Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika 2019 - wątek techniczny ;)


abes99

Recommended Posts

Nie jestem ekspertem, ale powtórze:

- modułów bifacial nie stawia sie na sztorc w formie żagla w orientacji W-Z

- ich mocy nie liczy się 200W + 200W, dla panelu 400W jak napisałeś:

powiedzmy 14 paneli 400W (rozumiem że 200W z jednej i 200W z drugiej strony)

 

Żle rozumiesz, bo panel o mocy znamionowej 400W ma te 400W (STC) uzysku z jednej strony (jak klasyczny), druga dokłada do 80-100W (głównie w zależności od albedo podłoża)

 

Nie rozumiesz tematu, piszesz bajki spod mchu i paproci - a najgorsze, że owo:

Nadal twojego stażu nie znamy... podasz go? PROSIMY!!!

świadczy o możliwej schizofreni - wypowiadasz się w liczbie mnogiej...

 

Cieszę się, że ja - drobny żuczek - mogłem coś nowego przedstawić uznanemu fachowcowi z bezdyskusyjnie imponującym stażem...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuję bardzo za wiele odpowiedzi, na spokojnie przeczytam podlinkowany artykuł naukowy.

LG bifacial nie zainstaluję na pewno - pomimo własnego montażu i tak przekraczają budżet... Myślałem o Longi Solar serii LR4-72HBD i jeśli uda mi się je kupić to na pewno pokażę porównanie z panelami zainstalowanymi powyżej.

 

Dodam może kilka słów wyjaśnienia skąd pomysł bifaciali - planując wymianę starego kotła olejowego na PC chcę też rozbudować fotowoltaikę aby pokryć zwiększone zapotrzebowanie na energie el.. Jednocześnie muszę pilnować aby nie przekroczyć 10kW łącznej mocy PV - dlatego pomyślałem o panelach dwustronnych dających dodatkowy "bonus" nie wliczany przez OSD do mocy zainstalowanej. 10% z 5kw to 500 kWh a większe panele to dodatkowo w moim przypadku o połowę mniej profili alu do ich montażu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam 275W najlepsze to Suntech Mono (i dostępne, 5 bus bary -kosmos kuźwa) a teraz popatrz na qcell i half cell . Technologia poszła do przodu. Ale jak sobie przypomnę walkę ZE z prosumentem 6 lat temu to bym...

 

W tamtym czasie panel to PANEL identyczny jak każdy inny czy to Qcell czy Polskie Bruk-Deth

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam 275W najlepsze to Suntech Mono (i dostępne, 5 bus bary -kosmos kuźwa) a teraz popatrz na qcell i half cell . Technologia poszła do przodu. Ale jak sobie przypomnę walkę ZE z prosumentem 6 lat temu to bym...

Faktycznie są takie na alle tylko poli i cena kosmiczna. Ja jak zakładałem swoje pierwsze 305W mono to była max moc w tym rozmiarze, a teraz... dwa lata i już 350-370... WHT, HTW, HC i ch.. wie co zaraz będzie :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie miał ktoś może problem z połączeniem froniusa z netem? U mnie to działa jakoś niewyraźnie: z wifi inwertera łączę się bezproblemowo, wchodzę na 192.168.250.181 i zaczynają się problemy- czasem w ogóle nie wczyta strony, czasem załaduje ale jest problem przełączyć na kolejną itd. Po długiej walce udało mi się wpisać wszystkie dane, wyszukać sieć domową i połączyć się z domowym routerem ale cały czas widnieje status brak dostępu do internetu- tak jakby router miał jakąś zaporę. Kojarzycie co może być nie tak, internet mam lte z playa z routerem huawei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie miał ktoś może problem z połączeniem froniusa z netem? U mnie to działa jakoś niewyraźnie: z wifi inwertera łączę się bezproblemowo, wchodzę na 192.168.250.181 i zaczynają się problemy- czasem w ogóle nie wczyta strony, czasem załaduje ale jest problem przełączyć na kolejną itd. Po długiej walce udało mi się wpisać wszystkie dane, wyszukać sieć domową i połączyć się z domowym routerem ale cały czas widnieje status brak dostępu do internetu- tak jakby router miał jakąś zaporę. Kojarzycie co może być nie tak, internet mam lte z playa z routerem huawei

 

Fronek ma kiepskie wifi. Do konfiguracji musi mieć max zasięg więc najlepiej umieść router w jego pobliżu. Sprawdź ustawienia sieci froniusa po wejściu przez IP routera. Możesz ustawić dane jako instalator - potrzebny dzień fronius musi być on i hasło że strony producenta. Zazwyczaj przesyłają następnego dnia ok 10:00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wejdziesz w soft froniusa przez router, będziesz miał adres i dalej Cię pokieruje. Utrudnieniem jest to, że falownik musi działać czyli produkować prąd. Kolejne kroki są w instrukcji instalatora. Tylko nie zmieniaj napięć i częstotliwości bo możesz coś "spaprać" Edytowane przez CityMatic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o połączenie się z falownikiem poprzez jego WiFi, przez adres 192.168.250.181? Czy o coś innego? To mi na ogół dział chociaż bardzo niestabilnie, bywają nieaktywne guziki lub nie chce przejść na kolejną stronę. Ale w końcu udało mi się to zrobić, połączyłem froniusa z domowym routerem ale dupa, ciągle ma status brak dostępu do internetu, z WiFi domowym się połączył ale z netem już nie. Zjem obiad i pójdę próbować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest to(u mnie jest inny adres) przypisane na stałe po to, aby się nie zmieniał gdy dochodzą inne urządzenia wifi.

Potem wpisujesz w konfigurację stronę na który Twój falownik przesyła dane i po zalogowaniu się do programu powinien wyświetlać ci wszystko to co zapisałeś na solarweb.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...