,78 rocznie za 2020r, od stycznia opłaty stałe mocno podrożały

Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfa g11, rozliczanie półroczne, bez zużytych kWh, opłaty za połowę roku tj od 01.07.2019 do 31.12.2019: abonamentowa, sieciowa i przejściowa to brutto 47,96

 

zobacz ile będziesz miał od nowego roku, u mnie za pół roku od lipca do grudnia 2019 131,06zł, gdzie tak tanio miałeś?

Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz ile będziesz miał od nowego roku, u mnie za pół roku od lipca do grudnia 2019 131,06zł, gdzie tak tanio miałeś?

Takie to szok, może z jakąś gwarancją ceny czy też serwis, coś było

 

Kraków

A możesz wrzucić jakie mają być w 2020

Ostatnie półrocze to: opłata abonentowa 6 x 0,76, opłata sieciowa 6 x 5,4 i przejściowa 6 x 0,33 i to jest netto

Edytowane przez miecio 301
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie to szok, może z jakąś gwarancją ceny czy też serwis, coś było

 

Kraków

A możesz wrzucić jakie mają być w 2020

Ostatnie półrocze to: opłata abonentowa 6 x 0,76, opłata sieciowa 6 x 5,4 i przejściowa 6 x 0,33 i to jest netto

 

nic nie było, a gdzie masz opłatę handlową za sprzedaż, bo to masz opłaty tylko za dystrybucję

 

a prognozę mam taką

 

0 kupionej energii a 25 co mc trzeba dać

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...